PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Obsah

 

Tlouštíci si do budoucna mohou přijít pro pomoc k praktikovi

|15.11.2018| Praha, 15.11.2018 (SVL ČLS JEP) - Praktičtí lékaři by v budoucnu mohli pomáhat obézním lidem zhubnout. Jednají o této možnosti s Českou obezitologickou společností a současně zahajují jednání i se zdravotními pojišťovnami. Poprvé zazněla tato informace na XXXVII. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, která se konala od 7. 11. do 10. 11. v Karlových Varech. (Více)


Lékaři získali mezinárodní ocenění za lepší diagnostiku cirhózy

|14.11.2018| Praha 14. listopadu (ČTK) - Čeští lékaři ze IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze získali mezinárodní ocenění za lepší diagnostiku cirhózy jater. Díky měření proteinu osteopontinu umí šetrně zjistit míru poškození jaterní tkáně a předvídat dobu přežití pacienta. Fakulta o tom dnes informovala v tiskové zprávě. (Více)


VZP: Do rozhodování o hrazení péče zapojíme odborné společnosti

|14.11.2018| Praha 14. listopadu (ČTK) - Do rozhodování o hrazení péče neplacené z veřejného zdravotního pojištění chce Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zapojit odborné lékařské společnosti. Připraví stanoviska, která by měla rozhodování pojišťovny urychlit. Novinářům to dnes zástupci pojišťovny řekli na tiskové konferenci. Péče se hradí na základě žádosti podle výjimky uvedené v zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Ročně stojí pojišťovnu přes miliardu korun. (Více)


Ministr: Další kroky elektronizace zdravotnictví budou dobrovolné

|14.11.2018| Praha 14. listopadu (ČTK) - Další kroky elektronizace zdravotnictví, jako je elektronická dokumentace, budou pro lékaře zpočátku dobrovolné. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) chce úřad připravit takové elektronické služby, které budou pro lékaře výhodné, a proto je budou sami chtít přijmout. Řekl to na dnešní tiskové konferenci k elektronizaci zdravotnictví. Elektronický recept jako první krok funguje od letošního ledna, část lékařů ho ale odmítala. Do budoucna se počítá také se sdílením výsledků vyšetření a laboratorních testů. (Více)


Senát dnes vybírá děkana Lékařské fakulty OU, kandidáti jsou dva

|14.11.2018| Ostrava 14. listopadu (ČTK) - Akademický senát Lékařské fakulty Ostravské univerzity dnes vybírá adepta na děkana. O funkci se uchází dva kandidáti - vedoucí katedry kraniofaciálních oborů a přednosta Otorinolaryngologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Komínek a někdejší děkan fakulty Arnošt Martínek. (Více)


Oční poradna: proč neusínat u zapnuté televize a s mobilem v ruce?

|14.11.2018| PRAHA, 14. listopadu 2018 (Gemini) – Televize naproti posteli, mobilní telefon, tablet nebo notebook na nočním stolku – to je běžný obrázek mnohých českých ložnic. Elektronika používaná bezprostředně před usnutím ale zdravému spánku škodí, navíc není prospěšná ani pro zrak. (Více)


Plicní klinika FN HK nabídne vyšetření plic a upozorní na nebezpečí chronické obstrukční plicní nemoci

|14.11.2018| Hradec Králové, 14. listopadu 2018 (FN HK) - Plicní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové nabídne lidem bezplatné spirometrické vyšetření plic a současně upozorní návštěvníky na problematiku chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Akce Zdravé plíce pro život se uskuteční 19. listopadu v přízemí Obchodního centra Aupark v Hradci Králové od 12:00 do 19:00 hodin. Série akcí Zdravé plíce pro život se v České republice koná u příležitosti Světového dne CHOPN. (Více)


Fakultní nemocnice Hradec Králové trojicí akcí upozornila na problematiku proleženin

|14.11.2018| Hradec Králové, 14. listopadu 2018 (FN HK) - Fakultní nemocnice Hradec Králové u příležitosti Světového dne Stop dekubitům (proleženin), který připadá na 15. listopadu, uspořádala tři akce zaměřené na tuto problematiku. Dekubity vznikají u nemocných nejen v domácím prostředí, ale přes veškerou dostupnou péči také u přibližně tří až pěti procent pacientů v nemocnicích. (Více)


Domov pro seniory nebo domácí péče?

|14.11.2018| Mlékovice, 14. listopadu 2018 (CLEMENTAS) – Počet seniorů stále roste. V roce 2035 bude v ČR podle údajů Statistického úřadu zhruba půl miliónu osob ve věku nad 85 let. Podle Zprávy o stavu demence vydané Českou alzheimerovskou společností velká část seniorů v tomto věku trpí demencí. Péče o osoby s touto diagnózou je velmi náročná a dle názoru odborníků je téměř nemožné ji zvládnout doma. (Více)


Nemocnice v H. Brodě užívá novou metodu na tlumení bolesti

|13.11.2018| Havlíčkův Brod 13. listopadu (ČTK) - Rodičky v Havlíčkově Brodě mají k dispozici novou šetrnou metodu, která snižuje potřebu užívání léků proti bolesti po císařském řezu až o 70 procent. Nemocnice ji postupně zavádí asi dva roky. Od ledna do září letošního roku ji podstoupilo 200 žen. Metoda blokuje periferní nervy v pooperační ráně, působí déle než 24 hodin, omezuje vedlejší účiny léků a je šetrná k novorozencům, kteří přes mateřské mléko nedostávají nežádoucí léky. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo. (Více)


Špilberk se zahalí do purpurové ke Dni předčasně narozených

|13.11.2018| Brno 13. listopadu (ČTK) - Hrad Špilberk v Brně se v pátek zahalí do purpurové barvy. Zapojí se tak ke Světovému dni předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. V Brně ročně ošetří kolem 700 nedonošených dětí. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Přes stovku novorozenců mívá porodní váhu pod 1,5 kilogramu, desítky dětí pak váží i méně než kilogram. V pondělí v Brně začne výstava fotografií z hospitalizací předčasně narozených dětí. (Více)


Bipolární poruchou trpěli například Muk, Kopecký nebo Pavel

|13.11.2018| Praha 13. listopadu (ČTK) - Základní údaje o bipolární poruše, kterou podle slov premiéra Andreje Babiše trpí jeho dcera: (Více)


Rakovina slinivky břišní má nejnižší míru přežití. Pomoci může větší zapojení praktických lékařů, jsou přesvědčeni lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

|13.11.2018| Praha, 13.11.2018 (VFN) - Rakovina slinivky břišní patří k nádorovým onemocněním s nejhorší prognózou, umírá na ni 95 % nemocných. Důvodem je její složitá diagnostika. Z počátku se totiž nijak neprojevuje, a když se objeví první výrazné příznaky, je už nádor na účinnou léčbu příliš rozšířený. Zlepšit výsledky léčby by proto mohla důslednější včasná diagnostika ze strany praktických lékařů i veřejnosti, která by spočívala v odhalení již nenápadných vedlejších projevů nemoci, jakými jsou bolesti břicha, ztráta hmotnosti, nechutenství, svědění kůže nebo nevolnost. (Více)


Houbář diabetika aneb 3 houby, které pomáhají v prevenci a zmírnění cukrovky

|13.11.2018| Praha, 13.11.2018 (MycoMedica) - Na středu 14. listopadu připadá Světový den diabetu. Upozorňuje na důležitost léčby a zejména prevenci onemocnění, protože procento lidí ohrožených cukrovkou strmě stoupá. V Česku přesáhl letos počet lidí s touto diagnózou milionovou hranici, odhaduje se, že v roce 2035 bude nemocný každý desátý Čech. Nejpalčivějším problémem je cukrovka II. typu, která se týká asi 90 % cukrovkářů. Tzv. stařecká cukrovka, jak se někdy cukrovce II. typu přezdívá, se dnes týká už i mladých lidí nebo dětí, pojí se totiž výrazně s nesprávnou životosprávou. Prevence přitom není ani složitá, ani nákladná, stejně jako přírodní cesty pomáhající ve zmírnění příznaků. Kromě vhodné stravy a dostatku pohybu pomohou i běžně dostupné houby - níže najdete trojici, která je v boji s cukrovkou nejúčinnější. (Více)


Plicní lékaři hledají 300 000 lidí s CHOPN. Pomůže jim screening

|13.11.2018| Praha, 13. 11. 2018 (ČPFS, ČOPN) – „Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. V počátečních stadiích ji však lidé zaměňují za astma, nebo její projevy ignorují. Od letošního října startuje dvouletý pilotní screeningový program, který pomůže odhalit nemoc včas. Plicní lékaři jej představují v rámci Světového dne CHOPN, jenž letos připadá na 21. listopadu. (Více)


14. listopad je Světovým dnem diabetu

|13.11.2018| Praha, 13.11.2018 (EUC) - Diabetes (cukrovka) je závažné onemocnění, při němž si tělo neumí poradit se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Zvýšení hladiny krevního cukru způsobuje produkce nebo nedostatečné využití hormonu inzulinu, který je produkován slinivkou břišní. Ten umožňuje přesun cukru (glukózy) z krve do buněk, kde slouží jako zdroj energie. V České republice dnes cukrovkou trpí asi 9 % populace. Alarmující je zejména rychlost nárůstu počtu onemocnění, od roku 1990 se počet nemocných již zdvojnásobil. K tomu je navíc třeba připočítat asi 200 000 lidí, kteří zatím o své nemoci nevědí. (Více)


Pojistné za státní pojištěnce se bude odvozovat od průměrné mzdy

|12.11.2018| Praha 12. listopadu (ČTK) - Pojistné za státní pojištěnce bude stát počítat ze čtvrtiny průměrné mzdy, která pro něj bude vyměřovacím základem, navrhuje ministerstvo zdravotnictví. Změna bude v prvním roce stát 14 miliard korun navíc, poté každý rok meziročně o 3,5 miliardy víc. Vyplývá to z návrhu novely zákona o pojistném na veřejné zdravotním pojištění, kterou ministerstvo zdravotnictví předložilo do připomínkového řízení. V současné době je placeno ze státního rozpočtu 969 korun měsíčně za 5,9 milionu pojištěnců. (Více)


Za tři čtvrtletí se nakazilo HIV 162 lidí, o 32 méně než loni

|12.11.2018| Praha 12. listopadu (ČTK) - Do konce září se virem HIV v Česku nakazilo 162 lidí. Je to o 32 méně než loni, za celý loňský rok jich bylo 254. Vyplývá to ze statistik spolku Red Ribbon, který se věnuje poradenství, prevenci a boji proti AIDS. Ke konci září žilo v Česku 3322 HIV pozitivních osob, mezi nimi 463 žen. U 622 propuklo onemocnění AIDS, kterému ve stejném období podlehlo 296 lidí. (Více)


Le Figaro: Proč mají některé ženy sexuální touhu a jiné nikoli

|12.11.2018| Paříž 12. listopadu (ČTK/Le Figaro) - Definice "normální" sexuální touhy je problematická, její původ zůstává záhadou, která je definována její nepřítomností. Studie týkající se ztráty či nepřítomnosti sexuální touhy jsou četné. Ztráta sexuální touhy je pro ženu prvním důvodem pro konzultaci u lékaře, zatímco u mužů je to až na pátém místě, píše francouzský deník Le Figaro. (Více)


Z Polikliniky MephaCentrum se od listopadu stává EUC Klinika Ostrava

|12.11.2018| Ostrava, 12. listopadu 2018 (EUC) - Poliklinika MephaCentrum a.s. je součástí zdravotnické skupiny EUC, největší sítě ambulantních klinik v České republice, přesně rok. S ročním výročím od změny vlastníka přichází i nový brand. Z Polikliniky MephaCentrum a.s. se stává EUC Klinika Ostrava a.s. Klienty kliniky čeká řada rozšířených služeb i prodloužené ordinační doby vybraných ambulancí. (Více)


Lékárníci varují: Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí

|12.11.2018| Praha, 12. listopadu 2018 (ČLnK) – Mezi českými pacienty koluje o antibiotikách mnoho mýtů. Neznalost vede ke zbytečným obavám z jejich užívání, nebo naopak k jejich silnému nadužívání. Dle lékárníků jde o extrémní přístupy, které mohou mít neblahé následky nejen pro zdraví samotných pacientů, ale i pro další generace. Česká lékárnická komora (ČLnK) se s vlastní osvětovou akcí Antibiotický týden v lékárnách letos již podeváté připojuje k Evropskému antibiotickému dni. (Více)


Kardiaci jsou chřipkou ohroženi na životě až 52x více než zdraví lidé. Je proto nutné ji neprodleně léčit

|12.11.2018| Praha, 12. listopadu 2018 (Zentiva) - Kardiovaskulární onemocnění stojí jen v ČR za více než 60 tisíci úmrtími ročně, což představuje více než polovinu úmrtí v naší zemi. Jsou závažná sama o sobě, nicméně v kombinaci s chřipkou se jejich riziko ještě zvyšuje. Onemocní-li kardiak chřipkou, může se jeho základní onemocnění dramaticky zhoršit. Dle statistik jsou v období chřipkové sezóny kardiaci ohroženi úmrtím až 52x více než zdraví jedinci. V případě onemocnění chřipkou je proto nezbytné ihned zahájit její léčbu. (Více)


Světový den cukrovky: za deset let se počet Čechů léčených s diabetem téměř zdvojnásobil. Na léčbu jdou ročně miliardy.

|12.11.2018| Praha, 12. listopadu 2018 (SZP ČR) - Středa 14. listopadu je světovým dnem diabetu. Cukrovka je v České republice jednou z nejrozšířenějších chorob. Z menší části může být vrozená, z větší se rozvine v dospělosti v souvislosti se životním stylem. Svaz zdravotních pojišťoven (SZP ČR) eviduje téměř 320 tisíc lidí, kteří se s ní léčí. Ještě před deseti lety jich přitom bylo 184 tisíc. Dramaticky také rostou s ní spojené náklady. (Více)


Světový den diabetu hovoří jasnou řečí čísel: Pacientům s cukrovkou hrozí 3x častěji infarkt a 4x častěji mozková mrtvice. Začněte se změnou životního stylu co nejdřív!

|12.11.2018| Praha, 12. listopadu 2018 (VFN) - Na srdečně-cévní onemocnění umírá ročně kolem 50 000 Čechů. O své srdce a cévy by měli víc pečovat diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem a obezitou. Právě diabetikům, kterých je v ČR kolem 1 milionu, hrozí v porovnání s ostatními 3x častěji infarkt, a dokonce 4x častěji mrtvice. Důležitá u nich proto je nejen zdravá životospráva, ale i vhodná antidiabetická léčba pozitivně ovlivňující hladinu cukru v krvi i hmotnost. To připomíná každoročně Světový den diabetu, který se slaví 14. listopadu. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz