PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Obsah

 

Sněmovna bude hlasovat o zrušení povinných elektronických receptů

|18.1.2018| Praha 18. ledna (ČTK) - Sněmovna bude při schvalování vládní lékové novely o transfuzích hlasovat i o zrušení povinných elektronických receptů. Pozměňovací návrh podal při dnešním druhém čtení technické předlohy Jaroslav Dvořák (SPD). Zdravotnický výbor podpořil už dřív úpravu, podle níž by lékaři letos nebyli za porušení povinnosti předepsat recept elektronicky postihováni. Sněmovna by mohla o podobě novely rozhodovat příští týden v pátek. (Více)


O služby nové ordinace pro chudé je v Ostravě zájem

|18.1.2018| Ostrava 18. ledna (ČTK) - Přibližně sedm desítek pacientů bylo během prvních dvou týdnů provozu ošetřeno v lékařské ordinaci pro chudé, kterou v Ostravě na počátku letošního roku otevřela Armáda spásy. Podle odhadů by se během prvního roku v ordinaci mohlo zaregistrovat až okolo 500 pacientů, řekla ČTK Alena Válková z Armády spásy. (Více)


Richard Rokyta - významná osobnost české i světové fyziologie

|18.1.2018| Praha 18. ledna (ČTK) - Celosvětově uznávaným odborníkem, vášnivým sportovcem i milovníkem a znalcem Francie a francouzštiny je významný český fyziolog Richard Rokyta, který 19. ledna oslaví osmdesátiny. Rokyta působil během své kariéry v čele mnoha odborných ústavů, je autorem stovek článků a publikací a držitelem řady ocenění. Jako neurofyziolog se zabývá především bolestí. (Více)


MPSV navrhlo sjednotit náhrady po úrazu či nemoci lidem bez práce

|17.1.2018| Praha 17. ledna (ČTK) - Náhrady výdělku po pracovním úrazu či s nemocí z povolání lidem, kteří jsou v evidenci nezaměstnaných, by se mohly sjednotit. Nyní se liší podle toho, u které ze dvou pojišťoven je bývalý pracovníkův zaměstnavatel pojištěný. Pravidla upravuje návrh novely zákoníku práce, který připravilo ministerstvo práce. Na svém webu předlohu zveřejnila vláda, která by záměr měla projednávat. (Více)


Přihlášku do tendru na ředitele SÚKL poslal jeden zájemce

|17.1.2018| Praha 17. ledna (ČTK) - Přihlášku do výběrového řízení na služební místo ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) poslal jeden zájemce. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví, které přihlášky přijímalo do konce minulého týdne. Pokud uvedený zájemce v řízení uspěje, nastoupí od března. Lékový ústav má na starosti posuzování nových léků, schvalování jejich úhrad z veřejného zdravotního pojištění nebo kritizovaný systém elektronických receptů. (Více)


U čtvrtiny neplodných žen je příčinou endometrióza. Řešením může být umělé oplodnění.

|17.1.2018| Praha, 17. ledna 2018 – Endometriózou trpí zhruba 6-10 % žen v plodném věku, přičemž ročně je v ČR s tímto onemocněním hospitalizováno zhruba 1 800 pacientek. Jejich počet každým rokem mírně stoupá. Endometrióza je chronické onemocnění, jehož příčina dosud nebyla přesně zjištěna. Jejími příznaky jsou bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, poruchy menstruačního cyklu a také neplodnost. Díky asistované reprodukci ale ani ženy s vážnými formami endometriózy nemusí ztrácet naději na založení rodiny. (Více)


Policejní zásah kvůli africkému moru přišel pozdě, tvrdí Čunek

|16.1.2018| Zlín 16. ledna (ČTK) - Policejní zásah, při kterém lovili odstřelovači loni na podzim divočáky v oblasti s nákazou afrického moru prasat na Zlínsku, přišel pozdě. Novinářům to dnes řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Pokud by byla divoká prasata v původní vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky vystřílena už v září, nenastal by podle něj při pozdější migraci divočáků přenos nákazy ven. (Více)


Nemocnice Šumperk letos nakoupí lékařské přístroje za 83 mil. Kč.

|16.1.2018| Šumperk 16. ledna (ČTK) - Nemocnice Šumperk letos nakoupí 322 nových přístrojů v celkové ceně přes 83 miliónů korun. Investovat plánuje do všech svých strategických oborů, řekl dnes ČTK předseda představenstva Nemocnice Šumperk Martin Polach, který tuto nemocnici vlastní od jara 2015. (Více)


Medikům chybí při výuce živí pacienti, tráví na lůžkách méně času

|16.1.2018| Praha 16. ledna (ČTK) - Studenti medicíny nemají při výuce dostatek živých pacientů, nahrazují je trenažéry i virtuální modely. Lidé totiž tráví v nemocnicích méně času, je méně lůžek a více péče se zvládne v ambulancích. Kromě fakultních nemocnic tak medici své praxe mají i v soukromých zařízeních. Novinářům to dnes řekli zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. (Více)


L´Express: Adolescenti často lžou, aby chránili své soukromí

|16.1.2018| Paříž 16. ledna (ČTK/L´Express) - Dospívající mládež má často jen mlhavé ponětí o pravdě a často flirtuje se lží. Proč je tomu tak? Jak máme reagovat, když náš adolescent lže? Na tyto otázky se pokouší odpovědět ve svém článku francouzský týdeník L´Express. (Více)


Češi vítají zavedení eReceptu, hlavně kvůli pohodlí

|16.1.2018| Praha, 16. 1. 2018 (XDENT) - Vydávání povinného​ eReceptu v​ českých ordinacích funguje již necelé tři týdny​. Jak ukázal průzkum výrobce stomatologického softwaru XDENT, více než tři čtvrtiny českých pacientů možnost převzít si recept v elektronické podobě jednoznačně vítají. Nejčastěji je to kvůli úspoře času, snížení rizika ztráty receptu i většímu přehledu o předepsaných lécích. Převzetí prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy by již nyní preferovala téměř polovina lidí. (Více)


Praktičtí lékaři vystavují průběžný účet e-receptům

|16.1.2018| Praha, 16. 1. 2018 (SPL) – Zdržení až hodinu denně, padání systému, nedoručené přístupové údaje, ... to je první účet, který praktičtí lékaři vystavují e-receptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení. (Více)


V Liberci začal soud s Nečesaným, přijetí úplatků odmítá

|15.1.2018| Liberec 15. ledna (ČTK) - Bývalý ředitel nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný dnes u soudu v Liberci odmítl, že by přijímal úplatky. Podle obžaloby nezákonně získal přes 23 milionů korun za to, že umožnil vybraným firmám s libereckou nemocnicí obchodovat, případně zajistil, aby dodávaly zboží ve výrazně větším obratu. Nečesaný u soudu uvedl, že na uzavírání zakázek neměl vliv. Vyhodnocení a výběr prováděl někdo jiný. Za přijetí úplatků Nečesanému hrozí pět až 12 let vězení. Nečesaný dnes vypovídal šest hodin, na otázky soudců a žalobce bude odpovídat ve čtvrtek, kdy líčení pokračuje. (Více)


CVVM: Se zdravotním systémem je spokojeno 52 pct lidí

|15.1.2018| Praha 15. ledna (ČTK) - Spokojenost lidí se zdravotním systémem v ČR se loni v prosinci vrátila po předchozím poklesu na hodnoty z roku 2015, kdy dosáhla nejvyšší úrovně za celé sledované období. Spokojených bylo 52 procent Čechů, podíl nespokojených se ale proti roku 2015 zvýšil o dva procentní body na 20 procent. Jako neproblematičtější ve zdravotnictví lidé vnímají jeho financování, hospodaření s léky a fungování pojišťoven. Nejméně problémů vidí ve vztahu lékařů s pacienty. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky dnes poskytlo ČTK. (Více)


Politico: Itálie by mohla zkusit získat unijní lékovou agenturu

|15.1.2018| Brusel 15. ledna (zpravodaj ČTK) - Italští europoslanci by se mohli pokusit ještě změnit listopadové rozhodnutí o přesunu Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) z Londýna do Amsterodamu. Podle serveru Politico.eu by šlo využít toho, že Evropský parlament musí potvrdit novelu nařízení o agentuře, v níž je změněno její sídlo. (Více)


Opozice v Praze 1 má podpisy pro referendum o pronájmu nemocnice

|15.1.2018| Praha 15. ledna (ČTK) - Opozice v Praze 1 o volebním víkendu nasbírala dostatek podpisů pro konání referenda o Nemocnici Na Františku. Před tím, než oficiálně vyvolají plebiscit, vyzývají vedení Prahy 1 k jednání a k tomu, aby plán pronajmout nemocnici soukromníkovi opustilo. Přípravný výbor referenda o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Pro konání referenda potřebovali organizátoři nasbírat 2200 podpisů obyvatel Prahy 1, u volebních místností jich sehnali více než 3000. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) snahu o referendum označil za divadlo a "populistickou jízdu, za kterou by se nemusel stydět ani Joseph Goebbels." (Více)


Porodnice v Č. Krumlově bude mít jen nadstandardní pokoje

|15.1.2018| Český Krumlov 15. ledna (ČTK) - Českokrumlovská porodnice bude nabízet lůžka pouze v pokojích s nadstandardním režimem. Jejich uživatelky za ně nebudou platit. Takzvané nadstandardní pokoje budou v nové porodnici, jejíž stavba letos skončí. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Jindřich Florián. (Více)


Zvolte Sestru mého srdce v 18. ročníku soutěže Sestra roku

|15.1.2018| Praha 15. ledna 2018 (Mladá fronta) – Vydavatelství Mladá fronta, divize Medical Services a odborný časopis Zdravotnictví a medicína vyhlásily 18. ročník soutěže Sestra roku. Ze sedmi finalistek soutěže může široká veřejnost vybrat vítězku kategorie Sestra mého srdce. Pro svou oblíbenou sestru je možné hlasovat od 15. ledna do 14. února 2018 na webu SestraRoku.cz. Vyhlášení všech výsledků soutěže Sestra roku se poprvé uskuteční v Divadle Hybernia v Praze 1. března 2018. (Více)


V krajských porodnicích se vloni narodilo 3 130 dětí, z toho bylo 17 dvojčat

|15.1.2018| Nový Bydžov, 15. 1. 2018 (ZH KHK) - V nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje přišlo vloni na svět celkem 3 130 miminek. To je o dvacet tři méně, než tomu bylo rok předchozí. Mírně převažoval počet chlapců, kterých se narodilo 1 620, o 110 více než děvčátek. Dvojvaječných dvojčat bylo vloni 17, o čtyři méně než v roce 2016. Nejvíce se rodilo v červenci a největší miminko mělo přes pět kilo. V Trutnově v jednom případě porodila maminka už přímo v sanitce. Kromě běžných jmen jako Anna, Eliška, Tomáš, Honzík nebo Jakub dostala miminka také různá exotická a originální jména, jako např. Bernardina, Antonina, Ramon, Aurora, Valerián, Vivienne, Adleta, nebo Ondřejka. (Více)


Nošovická automobilka otevírá zdravotní centrum pro zaměstnance za více než 20 milionů

|15.1.2018| Nošovice, Praha, 15. ledna 2018 (Hyundai Motor Manufacturing Czech) - Zaměstnanci nošovické automobilky mají od 15. ledna možnost využívat služeb nového zdravotního centra. Účelem investice za více než 20,5 milionu Kč je posílení trendu dlouhodobého snižování úrazovosti na pracovišti, léčba příznaků počínajících nemocí a posílení prevence onemocnění zaměstnanců. Zdravotní centrum tak v nošovické Hyundai přímo napomůže k zvýšení efektivity práce a nárůstu spokojenosti a kondice u zaměstnanců. (Více)


Zánět uší způsobuje i nevinná rýma. Podceněná léčba může poškodit sluch

|15.1.2018| Vrbno pod Pradědem, 15. 1. 2018 (VEGALL Pharma) - Silná bodavá bolest, která dohání k slzám a je typickým příznakem zánětu ucha, se nejčastěji objevuje u dětí od 6 měsíců do tří let. Otitida, jak se zánět ucha odborně nazývá, se však nevyhýbá ani dospělým. Nejčastěji pak napadá střední ucho. Její nedostatečná léčba může mít fatální důsledky v podobě trvalého poškození sluchu. Seznamte se s příznaky, léčbou i prevencí této nepříjemné choroby. (Více)


FN olomouc nakoupila takřka tisíc kusů nové infuzní techniky, komfort pacientů i personálu se zvýší

|15.1.2018| Praha, 15. ledna 2018 (B.Braun) - Fakultní nemocnice Olomouc instaluje od konce roku 2017 až do léta roku 2018 postupně 518 nových lineárních dávkovačů, 346 infuzních pump, 97 stanic pro jejich umístění a další technické příslušenství. Nové technické vybavení poslouží na 16 odděleních 10 klinik, kde budou přístroje rozděleny k vybavení 164 lůžek... (Více)


Die Welt: Můj vyčerpávající život hypochondra

|14.1.2018| Berlín 14. ledna (ČTK/Die Welt) - Nikdy nevím, jak se dostat z veřejného záchodku, aniž bych se musela dotknout kliky, na kterou mohli sahat lidé, co si neumyli ruce, napsala v listu Die Welt novinářka Nicola Erdmannová, která líčí, jaký je život s hypochondrií. (Více)


Le Figaro: Jak změříme svou úroveň únavy?

|13.1.2018| Paříž 13. ledna (ČTK/Le Figaro) - Fyzická námaha, přepracování, psychické problémy, nespavost, infekční nemoci, špatná výživa, rakovina, deprese: únava může mít různé příčiny. Lidé kvůli únavě často navštěvují lékaře, který se vždy snaží zjistit subjektivní příčiny a kořeny problému, píše francouzský deník Le Figaro. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz