PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Obsah

 

The Sunday Telegraph:Propadli jste novému trendu - nutrichondrii?

|15.7.2018| Londýn 15. července (ČTK/The Sunday Telegraph) - Pokud si dáváte k nedělnímu obědu pečeni bez yorkshirského pudinku nebo lijete do čaje místo polotučného mléka sojové, existuje jistá šance, že trpíte jednou moderní chorobou - nutrichondrií, napsal britský list The Sunday Telegraph. (Více)


Společnost Nemocnice Kutná Hora má být zrušena

|14.7.2018| Kutná Hora 14. července (ČTK) - Společnost, která dříve provozovala nemocnici v Kutné Hoře, by měla být zrušena. Kutnohorskému zastupitelstvu to chtějí navrhnout ke schválení městští radní, kteří zároveň doporučují odepsat pohledávku za majetkovou účastí města ve výši milion korun. ČTK to řekl starosta Josef Viktora (ANO). (Více)


La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

|14.7.2018| Řím 14. července (ČTK/La Repubblica) - Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména z ovoce a zeleniny. Zbývajících 80 procent je tedy třeba doplnit tak, že budeme pít vodu, píše italský deník La Repubblica. (Více)


Po auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava končí tři přednostové

|13.7.2018| Ostrava 13. července (ČTK) - Po auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), který nechalo provést nové vedení nemocnice, končí ve svých funkcích tři přednostové. Důvodem je údajný střet zájmů. Konkrétně jde o přednostu Interní kliniky Arnošta Martínka, přednostu Ústavu soudního lékařství Igora Dvořáčka a přednostku Ústavu patologie Janu Dvořáčkovou. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Evžen Machytka. Všichni odvolaní působí i na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, Martínek jako děkan. (Více)


Lékaři v Kroměříži provedli dvě specializované operace kloubů

|13.7.2018| Kroměříž 13. července (ČTK) - Dvě vysoce specializované ortopedické operace provedli dnes odborníci v Kroměřížské nemocnici. V obou případech šlo o výkony na velkých kloubech. Lékaři tak pomohli dvěma ženám ve středním věku, které dlouhodobě trpěly bolestmi a měly velké potíže s chůzí, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. (Více)


Brněnští vědci mají rychlejší metodu hledání užitečných enzymů

|13.7.2018| Brno 13. července (ČTK) - Brněnští odborníci vyvinuli rychlejší a jednodušší způsob identifikace látek využitelných ve farmacii nebo při výrobě biosenzorů. Při hledání užitečných enzymů používají počítače, pro podrobnější popis mají robotizované laboratorní zařízení. (Více)


Sněmovna nejspíš vyřadí čínské léčitelství ze zdravotních oborů

|12.7.2018| Praha 12. července (ČTK) - Ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních zřejmě zmizí podmínky pro terapeuty a specialisty čínské medicíny. Sněmovna senátní předlohu nejspíš schválí, zdravotnický výbor to dnes doporučil hlasy 15 z 18 přítomných členů. K dalšímu projednávání předlohy se dolní komora dostane nejspíš na zářijové schůzi. Poslanci se shodují v tom, že čínskou medicínu by měl upravit samostatný zákon o léčitelích, který chystá ministerstvo zdravotnictví. (Více)


Výzkum kmitání hlasivek může zlepšit diagnostiku jejich nemocí

|12.7.2018| Olomouc 12. července (ČTK) - V diagnostice poruch a nemocí hlasu by v budoucnu mohly najít uplatnění výsledky unikátního výzkumu kmitání hlasivek, který organizoval postdoktorand Pravin Kumar Subbaraj z Laboratoře pro výzkum hlasu Katedry biofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Subbaraj za tento výzkum získal na prestižní mezinárodní konferenci The Voice Foundation v americké Filadelfii jako vůbec první účastník hned dvě ceny, řekl dnes ČTK vedoucí Laboratoře pro výzkum hlasu Jan Švec. (Více)


Zrakově postižených přibývá, pomoc státu se snižuje. Potřeba lidí s vážnou poruchou zraku být on-line přitom stále roste

|12.7.2018| Praha, 12. 7. 2018 (FriendlyVox) – Přesně o 3 637 000 korun méně loni dostali v meziročním srovnání těžce zrakově postižení lidé na pomůcky, které jim usnadňují život. Stát, prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), tedy v roce 2017 rozdělil 352 počítačů pro zrakově postižené, což je zhruba o 15 % méně než v roce předchozím. V některých krajích je pokles ještě výraznější, v Pardubickém kraji nebo v kraji Vysočina přesahuje 40 %. Počet zrakově postižených přitom roste, stejně jako jejich potřeba přístupu k internetu a informacím. (Více)


Rakovina očí nebolí. Ročně onemocní 600 Čechů a čísla rostou. Na vině je sluneční záření i životní styl

|12.7.2018| PRAHA, 12. ČERVENCE 2018 (Gemini) – Nedostatečná ochrana očí před UV zářením a umělé osvětlení – to jsou dva hlavní viníci nárůstu počtu pacientů s diagnostikovaným nitroočním melanomem. Ten přitom patří k nejzhoubnějším nádorům vůbec. (Více)


Brno chce do dvou let přestat používat pesticid glyfosát

|11.7.2018| Brno 11. července (ČTK) - Brno chce do roku 2020 přestat používat glyfosát, pesticid používaný k hubení plevele a nežádoucích rostlin při údržbě zeleně. Radní proto nařídili všem ředitelům příspěvkových organizací včetně škol a nemocnic, aby ve svých areálech nahradili používání tohoto prostředku jinými technologiemi. Novinářům to řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Podle něj u glyfosátu existuje riziko, že může přispět ke vzniku rakoviny. (Více)


Le Figaro: Když nás náš dům traumatizuje

|11.7.2018| Paříž 11. července (ČTK/Le Figaro) - Brutální a ničivé: neštěstí v domě s sebou bere vše, co je mu v cestě. Zaplavená podlaha hnije, oheň olizuje zdi a náš příjemný domov se okamžitě mění v nehostinné, někdy i nebezpečné místo. Neštěstí v domácnosti může mít těžké psychické důsledky: silný stres, ztrátu intimity a pocitu útočiště, píše francouzský deník Le Figaro. (Více)


Rizika opalování – až v polovině případů mohou za rakovinu kůže znaménka. Na preventivní vyšetření přispívá Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

|11.7.2018| Praha, 11. července 2018 (ZP MV ČR) – Stačí jedno až dvě spálení na slunci a riziko vzniku kožního melanomu se zvyšuje. Při opalování je proto potřeba se, zejména teď v létě, důkladně chránit. Varovným signálem mohou být změny na kůži či na mateřských znaménkách. Především znaménka nově vzniklá po slunění je dobré kontrolovat. Na prevenci kožních nádorů přispívá Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) v rámci svého fondu prevence. (Více)


Prevence žilního onemocnění: životní styl a lékařský dohled

|11.7.2018| Praha, 11. 07. 2018 (Focus Agency) – Jen málo stačí, aby se dovolená změnila v noční můru – noc v autě, dlouhá cesta v letadle, celodenní prohlídka Louvru, na kterou jste se půl roku těšili. Místo oddychu vás budou čekat nateklé, bolavé nohy a pocit, že neuděláte ani krok. I když příznaky po několika hodinách odpočinku zmizí, mohou se zase rychle objevit. Důvodem je pozvolně se zhoršující žilní zánět – základ metliček, křečových žil, trvalých otoků, a dokonce kožních změn a bércových vředů. Příznaky tzv. chronického žilního onemocnění zná 7 z 10 z nás. První příznaky často přichází již kolem 20 let a křečové žíly a metličky pak nejsou žádnou výjimkou již u třicátnic. Už při prvních nepříjemných pocitech je přitom čas zajít k lékaři. (Více)


Letní škola v Plzni umožní medikům zkusit si na zvířatech operace

|10.7.2018| Plzeň 10. července (ČTK) - Přes tři desítky mediků z 12 univerzit devíti zemí světa má v Plzni možnost vyzkoušet si na zvířatech skutečné operace. Umožní jim to pátý ročník mezinárodní Letní školy experimentální chirurgie, kterou pořádá Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Pod dohledem lektorů si medici poprvé vyzkoušejí reálné výkony humánní medicíny, jako je odstranění ledviny, sleziny či žlučníku, vytvoření spojky na střevě, na cévě, na močovodu či operační otevření hrudníku. Provádějí se většinou na prasatech, která jsou pod narkózou. Po ukončení výkonů se z ní ale zvířata už neprobouzejí. Vedoucí letní školy Václav Liška uvedl, že škola velmi dbá na etický aspekt takových operací. (Více)


Zubní pohotovost bude na Nymbursku v jednotlivých ordinacích

|10.7.2018| Nymburk 10. července (ČTK) - O víkendech a státem uznaných svátcích budou zubní pohotovost na Nymbursku zajišťovat zubní lékaři ve svých ordinacích, vždy maximálně tři hodiny v každém dni. Zubní pohotovost se tak nebude poskytovat centrálně pouze v nemocnici. Stejný model chce kraj do budoucna zavést v téměř všech okresech. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala Helena Frintová z krajského úřadu. (Více)


Soud potrestal lékaře, který po řízení v opilosti vyměnil krev

|10.7.2018| Plzeň 10. července (ČTK) - Krajský soud v Plzni dnes uložením podmíněného trestu uzavřel několik let trvající proces s bývalým primářem chirurgie nemocnice v Domažlicích Michalem Kravcem. Sedmačtyřicetiletý lékař byl obžalovaný z poškození cizích práv. Podle spisu ho v roce 2014 přistihla policejní hlídka při řízení s alkoholem v krvi. Lékař následně v nemocnici nařídil svým podřízeným zdravotním sestrám, aby odebraly krev pacientovi se stejnou krevní skupinou a pak ji vyměnily za jeho krevní vzorek. (Více)


Rekonstrukce psychiatrické kliniky v Brně za půl mld. začne letos

|10.7.2018| Brno 10. července (ČTK) - Fakultní nemocnice Brno zahájí rekonstrukci psychiatrické kliniky za půl miliardy korun ještě letos. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Práce potrvají 28 měsíců. Důvodem je špatný technický stav. Náklady z většiny pokryje EU a zbytek státní rozpočet. (Více)


ČPZP podporuje prevenci rakoviny kůže, v létě si ale dejte pozor i na další rizika

|10.7.2018| Ostrava, 10. července 2018 (ČPZP) – Letní měsíce přináší vedle radostí také řadu rizik, na která je potřeba myslet a snažit se jich vyvarovat. Hlavním z nich je nebezpečí vzniku rakoviny kůže. Tomu lze předcházet důkladnou ochranou, ale zároveň pravidelnými preventivními prohlídkami. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna proto přispívá svým klientům na vyšetření závažných změn na kůži. (Více)


Čtyři mýty o plavání: je skvělé na protažení a pod vodou se nekouká

|10.7.2018| PRAHA, 10. července 2018 (FYZIOklinika) – Plavání je všeobecně vnímáno jako ideální sport. Při pohledu na rekreační plavce však trne leckterý fyzioterapeut. Chyby, které škodí páteři, mají lidé zažité už odmala a dnešní děti v nich pokračují. (Více)


Sekretář Asociace středočeských nemocnic Chotěborský byl odvolán

|9.7.2018| Praha 9. července (ČTK) - Členská schůze Asociace středočeských nemocnic dnes odvolala generálního sekretáře spolku Zbyňka Chotěborského. Krajští radní ho předtím zbavili funkcí v představenstvech nemocnic. Důvodem jsou mimo jiné komunikační problémy a dlouhodobé neshody s vedením zdravotnických zařízení, řekl ČTK předseda asociace a krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Poukázal i na informace médií, podle nichž byl Chotěborský vlivným přímluvcem podnikatele Tomáše Horáčka stíhaného v souvislosti se zadáváním zakázek v nemocnicích a ústavech. (Více)


Náměstek ředitele VZP Petr Honěk v pojišťovně končí

|9.7.2018| Praha 9. července (ČTK) - Náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny pro zdravotní péči Petr Honěk ke konci července ve funkci po šesti letech skončí. Podle serveru Zdravotnický deník odchází z vlastního rozhodnutí. Na jeho místo bude vyhlášeno standardní výběrové řízení, do jeho ukončení Hoňka dočasně nahradí ředitelka odboru smluvní politiky VZP Lenka Havlasová. (Více)


Vojtěch kvůli situaci na Bulovce žádá nemocnice o přehled smluv

|9.7.2018| Praha 9. července (ČTK) - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) žádá od všech organizací přímo řízených jeho resortem přehled smluv uzavřených s desítkami vybraných firem. Opatření souvisí se "závažnou situací v oblasti veřejných zakázek a ostatních smluvních vztahů v Nemocnici na Bulovce". Vyplývá to z dopisu ministerstva zdravotnictví (MZ) adresovaného minulý týden fakultním nemocnicím a dalším institucím, který má ČTK k dispozici. Nahlášené vazby má následně prověřovat kontrolní orgán MZ. (Více)


Odbory mají výhrady k programu vlády, týkají se penzí či dávek

|9.7.2018| Praha 9. července (ČTK) - Odbory mají řadu výhrad k programovému prohlášení vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Podle nich by se mělo ještě zásadně upravit. Odboráři jsou například proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. V textu jim pak chybí plán zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovují sociální dávky. Spokojeni nejsou ani s daňovou a zdravotnickou kapitolou. ČTK a České televizi to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz