PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Obsah

 

Pojišťovny za pět let ušetřily na lécích přes 5,5 miliardy korun

|14.12.2018| Praha 14. prosince (ČTK) - Zdravotní pojišťovny za posledních pět let ušetřily na cenách léků přes 5,5 miliardy korun. Lékařům doporučují léky, které mají stejné účinky, ale jejich výrobci nabídnou pojišťovně nižší cenu. Ceny se daří snižovat také jejich revizemi ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl Svaz zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Ročně se za léky ze zdravotního pojištění vydá přes 50 miliard korun. (Více)


Romové na Slovensku se dožívají méně, více jsou nemocní

|14.12.2018| Bratislava 14. prosince (zpravodaj ČTK) - Zdravotní stav početné romské menšiny na Slovensku je ve srovnání s většinovou populací výrazně horší, což se projevuje i v nižší naději dožití a vyšší kojenecké úmrtnosti Romů. Důvodem jsou špatné životní podmínky, ale i nedostatečné využívání zdravotní péče v romských komunitách. V nejnovější analýze na to upozornil slovenský vládní Institut finanční politiky (IFP). Úřadům doporučil zaměřit se kromě jiného na zlepšení podmínek bydlení Romů a větší osvětu. (Více)


Liberecká nemocnice má novou angiolinku, ulehčí lékařům práci

|14.12.2018| Liberec 14. prosince (ČTK) - Krajská nemocnice v Liberci uvedla do provozu novou angiolinku za 16 milionů korun, kterou využívá i při léčbě mrtvic. Její výhodou je nižší radiační zátěž pro pacienty i obsluhu. Má také několik softwarových pomůcek, které lékařům zjednodušují práci, řekl dnes ČTK při slavnostním otevření angiolinky lékař radiodiagnostického oddělení se specializací na intervenční radiologii Miroslav Šercl. (Více)


Třebíčská mozkoherna testuje vlastní zařízení ne trénink mozku

|14.12.2018| Třebíč 14. prosince (ČTK) - Třebíčská Mozkoherna zkouší dva týdny prototyp zařízení, které umožňuje myšlenkami postupně rozsvěcet vánoční stromeček. Připravuje i světelné bludiště a na stejném principu chce nechat lidi ovládat autíčka autodráhy. Využívá americké technologie na snímání činnosti mozku. Její zařízení by ale mohlo být levnější a přístupnější více lidem než švédský systém Mindball, kterým je herna také vybavená. Mozkohernu zřídila před třemi lety certifikovaná trenérka paměti Eva Fruhwirtová. Podle ní je svou škálou vybavení v Česku unikátní, i když některý z přístrojů mohou lidé využít i v IQ centrech v Liberci nebo Brně. (Více)


Třetina lidí letos k Vánocům dostane sexuální pomůcku, největší popularitě se v Česku těší vibrátory

|14.12.2018| Havířov, 14. prosince 2018 (RuzovySlon.cz) - V prosinci rostou prodeje sexuálních pomůcek, které se u dospělé populace v posledních letech těší značné popularitě jakožto vánoční dárky. Dokládají to jak aktuální zahraniční průzkumy, tak i statistiky tuzemských prodejců. Průzkum sexshopu EdenFantasys například odhalil, že erotickou pomůcku dostane k Vánocům téměř třetina lidí. Mezi Čechy jsou v tomto segmentu dlouhodobě nejoblíbenější vibrátory. (Více)


Univerzita Karlova prodala americké firmě vynález látek proti TBC

|13.12.2018| Praha 13. prosince (ČTK) - Pražská Univerzita Karlova (UK) prodala americké firmě Svenox Pharmaceuticals nově vynalezené látky proti tuberkulóze. Firma se podle smlouvy postará o následný vývoj léčiva z těchto látek. Univerzita to dnes oznámila v tiskové zprávě. V případě úspěchu vynalezeného léčiva bude mít univerzita finanční podíl na výnosech z léků. Výši částky, za kterou UK látky prodala, škola nezveřejnila. Tuberkulóza je vysoce nakažlivá nemoc, která může skončit i smrtí. (Více)


Internet může mít na lidi s poruchami potravy i pozitivní vliv

|13.12.2018| Brno 13. prosince (ČTK) - Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové studii postavili psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Informace získané od nemocných i jejich lékařů ukazují, že sledování některých webů a srovnávání s nereálnými vzory sice může být škodlivé, internet ale zároveň poskytuje řadu nástrojů, které mohou pomoci v léčbě. O výzkumu dnes ČTK informovala Martina Fojtů z univerzity. (Více)


Pozitivní list už ušetřil přes půl miliardy korun. Pojišťovny opět v soutěži vybraly seznam doporučených léčiv.

|13.12.2018| Praha, 13. prosince 2018 (Svaz zdravotních pojišťoven ČR) - Pojišťovny opět vybraly léčivé přípravky na Pozitivní list Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) pro nejbližší půlrok. Léky na pozitivních listech jsou pojišťovnami doporučovány lékařům k předpisu. (Více)


Vánoční večeře jinak - recepty

|13.12.2018| Praha, 13.12.2018 (Diaktiv Czech Republic, z.s., DiaKar, z.ú., a Diagnóza FH, z.s.) - Za tradiční štědrovečerní polévku se v Čechách považuje ta rybí. Na sváteční tabuli se však může objevit i polévka hrachová, ale také kvalitní drůbeží vývar. Z nutričního hlediska je nejméně vhodná polévka připravovaná z hrachu. Ačkoli jsou totiž luštěniny nenahraditelné a chutné, všeobecně se déle tráví. Vhodná není ani kombinace s živočišnou bílkovinou, v případě vánočního menu s rybou, která následuje po sváteční polévce. Pro diabetické menu je správnou volbou poctivý drůbeží vývar doplněný jáhly. Ty mají nižší glykemický index, jsou přirozeně bezlepkové, obsahují velké množství minerálních látek, a navíc – tradiční česká kuchyně je ještě před sto lety doslova opěvovala a zbožňovala. (Více)


Probíhá projekt „Vánoční večeře jinak“

|13.12.2018| Praha, 13.12.2018 (Diaktiv Czech Republic, z.s., DiaKar, z.ú., a Diagnóza FH, z.s.) - Na Štědrý den se celá rodina setkává u jednoho stolu a společně si vychutnává štědrovečerní hody. Nezvyklá situace nastává, pokud je mezi přítomnými někdo, kdo má diabetes či FH neboli vrozeně zvýšenou hladinu cholesterolu. U obou onemocnění je totiž nutné dodržovat určité pravidla stravování. Projektem „Vánoční večeře jinak“ chceme upozornit na závažnost těchto onemocnění a zároveň předvést, že chutné štědrovečerní menu pro všechny u stolu lze připravit i v souladu s upraveným stravovacím režimem. (Více)


Oční poradna: jak si chránit zrak na horách?

|13.12.2018| PRAHA, 13. PROSINCE 2018 (Gemini) – Češi jsou milovníci zimních sportů, do tuzemských i zahraničních horských středisek vyrážejí pravidelně. Se zimními radovánkami jsou ale spojené i nepříjemné úrazy. K těm nejběžnějším patří poranění dolních končetin, hlavy a zad. Výjimkou ale nejsou ani úrazy očí. (Více)


Pneumologové vyšetřili plíce 1 480 lidem. U 22 % zřejmě našli chronickou obstrukční plicní nemoc

|13.12.2018| Praha, 13. 12. 2018 (ČOPN, ČPFS) – Více než pětina lidí nemá plíce v pořádku – zjistili to čeští pneumologové při letošním Světovém dnu chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Na stáncích v nákupních centrech a v otevřených ordinacích pneumologů vyšetřili plíce 1 480 zájemcům. Normální nález nemělo 22 % vyšetřených – to je o 10 % více než při stejné akci v loňském roce. (Více)


Sněmovna možná zachová v novele nynější stav distribuce vakcín

|12.12.2018| Praha 12. prosince (ČTK) - Sněmovna navzdory nesouhlasu ministerstva zdravotnictví zřejmě zachová nynější stav distribuce vakcín určených k nepovinnému očkování, které není hrazeno z pojištění. Zdravotnický výbor doporučil plénu schválit k takzvané protipadělkové lékové novele poslanecký pozměňovací návrh, aby tyto vakcíny nadále mohli dostávat přímo lékaři. (Více)


Senátoři podají ústavní stížnost na vyhlášku o úhradách péče

|12.12.2018| Praha 12. prosince (ČTK) - Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady zdravotní péče. Je podle nich nespravedlivá pro nemocnice, zejména v některých regionech, a nefunguje ve prospěch pacientů, kteří napříč zemí nemají stejný přístup ke zdravotní péči. Novinářům to dnes řekli zástupci senátorského klubu ODS. Úhradovou vyhlášku pro každý rok připravuje ministerstvo zdravotnictví. Pro příští rok vychází z dohody mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci všech segmentů zdravotní péče. Podle ministerstva stížnost opomíjí různou náročnost péče v různých nemocnicích. Změny úhrad ale ministerstvo připravuje, začít by měly v roce 2020. (Více)


Australanka seskočila padákem ve 102 letech pro charitu

|12.12.2018| Canberra 12. prosince (ČTK) - Australanka Irene O'Sheaová seskok padákem poprvé vyzkoušela, když jí bylo sto let. Od té doby skáče každý rok a letos se stala nejstarším člověkem, který seskok padákem absolvoval. Svým počinem chtěla také upozornit na neurodegenerativní onemocnění, na než před deseti lety zemřela její dcera, a vybrat peníze na charitu, informoval server televize ABC News. (Více)


Jste v zimě často nemocní? Možná jste si oslabili imunitu svátečním hodováním

|12.12.2018| Vrbno pod Pradědem, 12. prosince 2018 (Vegall Pharma) - Velká část buněk našeho imunitního systému sídlí ve střevech. Obranyschopnost organismu je tak ovlivňována i naším jídelníčkem a stravovacími návyky. Právě sváteční hodování pak naši imunitu oslabuje. Pokud se tedy chceme vyhnout nemocem, je důležité i během Vánoc myslet na správné zažívání. (Více)


Je vaše dítě závislé na internetu? Poradíme vám, co s tím

|12.12.2018| Praha, 12. prosince 2018  (ČKPT) - Lámete si hlavu, proč se váš potomek nedokáže odlepit od telefonu? Narážíte na odmítavý postoj pokaždé, když přijdete s nějakou alternativou, jak trávit společný čas? Nenechte se odbýt a zbystřete, radí odborníci. Může se totiž jednat o závislost na internetu nazývanou netolismus. Ta může mít vážné následky, zvláště u té nejnáchylnější skupiny – dětí a teenagerů. Jak tomuto nebezpečí předejít, pokud zpozorujete u vašeho dítěte varovné signály? (Více)


Můžou kontaktní čočky a roztoky v zimě zmrznout?

|12.12.2018| Praha, 12. prosince 2018 (VašeČočky.cz) – Kontaktní čočky se dnes nejčastěji vyrábí z hydrogelu či silikonhydrogelu, tedy z materiálů, které obsahují vodu. Nemůžou tedy vlivem mrazu třeba na sjezdovce zmrznout v oku? Může je mráz poškodit? A co roztok na čočky, může zmrznout ten a jak zmrznutí případně bránit? Na tyto otázky odpovídá Daniel Szarvas, kontaktolog největšího českého e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz. (Více)


Strhující román pokřtily známé osobnosti

|12.12.2018| Praha, 12. prosince 2018 (Hana Hindráková) - Spisovatelka Hana Hindráková přináší nový silný příběh z afrického prostředí, tentokrát zcela skutečný. Křest nové knihy Nezlomný proběhl toto úterý 11. prosince 2018 v rámci Afrického večera za účasti známých osobností. Večerem provedla herečka a moderátorka Tereza Kostková. (Více)


Kvalitní život i během přechodu a po něm

|12.12.2018| Praha, 12.12.2018 (Neopublic) - Období přechodu ženy zpravidla očekávají s obavami. Nepříjemné návaly, osteoporóza, zhoršení sexuálního života… To jsou nejdémonizovanější projevy přechodu. Je však třeba si uvědomit, že k přechodu a k menopauze dochází u všech žen bez rozdílů. Přechod je děj přirozený, který může probíhat zcela bez potíží a skutečnost, že část žen potíže má, nemůže být důvodem, abychom se na tuto část života dívali jako na něco, čeho bychom se měli obávat, protože se potíže dají s úspěchem léčit. (Více)


Europoslanci chtějí otevřenější testování bezpečnosti potravin

|11.12.2018| Štrasburk 11. prosince (zvláštní zpravodaj ČTK) - Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) by měl podle poslanců Evropského parlamentu transparentněji zveřejňovat informace o posuzování rizik týkajících se používání pesticidů či produkce geneticky modifikovaných potravin. EP dnes schválil návrh na zavedení otevřenějších postupů EFSA, s nímž Evropská komise přišla v návaznosti na širokou veřejnou kritiku používání herbicidu glyfosát. (Více)


Psychiatři: Syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech

|11.12.2018| Praha 11. prosince (ČTK) - Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce. (Více)


Třetině Čechů je podle průzkumu v práci zima, nejvíce v těchto dnech trpí stánkaři na vánočních trzích

|11.12.2018| Praha, 11. 12. 2018 (Preventado) - Česko tento týden opět zasáhnou mrazy, podle předpovědi by se teploty okolo nuly měly držet až do Vánoc. Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na pracovišti si podle průzkumu společnosti Preventado stěžuje každý třetí pracující Čech, 42 % Čechů navíc nemá možnost teplotu v práci regulovat. (Více)


Omlazení intimních partií už není tabu. Nejmodernější laserová technologii je maximálně šetrná a efektivní

|11.12.2018| Praha, 11. prosince 2018 (GynCentrum) - Stejně jako před dvaceti lety bylo kuriozitou, když některá z žen přišla s prsními implantáty, bylo ještě donedávna tabu hovořit o úpravách intimních oblastí dámského klínu. A přitom u takového zákroku je efekt nejen estetický, ale často odstraní i zdravotní či jiné komplikace. Vedle chirurgických vaginoplastik je nejnovějším trendem použití laseru. Ten je šetrnější a zotavení je téměř okamžité. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz