PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Obsah

 

Před 120 lety objevil britský lékař Ronald Ross původce malárie

|19.8.2017| Londýn/Praha 19. října (ČTK) - Před 120 lety, 20. srpna 1897, vyřešil britský lékař sir Ronald Rosss s konečnou platností tajemství malárie. Do boje proti této nemoci se pustil s obdivuhodnou energií a vytrvalostí již v roce 1889. Začal s prověřováním nedokázané hypotézy, že malárii přenášejí komáři a moskyti. (Více)


Vláda bude projednávat návrh zákazu posílat malé děti do ústavů

|18.8.2017| Praha 18. srpna (ČTK) - V Česku by mohl od roku 2023 platit zákaz posílat děti do tří let do ústavů. Od roku 2025 by pak nemělo být možné dávat do ústavních zařízeních děti do sedmi let. Dětské domovy by měly patřit mezi sociální služby a péči o ohrožené děti by místo tří resortů mělo mít na starosti jen ministerstvo práce. To se změnami počítá ve svém návrhu úpravy zákonů, který by měla v pondělí projednávat vláda. Výhrady k záměru mají ministerstva školství a zdravotnictví i další resorty a také většina krajů. (Více)


Lékárníci kritizují přeřazení dvou léků mezi vydávané na předpis

|18.8.2017| Praha 18. srpna (ČTK) - Česká lékárnická komora (ČLK) kritizuje přeřazení dvou léků s dextrometorfanem ve formě pastilek mezi vydávané pouze na předpis. Lékárny se na změnu podle ní nemohly předem připravit, informovala dnes komora v tiskové zprávě. V jiné formě navíc léky zůstávají volně prodejné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v úterý změnil výdej léků zneužívaných kvůli halucinogenním účinkům. Podle mluvčí Lucie Přinesdomové se podrobněji zaměřil i na sirupy s touto látkou, která patří mezi opioidy. (Více)


Ajurvédou proti diabetu. Nový bylinný doplněk stravy pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi

|18.8.2017| Brno, 18. 8. 2017 (AIMIL Pharmaceuticals) - Novinkou na českém trhu je bylinný doplněk stravy upravující hladinu cukru v krvi. Složení výrobku BGR-34EU vychází z indického tradičního lékařství ajurvédy. Pomáhá zejména cukrovkářům, kteří jej mohou užívat souběžně s klasickými léky i inzulínem. (Více)


Studie: Děti málo pijí, zapomínají se napít u snídaně a ve škole

|17.8.2017| Praha 17. srpna (ČTK) - Děti ve školním věku mají nedostatečný příjem tekutin. Jejich rodiče to často podceňují a nepřipomínají jim, že by se měly napít ráno při snídani a také dopoledne ve škole. Ukázaly to výsledky několika studií Společnosti pro výživu a AquaLife Institutu, kterých se v letech 2007 až 2016 zúčastnilo přibližně 5700 dětí ve věku od 4 do 18 let. Podle nich pijí desetileté až čtrnáctileté děti v průměru jen zhruba tři čtvrtiny množství tekutiny, kterou by měly přijmout, řekl dnes novinářům předseda společnosti Petr Tláskal. (Více)


Veterináři nechtějí povolit trávení divočáků kvůli moru

|17.8.2017| Praha 17. srpna (ČTK) - Povolení umisťování otrávených návnad pro divočáky v zamořené zlínské oblasti, po čemž volali někteří odborníci, veterináři neplánují. Chtějí ale umožnit chytání prasat do klecí, sdělil dnes ČTK zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. (Více)


Desetiletá Indka, kterou zneužíval strýc, porodila děvčátko

|17.8.2017| Dillí 17. srpna (ČTK) - V Indii porodila děvčátko desetiletá dívka, kterou sexuálně zneužíval strýc. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Indický Nejvyšší soud jí minulý měsíc zakázal podstoupit interrupci kvůli vysokému stupni těhotenství. (Více)


Ústecký kraj převezme Lužickou nemocnici k polovině příštího roku

|17.8.2017| Ústí nad Labem 17. srpna (ČTK) - Ústecký kraj převezme Lužickou nemocnici v Rumburku k polovině příštího roku. Základní zdravotnickou péči chce zachovat a zařízení modernizovat. Novinářům to dnes po jednání radních řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). (Více)


Čím dál víc rodičů považuje péči o mléčné zuby dětí za důležitou

|17.8.2017| Praha 17. srpna (ČTK) - Povědomí rodičů o tom, jak je důležité pečovat o první zuby dětí, se lepší. Zatímco dříve převažoval názor, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou, v průzkumu společnosti AguaLife Institut letos v červenci označilo péči o tyto zuby 98 procent rodičů za důležitou. Výsledky průzkumu dnes představili novinářům zástupci AguaLife Institutu a projektu Dětský úsměv. (Více)


Dětské oči potřebují více čerstvého vzduchu. Monitory počítačů a nekvalitní osvětlení vývoji zraku škodí

|17.8.2017| PRAHA, 17. srpna 2017 (NEED4CONNEXIONS) - Vývoj zraku je plně ukončen teprve v sedmém roce života. Právě těchto prvních sedm let je pro správné fungování zraku zásadní. Zrak je pro děti nepostradatelný při získávání informací i orientaci v prostoru. Díky zraku jsou schopny napodobovat svoje okolí a lépe a rychleji se učit novým věcem. (Více)


Lékaři Nemocnice Na Homolce po čtyřsté operovali cévy robotem

|16.8.2017| Praha 16. srpna (ČTK) - Chirurgové pražské Nemocnice Na Homolce dnes po čtyřsté operovali pacientovy cévy s pomocí robota. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Jitka Mravinacová. Zdravotnické zařízení je podle ní v počtu těchto zákroků světovou jedničkou, jinde v Česku se cévy roboticky neoperují. (Více)


Úřad chce víc zapojit veřejnost do pravidelných měření radiace

|16.8.2017| Praha 16. srpna (ČTK) - Státní ústav radiační ochrany (SÚRO) chce více zapojit veřejnost do pravidelných měření radiace. Má to zvýšit důvěru v naměřená data, ale i pomoci proti dezinformacím. Měřicí přístroje, tzv. dozimetry, si mohou půjčit i školy, dobrovolní hasiči či technické kroužky pro děti. Zapojit se mohou i lidé s vlastními přístroji. Novinářům to dnes řekli zástupci ústavu na tiskové konferenci. Představili také přístroj, který dokáže změřit ozáření štítné žlázy u stovky lidí za hodinu. (Více)


Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

|16.8.2017| Praha 16. srpna (ČTK) - Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. Předpokládá to novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou dnes schválil Senát. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc. (Více)


Vědci použili rostliny k výrobě vakcíny proti dětské obrně

|15.8.2017| Londýn 15. srpna (ČTK) - Vědci v Británii vyrobili s pomocí rostliny příbuzné tabákovníku syntetickou vakcínu proti dětské obrně. Její výroba je podle nich snadná a náklady nízké, informoval dnes zpravodajský server BBC. Virus dětské obrny, který útočí na nervovou soustavu, může do několika hodin způsobit trvalé ochrnutí. Mezi dětmi, obzvláště v nehygienických podmínkách válečných zón, se nemoc šíří rychle. Experti odhadují, že na každý případ dětské obrny, který svou oběť paralyzuje, připadá až 200 infekcí, u kterých se symptomy neprojevují. (Více)


Glukometr českých studentů by mohl být u pacientů příští rok

|15.8.2017| Praha 15. srpna (ČTK) - "Chytrý" glukometr X.GLU českých studentů komunikující s mobilem by mohli mít první pacienti koncem příštího roku. Nyní autoři hledají investora pro dokončení softwarových řešení a objednání první série výrobků, potřeba je asi milion eur (zhruba 26 milionů Kč). Dětem má přístroj a webová aplikace usnadnit život s diabetem, rodičům jejich kontrolu. Trojice studentů z ČVUT, která s projektem zvítězila v mezinárodní soutěži, dnes další rozvoj projektu představila novinářům. (Více)


Dva léky na kašel budou nově jen na předpis, byly zneužívány

|15.8.2017| Praha 15. srpna (ČTK) - Dva léky na suchý kašel s dextromethorfanem, tablety Stopex a pastilky Vicks Meddex s medem, budou nově jen na lékařský předpis. Byly zaznamenány případy jejich zneužívání, ve velké dávce jsou halucinogenní. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). (Více)


Novela zákona pomůže minimálně polovině důchodců

|15.8.2017| V Praze, 15.8. 2017 (Senát PČR) - Menší doplatky za léky rodinám s dětmi i důchodcům a vyšší příspěvky na kompenzační pomůcky pro zdravotně postižené budou v úterý 15.8.2017 projednávány na senátním Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Zákony by měl pak ve středu 16.8.2017 na své schůzi projednat celý Senát. Z navrhované novelizace hned několika zákonů by měly předně těžit nejohroženější sociální skupiny, které často žijí na hranici bídy. „Jde o stovky milionů korun ročně, které budou nově putovat k těm nejpotřebnějším. Solidarita by tu mohla být i vyšší, ale rozpočtové možnosti jsou omezené. Sérii těchto novel rozhodně podpořím,“ říká senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. z Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR, který je sám zpravodajem novely zákona 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. (Více)


Vědci v Brně vyvinuli metodu na oddálení poškození buněk v mozku

|14.8.2017| Brno 14. srpna (ČTK) - Vědecký tým v Brně vyvinul metodu, kterou chce pomoct pacientům s nevyléčitelnou a dědičnou Huntingtonovou chorobou. Je to poškození nervových buněk v mozku, projevuje se záškuby, zapomínáním, ale i demencí. Vědci úspěšně vyzkoušeli na prasatech takzvanou genovou terapii, jejíž pomocí se snaží oddálit nástup nemoci. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Lenka Rudišová. Výzkum bude pokračovat, vědci požádají o možnost zkusit metodu u lidí. (Více)


5 tipů, jak posílit imunitu před návratem do školy: echinacea ničí viry, grep bojuje proti parazitům

|14.8.2017| Prostějov, 14. 8. 2017 (Naděje) - Ačkoliv je léto v plném proudu, za měsíc se děti vrátí do škol a dospělým se naplno rozjedou povinnosti v pracovním kolektivu. Konec prázdnin a příchod podzimního počasí s sebou přinášejí bacily a bývají každoročně velkou zátěží pro imunitu. Proto bychom v průběhu srpna měli začít posilovat obranyschopnost těla s předstihem. Řídit se můžete buď klasickými radami, jako je zvýšený příjem vitamínů, otužování či správná strava, anebo vyzkoušet něco nového. Přinášíme vám neobvyklé tipy, pomocí nichž připravíte imunitu do boje s podzimem. (Více)


Až polovina studentů na univerzitách zažila sexuální obtěžování. Nejčastěji na kolejích, ve veřejné dopravě či v online prostředí

|14.8.2017| Havířov, 14. srpna 2017 (Růžový slon) - Více než polovina studentů na univerzitách se setkala se sexuálním obtěžováním či sexuálně motivovaným útokem. Ukázal to průzkum Australského výboru pro lidská práva (AHRC). Sexuální obtěžování se nejčastěji odehrává na půdě kolejí, ve veřejné dopravě nebo v online prostředí. Sexuální obtěžování na akademické půdě se však nevyhýbá ani tuzemsku, ze strany vyučujících se s ním setkalo přes 78 % studentů českých vysokých škol. (Více)


Rodiče u školních potřeb více hledí na zdravotní nezávadnost

|13.8.2017| Praha 13. srpna (ČTK) - Rodiče při výběru školních potřeb stále více hledí na jejich zdravotní nezávadnost a ergonomii. Nejvíce zřejmé je to u psacích potřeb a batohů. Do školního sortimentu se také prosazují stolní organizéry s integrovanou nabíječkou na mobil či hodinky s GPS ke sledování pohybu dětí při cestě ze školy. Vyplývá to z ankety ČTK. Obchodníci již spustili slevy na tento sortiment, prodeje školních pomůcek budou vrcholit na přelomu srpna a září. (Více)


Výrobce kloubních náhrad Beznoska má mít v únoru rozšířený závod

|13.8.2017| Kladno 13. srpna (ČTK) - Kladenský výrobce kloubních náhrad Beznoska by měl mít v únoru 2018 rozšířený závod, investice bez strojního vybavení bude činit zhruba 25 milionů korun. Do konce letošního srpna by měl být vybrán dodavatel stavby, která má podle předpokladů začít v září. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel společnosti Petr Milata. (Více)


Pacienty následné a sociální péče nemocnice Stod "léčí" labrador

|12.8.2017| Stod (Plzeňsko) 12. srpna (ČTK) - Pacienty následné a sociální péče Stodské nemocnice i děti navštěvuje od srpna pravidelně tříletý labrador Marley. Opírá se jim o postel, lehá si do ní a nechá se od pacientů hladit a krmit. Canisterapiie neboli léčba psem už funguje od počátku roku v Klatovské nemocnici a připravuje se v Domažlicích, řekl ČTK mluvčí a.s. Nemocnice Plzeňského kraje Jiří Kokoška. (Více)


Vědci z veterinární školy potvrdili nový typ králičího moru v ČR

|11.8.2017| Brno 11. srpna (ČTK) - Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně laboratorně potvrdili, že se v Česku vyskytuje nový typ viru králičího moru. Hromadné úhyny zaznamenali v červenci chovatelé na různých místech v Čechách či na Vysočině. Loni odborníci v zemi poprvé zaznamenali virus RHDV1a, letošní varianta má označení RHDV2. Připravuje se aktualizovaná vakcína. Spolu se staršími variantami ochrání chovy i před novým typem, který postihuje všechny věkové kategorie králíků. Onemocnění je delší, avšak úmrtnost nižší. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz