PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Obsah

 

O zrušení karenční doby bude tripartita jednat 9. května

|21.3.2018| Praha 21. března (ČTK) - O zrušení takzvané karenční doby, tedy prvních tří dnů nemoci, kdy pacienti nedostávají nemocenskou, by měla projednat tripartita na svém příštím zasedání 9. května. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odbory budou prosazovat, aby se v prvních dnech nemoci nemocenská nesnižovala pod 60 procent průměrného denního výdělku, jak to nyní platí pro nemocenskou od čtvrtého dne nemoci. (Více)


Le Figaro: Ještě dva roky po dietě se produkuje hormon hladu

|21.3.2018| Paříž 21. března (ČTK/Le Figaro) - Všechny diety působí jen krátkodobě. Úbytek váhy dosažený za několik týdnů je přímo úměrný omezení kalorického příjmu. To je dobrá zpráva. Ta horší je ta, že ze stovky osob, které dodržovaly kaloricky chudou dietu, jich 95 procent do dvou či pěti let znovu získá svou původní váhu, uvádí neurovědec Michel Desmurget. Proč takový neúspěch? Především je tomu tak kvůli fyziologii, nikoli kvůli nedostatku vůle. Naše tělo nechce hubnout. Není na to naprogramováno, píše francouzský deník Le Figaro. (Více)


Nejoblíbenějšími volnočasovými benefity českých zaměstnanců jsou fitness a posilovny, nejčastěji se sportuje po práci v úterý a muži cvičí a posilují téměř dvakrát tolik co ženy

|21.3.2018| Praha, 21. března 2018 (ACCEDO) – Z aktuálních statistik ActivePassu, benefitní zaměstnanecké karty na sport a zábavu, která podporuje aktivní trávení volného času, vyplývá, že i když kartu ActivePass vlastní o něco více žen (53 %) než mužů (47 %), tak ji muži využívají 1,8x více než ženy. Polovina vstupů v tomto roce byla do fitness a posiloven, 10 % lidí využilo saunu. Mezi další nejčastěji využívané sportovní aktivity patří jóga, aerobik a skupinová cvičení, bazén, squash a badminton. Z aktivit, které nabízí rozšířená varianta karty ActivePass Plus, to byly výstavy a muzea, dětské koutky a herny a únikové hry. (Více)


Zdravotnický holding seznámil Radu Královéhradeckého kraje s očekávanými výsledky hospodaření krajských nemocnic za uplynulý rok

|21.3.2018| Nový Bydžov, 21. 3. 2018 (ZH KHK) - Rada Královéhradeckého kraje na svém pravidelném zasedání projednala předběžné loňské ekonomické výsledky krajských zdravotnických zařízení a lékárny, které působí v rámci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Oproti předpokládanému scénáři se podařilo celkové výsledky v druhé polovině roku 2017 výrazně zlepšit, a to především v Oblastní nemocnici Náchod. (Více)


Lidí s tuberkulózou mírně ubylo

|21.3.2018| Praha, 21. 3. 2018 (ČARO) – Tuberkulózou v České republice loni onemocnělo 471 lidí, z toho 6 dětí. 23 pacientů nemoci podlehlo. Drtivě převládají muži, 31 % nemocných jsou cizinci. Nejvíce cizinců s TBC lékaři objevili v Plzeňském kraji. Obvykle si přitom drží prvenství v zastoupení cizinců s tuberkulózou Praha. Největší skok směrem nahoru zaznamenali v Jihomoravském kraji, a to o 19 na 66 pacientů. (Více)


Třetina žen lituje sexu na jednu noc. Podle odborníků je sex s cizím mužem neuspokojí

|21.3.2018| Havířov, 21. března 2018 (Růžový slon) - Sex na jednu noc si dle průzkumů alespoň jednou za život dopřálo kolem 70 % lidí. Zatímco muži si tuto zkušenost vesměs užívají, více než třetina žen jednorázového sexu zpětně lituje. Vyplývá to z nedávného průzkumu norských odborníků. Ti navíc zjistili, že rozhodujícím faktorem pro ženy je fakt, kdo sex iniciuje a jaký z něj mají prožitek. Ženy totiž sexu mnohem méně litují, pokud vyšla iniciativa z jejich strany a pokud je milostný akt opravdu uspokojil. (Více)


Vědci luští tajemství „superstaříků“

|21.3.2018| Praha, 21.3.2018 (ACCEDO) - Zjistili totiž, že staří lidé s rozvinutými kognitivními schopnostmi mají více mozkových buněk jednoho konkrétního typu. A nejen to. (Více)


Sněmovna odmítla vynětí sociálních ústavů a ambulancí z EET

|20.3.2018| Praha 20. března (ČTK) - Sněmovna odmítla senátní novelu, aby se elektronická evidence tržeb (EET) nevztahovala na sociální ústavy, nemocnice a část ambulancí. Rozhodla o tom dnes na návrh ANO. Chce počkat na obsáhlejší vládní úpravu o EET, která je podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (ANO) v připomínkovém řízení a výjimky má řešit komplexněji. (Více)


Brno plánuje za půl miliardy stavbu pavilonu Úrazové nemocnice

|20.3.2018| Brno 20. března (ČTK) - Brno chce odhadem za půl miliardy korun postavit nový pavilon Úrazové nemocnice. Vznikne v místě současného parkoviště proti nemocničnímu areálu. Budou v něm operační sály, centrální sterilizace, heliport a parkoviště se 160 místy. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj musí současné operační sály pracovat v omezeném režimu. Pokud bude vše bez problémů, začít stavět by se mohlo v roce 2020. Kromě Úrazové nemocnice spravuje Brno i Nemocnici Milosrdných bratří. (Více)


Kmenové buňky v testu revoluční léčby vrátily dvěma lidem zrak

|20.3.2018| Londýn 20. března (ČTK) - Do příštích pěti let by mohl na trh přijít lék na nejběžnější příčinu ztráty zraku. Podle britských médií to tvrdí vědci po oznámení úspěchu historického klinického testu. V něm lékaři vrátili zrak dvěma pacientům, když použili kmenové buňky na obnovu jedné z částí sítnice. (Více)


Konferenci INSPO otevře svou přednáškou Jakub Pětioký, který se specializuje na rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku

|20.3.2018| Praha, 20. března 2018 (INSPO) - Poranění mozku patří mezi nejzávažnější úrazy, které mohou člověka postihnout. I když by se mohlo zdát, že těchto zranění není tolik, za jeden rok přijmou nemocnice v České republice několik desítek tisíc pacientů. Jakub Pětioký se fyzioterapii věnuje už více než dvacet let. V současnosti pracuje v rehabilitačním centru v Kladrubech, kde se specializuje na rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku a dalších poranění. Jakub Pětioký vystoupí 7. dubna v pražském Kongresovém centru na konferenci INSPO s přednáškou, ve které posluchačům přiblíží některé unikátní postupy a technologie, které při terapiích využívá. (Více)


Výtěžek koncertu Kapky naděje „Karel Svoboda 80“ pomůže dětem v pražské motolské nemocnici.

|20.3.2018| Praha 20. 3. 2018 (Kapka naděje) - Nadační fond Kapka naděje ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Febiofest připomněl benefičním koncertem nedožité 80. narozeniny fenomenálního hudebního skladatele Karla Svobody. (Více)


Každý druhý Čech trpí fobií. Nejúčinnější je strachu čelit

|20.3.2018| Brno, 20. března 2018 (JUMP-TANDEM) - Více než polovina Čechů má z něčeho ve svém okolí strach. Podle výzkumu STEM/MARK trpí nějakým typem fobie až tři čtvrtiny Češek a jedna třetina českých mužů. Například obavu z výšky má pak každý šestý Čech. Strachy, které se ostatním jeví jako přehnané, mohou snižovat kvalitu života a jejich ignorace může vést až k depresím. Nejúčinnější metodou léčby je opakované vystavování se situacím, které nás děsí. (Více)


Afty se nejčastěji objevují u dětí a žen. Může za ně oslabená imunita i nedostatek vitamínu B

|20.3.2018| Vrbno pod Pradědem, 20. února 2018 (Vegall Pharma) - Pálí, svědí, při každém soustu štípou, a ačkoliv jsou menší než halíř, nadělají v ústech velké problémy. Afty, které trápí více než pětinu dospělých, jsou jedním z nejběžnějších zánětlivých onemocnění ústní dutiny. Na vině je často oslabená imunita, nedostatek minerálů v těle i genetické dispozice. (Více)


Dětští pacienti ve FN HK mohou využívat nově upravenou hernu

|20.3.2018| Hradec Králové, 20. března 2018 (FN HK) - Pestrobarevné obrázky stromů a zvířat namalované na stěnách, nové skříňky, stoly a židle či podium na hraní zpříjemní dětským pacientům pobyt ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Nově zmodernizovaná herna umístěná ve 2. patře Dětské kliniky FN HK slouží od poloviny března dětem z celé kliniky nejen na hraní, ale například jako místo pro konání divadelních představení a dalších akcí. (Více)


AFI EUROPE pronajala dalších 2 000 m2 v projektu AFI Vokovice

|20.3.2018| Praha, 20. března 2018 (AFI EUROPE) Novým nájemcem AFI EUROPE se stala skupina EUC, největší poskytovatel ambulantní péče a lékařské péče pro zaměstnavatele v České republice. Ta si v AFI Vokovice pronajala téměř 2 000 m2, přičemž obsadí celé jedno podlaží v budově A. Stavba na Evropské třídě v Praze 6 bude dokončena ještě letos v létě. Energeticky šetrný kancelářský komplex s pre-certifikací LEED Platinum a celkovou pronajímatelnou plochou 14 000 m2 je aktuálně obsazen ze 70 %. (Více)


Darujte krev a přijďte si pro bonus do zdravotní pojišťovny

|20.3.2018| Ostrava, 20. března 2018 (ČPZP) - Krev je tekutina zachraňující život, kterou přes veškerý pokrok nejsme schopni vyrobit. Proto se musíme spoléhat na dárce. Počet těch, kteří se rozhodnou bezplatně darovat krev či krevní plazmu, však v České republice klesá. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna chce jejich motivaci k dárcovství krve zvýšit nabídkou řady atraktivních motivačních bonusů. (Více)


Velikonoce a vejce: jak poznat čerstvá a proč je nekupovat v supermarketu?

|20.3.2018| Praha, 20. března 2018 (Z farmy domů) – Každý Čech v loňském roce zkonzumoval průměrně 258 vajec. Podle odhadů Českého statistického úřadu by spotřeba v letošním roce měla klesnout na 253 kusů. Čechům stále víc záleží na původu vajec a snaží se vyhýbat těm z velkochovů. (Více)


Pravidelný pohyb je jedním z klíčových faktorů léčby dětských revmatických onemocnění

|20.3.2018| Praha, 20. 3. 2018 (Revma Liga) ‒ Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastějším dětským revmatickým onemocněním. I když přesná data pro Českou republiku nejsou k dispozici, předpokládaný počet dětí do 18 let trpících JIA se u nás pohybuje kolem dvou tisíc. JIA v různé míře zasahuje klouby celého těla a více než polovinu pacientů aktivní nemoc či její následky provázejí až do dospělosti. JIA změní život nejen pacientovi, ale i jeho rodinným příslušníkům, kteří jsou často nuceni přizpůsobit nemocnému dítěti svůj každodenní režim. Pomocnou ruku pacientům a jejich rodinám podává skupina Kloubíci, spadající pod pacientskou organizaci Revma Liga Česká republika. Kloubíci pořádají mimo jiné víkendové lázeňské pobyty, na kterých si pacienti a jejich rodiče osvojí rehabilitační techniky. Pravidelné cvičení je totiž zásadní pro zlepšení stavu pacientů. Jeden takový víkendový pobyt se konal ve dnech 16. ‒ 18. 3. 2018 v Léčebně Dr. L. Filipa v Poděbradech. (Více)


Magistrát a VZP řeší problémy s dodržováním ordinační doby

|20.3.2018| Praha, 20.3.2018 (Magistrát hl. m. Prahy) - Na území hl. m. Prahy se stále častěji vyskytují problémy s dodržováním ordinační doby lékařů v ambulantní sféře. Dochází k nim častěji v období kolem svátků a v pátečních odpoledních hodinách, kdy ambulantní lékaři nejsou v ordinacích a pouze informují pacienty o možnosti využít lékařské pohotovostní služby (LPS) nebo je nasměrují do nejbližší nemocnice, aniž by nemocnici předem informovali. V lůžkových zařízeních se pak hromadí pacienti s banálními zdravotními problémy, musejí na ošetření neúměrně dlouho čekat a zdravotníci v lůžkových zařízeních jsou neadekvátně zatěžováni ošetřováním pacientů, kteří by správně měli být ošetřeni v ambulancích. (Více)


K vyřazení čínského léčitelství se vláda možná postaví neutrálně

|19.3.2018| Praha 19. března (ČTK) - Vláda se asi postaví neutrálně k návrhu senátorů, kteří chtějí vyřadit terapeuta čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických pracovníků. Vyplývá to z předkládací zprávy k senátní předloze na vládním webu. S návrhem přitom souhlasilo jak ministerstvo školství, tak s určitými výhradami i ministerstvo zdravotnictví. Vláda o předloze rozhodne ve středu. (Více)


Záněty dásní mohou zhoršovat cukrovku i onemocnění cév

|19.3.2018| Praha 19. března (ČTK) - Chronické záněty dásní mohou podle stomatologů zhoršovat cukrovku a onemocnění cév. Zdravé zuby naopak prodlouží délku života o 2,2 roku. Zástupci vedení České stomatologické komory (ČSK) to řekli na dnešní tiskové konferenci ke Světovému dni ústního zdraví. (Více)


Lékařka zavolala policii kvůli opilci,sama nadýchala 3,17 promile

|19.3.2018| Praha 19. března (ČTK) - Lékařka polikliniky v Praze 5 na Smíchově zavolala policisty na opilce v čekárně, ti pak zjistili, že i ona požila alkohol. Dechová zkouška u devětačtyřicetileté lékařky ukázala 3,17 promile alkoholu v dechu, u muže 3,3 promile. ČTK o tom dnes informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan. (Více)


Těžká inkontinence - problém, o kterém se nemluví. Inkontinenční pomůcky jsou důstojné a diskrétní řešení

|19.3.2018| Praha, 19. 3. 2018 (Essity) - Únik moči při jakékoli fyzické námaze, nebo trvalý únik moči bez jakékoli kontroly. S tím se musejí potýkat pacienti s těžkou formou inkontinence. Často je doprovázena i únikem stolice. Postihuje především starší pacienty, a to ženy i muže. U seniorů po 65. roce patří inkontinence k nejfrekventovanějším zdravotním obtížím. Únik moči či stolice je také jedním z doprovodných komplikací spojených s demencí, u některých pacientů přichází relativně záhy, u dalších až v pokročilých stádiích, kde je často způsoben faktem, že pacient nemůže najít toaletu včas. Jde o skutečně specifický problém, který se týká nejen pacientů, ale i jejich rodin či osob, které o ně pečují. Pro společnost je velmi potřebné o těžké inkontinenci mluvit a bořit tabu, které pacientům zbytečně znepříjemňuje život, protože řešení existuje. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz