PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Obsah

 

Infarkt nás ohrožuje častěji v zimě. Při prevenci i následcích sáhněte po bylinkách

|16.1.2019| Prostějov, 16. 01. 2019 (Naděje) - Nemoci oběhové soustavy, mezi které se řadí také infarkt myokardu, jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Podle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) zapříčinily v roce 2017 přes 49 tisíc úmrtí. Ve srovnání s Francií se jedná o zhruba trojnásobně vyšší hodnotu. V zimě navíc vzrůstá riziko infarktu. Nízké teploty znamenají pro naše srdce vyšší zátěž. V chladném počasí dochází k zúžení cév a tepen. Srdce tak musí více pumpovat, aby udrželo teplo. O tento svalový orgán a cévní systém bychom proto měli náležitě pečovat. (Více)


Primátor Hřib: Nemocnice v Letňanech by mohla nahradit Bulovku

|15.1.2019| Praha 15. ledna (ČTK) - Nemocnice, která by mohla podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzniknout v Letňanech, by měla nahradit Nemocnici na Bulovce. Podle primátora je nevyhovující a rekonstrukce do podoby, kdy by vyhovovala moderním potřebám, je nereálná. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková. Hřib se také spojil se středočeskou hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO), která záměr kritizovala, a o projektu bude s krajem dále jednat. (Více)


Do července začne fungovat dalších 15 Center duševního zdraví

|15.1.2019| Praha 15. ledna (ČTK) - Do července začne fungovat 15 Center duševního zdraví, celkem jich pak bude 20. Ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Tyto specializované týmy složené z lékařů, sester a sociálních pracovníků a jejich ambulantní služby umožňují lidem s psychickými nemocemi život mimo psychiatrické nemocnice. Do roku 2021 má být center 30. (Více)


Nový ředitel Nemocnice Břeclav chce lépe hospodařit a komunikovat

|15.1.2019| Břeclav 15. ledna (ČTK) - Dosáhnout vyrovnaného hospodaření, zlepšit personální situaci a také komunikaci s pacienty chce nový ředitel Nemocnice Břeclav Petr Baťka. Podle něj bude patřit k největším investicím v brzké době rekonstrukce stravovacího provozu asi za 80 milionů, nemocnice také usiluje o magnetickou rezonanci, náklady budou asi 50 milionů korun. Za miliony hodlá také vybudovat centrální urgentní příjem. (Více)


Předsevzali jste si zplodit miminko? První měsíce roku nejsou pro početí ideální, na vině je snížená imunita

|15.1.2019| Vrbno pod Pradědem, 15. ledna 2019 (MUDr. Pavel Turčan) - Jedním z častých novoročních předsevzetí mladých párů je rovněž založení rodiny. Období těsně po vánočních svátcích a oslavách nového roku ale nebývá, co se týče snahy o početí, nejvhodnější, neboť je to doba snížené imunity a vyšší nemocnosti. Jak stav imunitního systému u muže a ženy ovlivňuje šanci na otěhotnění? Jakou roli hrají ve snahách o početí běžné nemoci? Nejen to vysvětlí ve svém komentáři renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan. (Více)


Oční poradna: jak se zbavit syndromu suchého oka?

|15.1.2019| PRAHA, 15. LEDNA 2019 (Gemini) – Takzvaným syndromem suchého oka trpí každý sedmý člověk. Objevit se může v každém věku. Kromě nepříjemného pocitu pálení a řezání může způsobit i závažné zrakové obtíže. (Více)


Dejte si do mobilu připomínku: Zajít na prevenci!

|15.1.2019| Praha, 15.1.2019 (Side Effect) - „Hlavně zdraví“- přejeme si navzájem na začátku každého nového roku, o narozeninách, svátcích a při mnoha dalších příležitostech. Na hodnotovém žebříčku většiny lidí zaujímá zdraví nejvyšší příčky. Aspoň to prohlašují. Praxe ale vypadá jinak. (Více)


Středočeský kraj nesouhlasí s výstavbou nemocnice na okraji Prahy

|14.1.2019| Praha 14. ledna (ČTK) - Středočeský kraj nesouhlasí se záměrem Prahy vybudovat na hranici obou regionů novou nemocnici. Nové moderní zařízení by mohlo vzniknout v pražských Letňanech a obsluhovat i severní část středních Čech. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) dnes novinářům řekla, že by to představovalo ohrožení ekonomických výsledků oblastních nemocnic v Mladé Boleslavi a částečně i v Kladně a Kolíně. (Více)


Piráti s Hilšerem chtějí zákonem omezit kupčení s lidskými orgány

|14.1.2019| Praha 14. ledna (ČTK) - Pirátští poslanci připravují zákon, který by měl omezit možnosti nákupu orgánů odebraných politickým vězňům v Číně i kdekoli jinde. Na předloze, která by měla být připravena do června, spolupracují se senátorem a lékařem Markem Hilšerem. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí Pirátů Kateřina Sadílková. Čína oficiálně odebírání orgánů vězňům popírá. (Více)


Česká lékárnická komora: Provozování lékárny není primárně o obchodní činnosti, ale je o zajišťování zdravotní péče, která musí být pacientům poskytována rovnoměrně po celém území ČR

|14.1.2019| Praha, 14. ledna 2019 (ČLnK) – Ve svém prvním veřejném sdělení se Evropská federace síťových lékáren nevybíravě vyjadřuje o lékárnách vlastněných lékárníky a kritizuje potřebu regulace, která by omezila vznik nových lékáren v místech, kde nejsou z hlediska dostupnosti zdravotní péče potřeba. Česká lékárnická komora (ČLnK) považuje za neprofesionální a zavádějící srovnávání řetězcových lékáren a ve vlastnictví lékárníků. ČLnK zastupuje všechny lékárníky – zdravotníky, bez ohledu na vlastnickou strukturu lékárny, přičemž upozorňuje, že provozování lékárny, stejně jako jakékoliv jiného zdravotnického zařízení, nemá být primárně obchodní činností s jediným cílem spočívajícím v maximalizaci zisku... (Více)


Německý ministr: EU by měla regulovat migraci lékařů

|13.1.2019| Vídeň 13. ledna (ČTK) - Evropská unie (EU) by se měla pokusit zabránit členským státům vzájemně si přetahovat lékaře a jiné odborné pracovníky a zvážit regulaci tohoto jevu. V rozhovoru se švýcarským listem Blick am Sonntag to řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. (Více)


Profesor Václav Špičák je nestorem české dětské alergologie

|13.1.2019| Praha 13. ledna (ČTK) - Profesor Václav Špičák, který se narodil 14. ledna 1929, je nestorem české dětské alergologie, za své zásluhy byl mimo jiné jmenován Rytířem lékařského stavu. "Alergologie a imunologie proniká do všech koutů medicíny, do způsobu života. Lékař je nejblíže člověku, podobně jako kněz," tvrdí uznávaný lékař. Koncem 50. let stál u zrodu tohoto oboru v tehdejším Československu, podílel se na vzniku ozdravných pobytů a na kontě má téměř dvě stovky odborných prací. (Více)


Nedostatek sester je problém, shodli se prezident a ministr

|12.1.2019| Lány 12. ledna (ČTK) - Nedostatek zdravotních sester je největším současným problémem českého zdravotnictví. Shodli se na dnešním jednání v Lánech ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem na zdravotnictví. Vojtěch nastínil prezidentovi, jak chce vláda letos situaci zlepšovat. Na jednání probírali i postavení praktických lékařů, elektronizaci zdravotnictví nebo dostupnost léků. Novinářům to po skončení schůzky řekl ministr Vojtěch. (Více)


Český lékař Pomahač vybere kandidáty na Nobelovu cenu za medicínu

|12.1.2019| Stockholm/Praha 12. ledna (ČTK) - Nobelův výbor stockholmského Karolinského institutu požádal českého plastického chirurga Bohdana Pomahače, aby nominoval kandidáty na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství v roce 2019. V twitterovém příspěvku s názvem "Jaká čest!" to uvedl sám lékař, který působí ve Spojených státech. (Více)


Vietnamští lékaři vyléčili pacienta podáním 15 plechovkových piv

|12.1.2019| Hanoj 12. ledna (ČTK) - Obyčejným plechovkovým pivem vyléčili lékaři ve Vietnamu osmačtyřicetiletého muže, který si přivodil těžkou otravu alkoholem. Doktoři v nemocnici ve městě Quang Tri v centrální části Vietnamu nalili do pacienta postupně 15 plechovek piva, uvedla agentura DPA s odvoláním na státní vietnamská média. (Více)


Nový ředitel: Do IKEM nastoupí i druhý uchazeč o post ředitele

|11.1.2019| Praha 11. ledna (ČTK) - Do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nastoupí pod novým ředitelem Michalem Stiborkem také druhý úspěšný uchazeč z výběrového řízení Marek Šetina. Dosavadní ředitel Komplexního kardiovaskulárního centra Všeobecné fakultní nemocnice bude náměstkem pro léčebně-preventivní péči. Stiborek, který IKEM vede od začátku roku a předtím v něm působil jako ekonomický náměstek, to dnes řekl v rozhovoru s ČTK. (Více)


Čistší ovzduší zvýší délku života Číňanů o tři roky, tvrdí studie

|11.1.2019| Peking/Šanghaj 11. ledna (ČTK) - Čína by mohla zvýšit průměrnou délku života svých obyvatel o 2,9 roku, pokud zlepší kvalitu ovzduší na úroveň, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyplývá to z výsledků studie amerických vědců, na kterou dnes upozornila agentura Reuters. Čína vyhlásila cíl zvýšit průměrnou délku života ze 76,3 let v roce 2015 na 79 let v roce 2030. (Více)


Česko aktualizuje postup pro výskyt mimořádně nakažlivé nemoci

|10.1.2019| Praha 10. ledna (ČTK) - Česko chystá aktualizaci postupů pro výskyt mimořádně nakažlivé nemoci podléhající mezinárodním zdravotnickým předpisům. Vláda v pátek projedná tři směrnice - pro nakaženého přilétajícího letadlem na letiště, zachyceného v nemocnici i mimo ni. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Nyní platné směrnice z roku 2013 popisují povinnosti jednotlivých složek státu a zdravotnických zařízení včetně vzájemného informování. (Více)


Asociace chce bránit zavádění regulace lékárenství v Evropě

|10.1.2019| Praha 10. ledna (ČTK) - Nově vzniklá Evropská federace síťových lékáren chce bránit zavádění přísnější regulace lékárenství a vlastnictví lékáren v Evropě. Jejími členy jsou zatím Češi, Slováci a Maďaři, pozorovateli Polsko a Srbsko. Do roku 2020 má ambici mít osm až deset členů hlavně ze střední a východní Evropy, řekl dnes na tiskové konferenci výkonný ředitel asociace Zdeněk Blahuta. Síťové lékárny jsou takové, které jsou provozované pod jednou značkou. Největší sítě v Česku jsou Dr.Max a Benu. (Více)


Centrum v Motole propojuje výzkum epilepsie s klinickou praxí

|9.1.2019| Praha 9. ledna (ČTK) - Ve Fakultní nemocnici v pražském Motole funguje od ledna nové centrum EPIREC propojující výzkum epilepsie s klinickou praxí. V týmech pracují vedle lékařů vědci z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR). Na zpracování poznatků týmů se podílejí i odborníci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického, sdělila v dnešní tiskové zprávě AV ČR. (Více)


Srdeční selhání je nejčastější důvod hospitalizace seniorů

|9.1.2019| Praha 9. ledna (ČTK) - Srdeční selhání je nejčastější důvod hospitalizace lidí starších 65 let, mnozí se do nemocnic dostávají opakovaně. Pacienti často podceňují nenápadné příznaky choroby, jako jsou dušnost, únava, nateklé nohy, bušení srdce či noční močení. S nemocí, při níž srdce nezvládá dostatečně zásobovat krví tělesné orgány, se v Česku podle odhadů léčí asi 230.000 lidí, dalších až 200.000 o své chorobě zatím neví. Novinářům to dnes řekli odborníci z II. interní kliniky - kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (Více)


Le Monde: Termíny z oboru psychiatrie zlidověly

|9.1.2019| Paříž 9. ledna (ČTK/Le Monde) - Bipolární porucha, narcisismus, schizofrenie... To se snadno řekne! Slovníček z oboru psychiatrie zaplavil náš jazyk. Snadno označujeme sebe i okolí za psychicky choré. Co tomu ale říkají lékaři? (Více)


Britce dali v lékárně mast na poruchy erekce místo léku na zrak

|9.1.2019| Londýn 9. ledna (ČTK) - S poškozeným zrakem skončila v nemocnici Britka, která si z lékárny nedopatřením odnesla místo léku na syndrom suchých očí mast na poruchy erekce. Nic netušící žena ze skotského Glasgowa si víčka potřela mastí Vitaros místo lékařem zamýšleného očního zvlhčovače VitA-POS. Podle stanice BBC neměl naštěstí omyl vážné následky. (Více)


Lékaři loni transplantovali 885 orgánů, nejvíc bylo ledvin

|8.1.2019| Praha 8. ledna (ČTK) - Lékaři loni pacientům transplantovali 885 orgánů. Nejčastější byla výměna ledviny, nová se dostala 508 lidem. Z nich 45 pocházelo do žijících dárců. Vyplývá to z údajů Koordinačního střediska transplantací za loňský rok. Většiny orgánů lékaři transplantovali více než v předchozím roce, mnohdy i nejvíce za posledních deset let. Rekordní byly například počty výměn ledvin, jater a slinivky břišní. Transplantovaných srdcí bylo 74. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz