PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Obsah

 

Do legislativní rady jde zákon o neziskových nemocnicích

|23.9.2016| Praha 23. září (ČTK) - Nemocnice by v budoucnu nemusely danit svůj zisk a mohly by jej použít například k nákupu nového vybavení. Počítá s tím návrh zákona o neziskových nemocnicích, který dokončilo a dnes představilo ministerstvo zdravotnictví. Fakultní nemocnice by se podle návrhu přeměnily v univerzitní. Změnilo by se i odměňování zaměstnanců nemocnic, nově by se řídilo platovými tarify, o kterých by rozhodovala vláda. Norma už prošla meziresortním připomínkovým řízením a nyní by ji měla posoudit legislativní rada vlády. (Více)


Ministerstvo zdravotnictví chce snížit limit pro doplatky za léky

|23.9.2016| Praha 23. září (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví pošle příští týden do připomínkového řízení novelu zákona, která by měla snížit ochranný limit na doplatky na léky, po jehož překročení pojišťovny vrací pojištěncům peníze. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Limit pro seniory nad 65 let a děti do 18 let bude snížen z 2500 na 1000 korun, v případě lidí starších 70 let na 500 korun. (Více)


Depresemi trpí 615 milionů lidí, celosvětová léčba stojí ročně 1 bilion dolarů

|23.9.2016| Ostrava, 23. září 2016 (LESENSKY.cz) - Deprese je celosvětovým problémem. Potvrdil to nejnovější výzkum Světové zdravotnické organizace, podle kterého aktuálně trpí tímto duševním onemocněním 615 milionů lidí. Celosvětová léčba pak ročně vyjde na 1 bilion dolarů. Prvenství v počtu pacientů s depresí drží Indie, za ní následuje Čína a Spojené státy americké. V České republice se někdy s depresí potýkala téměř třetina obyvatel. Až 15 % Čechů pak deprese řeší sebevraždou. (Více)


Lékaři schválili požadavky na zlepšení situace ve zdravotnictví

|22.9.2016| Praha 22. září (ČTK) - Delegáti mimořádného sjezdu České lékařské komory (ČLK) schválili požadavky na zlepšení situace ve zdravotnictví, které přednesl prezident komory Milan Kubek. ČLK požaduje mimo jiné zvýšení plateb do systému a jejich spravedlivější rozdělování, reformu vzdělávání lékařů a sester a jejich lepší ohodnocení. Podle sjezdu zdravotnictví není prioritou současné vlády, když z pozvaných členů kabinetu na sjezd zavítal jen ministr zdravotnictví.  (Více)


Aplikovaná behaviorální analýza pro autisty bude v ČR dostupnější

|22.9.2016| Praha 22. září (ČTK) - Aplikovaná behaviorální analýza, která pomáhá dětem i dospělým s autismem, bude v České republice dostupnější. Od podzimu 2017 se začne vyučovat na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, která jako první česká instituce získala akreditaci od mezinárodního výboru pro certifikaci behaviorálních analytiků (BACB). Díky certifikaci může být v budoucnu hrazena z veřejného zdravotního pojištění, uvedl na dnešní tiskové konferenci místopředseda sněmovního zdravotnického výboru David Kasal (ANO). (Více)


Bratr prodělal infarkt v 28 letech. Mně otevřela oči operace srdce ve třiceti

|22.9.2016| Praha, 22.9.2016 (AMI Communications) - Paní Markétě, dnes jednatřicetileté mladé aktivní ženě a člence spolku Diagnóza FH, diagnostikovali lékaři homozygotní formu familiární hypercholesterolemie v osmi letech. Její hodnota cholesterolu v krvi tehdy byla 27 mmol/l. Normální hranice se pohybuje do 5,0 mmol/l. Na základě těchto zjištění podstoupili vyšetření i další členové rodiny. Některá z forem familiární hypercholesterolemie (FH) díky tomu byla zjištěna u obou rodičů, nejstaršího bratra a jeho dětí, některých tet a strýčků. (Více)


Věděli jste, že vysoký cholesterol můžete zdědit?

|22.9.2016| Praha, 22. září 2016 (AMI Communications) – V týdnu od 19. do 22. září se u příležitosti Světového dne FH, který připadá na sobotu 24. září, v České republice poprvé uskuteční Týden FH věnovaný problematice dědičně zvýšeného cholesterolu v krvi. Familiární hypercholesterolemie (FH) je nejčastější dědičně podmíněná metabolická choroba. Projevuje se vysokou hladinou cholesterolu v krvi. V České republice jí trpí přibližně každý 250. člověk. V rámci Týdne FH probíhá měření cholesterolu u zaměstnanců v pěti firmách působících v České republice. Z výsledků za první dva dny měření vyplývá, že i mnoho mladých lidí má hladinu cholesterolu na hraně nebo dokonce mírně zvýšenou. Pokud mají však současně i vyšší hladinu ochranného cholesterolu (HDL) a jsou jinak zdraví a v dobré fyzické kondici, nemusí být ještě z lékařského hlediska rizikoví. Diagnóza FH, pacientský spolek sdružující pacienty s familiární hypercholesterolemií, pořádá tuto osvětovou akci ve spolupráci s Českou společností pro aterosklerózu (ČSAT). (Více)


Novela zákona by mohla zajistit více všeobecných internistů, chirurgů a pediatrů v malých nemocnicích

|22.9.2016| 22.9.2016 (Navimedia) - V Poslanecké sněmovně je právě novela zákona č. 95/2004 sb. o lékařských specializacích jako výsledek dvouletých diskuzí mezi ministerstvem, Lékařskou komorou a odbornými společnostmi. Má ambiciózní cíle, přichází s novými instituty a pojmy, a pokud se její současný pozměňovací proces nezvrhne jen na boj o počty atestačních oborů, mohla by zajistit vyšší počty lékařů v chybějících odbornostech a vyvážit nechtěné dopady dnes již atomizované medicíny podporou všeobecných odborníků v menších nemocnicích. (Více)


Náklady na biologickou léčbu rostou ročně o 20 %

|22.9.2016| Praha 22. září (FleishmanHillard) – Jednu čtvrtinu trhu v ČR tvoří biologické léky. Spotřeba přitom každým rokem roste o 6 %. Vysoce účinné, ale zároveň velmi drahé léky jsou tak výzvou pro udržitelnost zdravotnických systémů. Možným řešením jsou stejně bezpečné a účinné biosimilars. Díky o 15 % nižší ceně představují dostupnou alternativu pro větší počet pacientů. Jejich budoucnost nově ohrožují možné změny v zákoně o léčivech. Tyto a další informace zazněly včera na půdě Národohospodářského ústavu AV ČR, kde proběhl v rámci cyklu „Dialogem k reformě“ další ze série seminářů zaměřených na ekonomiku zdravotnictví. (Více)


Počet nakažených virem HIV během pololetí vzrostl o 6 %. Češi se nechrání kondomy

|22.9.2016| Praha, 22. září 2016 (LESENSKY.cz) - Přes 160 nových případů nakažení virem HIV zaznamenala za první pololetí letošního roku Národní referenční laboratoř pro AIDS. Počet infikovaných tak během letošního půlroku vzrostl o 6 %. Zatímco na konci loňského roku bylo v Česku evidováno 2 620 infikovaných osob, koncem června bylo nakažených již 2 783 lidí. Odborníci se shodují, že hlavní vinu na situaci nese malá ochota Čechů chránit se prezervativem. (Více)


Anketa
Již jste vyzkoušeli naši funkci pro vyhledání nejbližší lékárny?
Ještě ne, sekce Lékárny jsem si nevšiml(a). 44% 
Ano, občas se mi hodí. 28% 
Ano, ale pravděpodobně nebudu využívat. 28% 
Hlasovalo 7669 lidí. 


Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz