PharmNews
PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

ZP MV ČR: Náklady na léčení Alzheimerovy choroby vzrostly za dva roky téměř o polovinu

|21.9.2017| Praha 21. září 2017 (ZP MV ČR) – Na léčbu Alzheimerovy choroby vydala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) v loňském roce téměř 150 milionů korun. Od roku 2014 se tak vydané náklady zvýšily prakticky o polovinu. Počet nemocných se každoročně zvyšuje přibližně o pět set. (Více)

Hrozí vám srdeční selhání? Zkontrolujte své zdraví na Dni srdce VFN v Praze

|21.9.2017| Praha, 21.9.2017 (VFN) - Kardiovaskulární onemocnění jsou vrozené či získané choroby, které mohou zanechat dlouhodobé trvalé následky nebo rovnou usmrtit. Každý den v Praze náhlou smrtí umírá 10–15 lidí. 26. září mezi 11. a 17. hodinou proto bude na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou připravený edukativní stan, kde budou moci zájemci podstoupit preventivní vyšetření rizikových faktorů pro vznik infarktu myokardu. Svůj zdravotní stav budou následně mít možnost konzultovat s odborníky z Komplexního kardiovaskulárního centra VFN. (Více)


Novou naději pro HIV pozitivní pacienty přinesl projekt české molekulární bioložky zaměřený na hledání látek schopných blokovat tvorbu retrovirových částic

|21.9.2017| Praha, 21. září 2017 (GAČR) – Projekt cílený na charakterizaci interakcí důležitých pro tvorbu nezralých retrovirových částic a vývoj metod pro testování inhibitorů skládání HIV otevírá nové cesty pro přípravu účinných antiretrovirotik. Biochemička Michaela Rumlová za něj obdržela Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky. (Více)


Na zubní pohotovosti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové ošetřili rekordní počet pacientů

|21.9.2017| V Hradci Králové, 21.9. 2017 (FNHK) Pacientů, kteří jsou ošetřeni v odpoledních a večerních hodinách na stomatologické pohotovosti Fakultní nemocnice Hradec Králové neustále přibývá. Od roku 2013 až do loňského roku je meziroční nárůst zhruba o 500 ošetřených. V loňském roce zubní pohotovosti využilo již rekordních 7 166 pacientů. „Má to řadu příčin, od zanedbávání prevence zejména u mladých, přes omezenou nabídku časového fondu pohotovostí v okolních krajích, až po lidi, kteří v našem kraji nejsou schopni sehnat stomatologa,“ říká lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové a senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. (Více)


Pravidelná kontrola kotle zajistí bezpečí i finanční úsporu a ochrání zdraví. Tady je 5 tipů, jak se o kotel starat

|21.9.2017| České Budějovice, 21. září 2017 (E.ON) - O všechna zařízení v domácnosti je třeba pečovat. U plynových kotlů a kotlů na tuhá paliva to platí dvojnásob. Pravidelné servisní kontroly zajistí úsporu energií a správné fungování kotle. Díky tomu se vyhnete únikům smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého do interiéru. Přinášíme pět tipů, jak a kdy servisní kontrolu provádět. (Více)


Lidé s epilepsií vzkazují – naší nemoci se nebojte!

|21.9.2017| Praha, 21. 9. 2017 (EpiStop) – Epilepsie – děsivá choroba? Nebo nemoc, se kterou lze bez problémů žít? Rozhodně to druhé, shodují se lékaři a další specialisté. Chronickou epilepsii má v České republice v aktivní fázi přibližně 80 000 lidí. Nejméně dalších 160 000 osob se někdy pro epilepsii v průběhu života léčilo nebo stále léčí, ale jsou více než 5 let v remisi. Na mýty spojené s epilepsií chtějí odborníci upozornit v rámci Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září. (Více)


Lékaři v Plzni vyšetří tisíc pacientů pro studii o nemocích srdce

|20.9.2017| Plzeň 20. září (ČTK) - Lékaři v Plzni vyšetří tisíc, přesně 1007, náhodně vybraných pacientů pro studii o srdečně cévních onemocněních, která jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Půjde o lidi od 25 do 64 let, od konce října do 6. prosince je postupně vyšetří lékaři II. interní kliniky plzeňské fakultní nemocnice. Studie poskytne informace o výskytu a závažnosti srdečně cévních onemocnění, o faktorech, které je podmiňují a určují jejich průběh, a o stavu a účinnosti léčby. (Více)


Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

|20.9.2017| Praha 20. září (ČTK) - Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě. (Více)


La Repubblica: Marihuana zvyšuje riziko úmrtí na hypertenzi

|20.9.2017| Řím 20. září (ČTK/La Repubblica) - Konopí zvyšuje krevní tlak, a to dosti výrazně. Konzumace této látky tak až několikanásobně zesiluje riziko úmrtí způsobené vysokým krevním tlakem, píše italský deník La Repubblica. (Více)


Sport jako prevence dětské obezity. Na dětské sportovní aktivity přispívá i zdravotní pojišťovna

|20.9.2017| Praha, 20. září 2017 (ZP MV ČR) – Dnešní děti tráví stále více volného času sedavým způsobem u počítače nebo s mobilním telefonem v ruce, spíše než aktivním pohybem. Dětská nadváha i obezita se tak posledních pár let stává závažným fenoménem. Až 80 % obézních dětí trpí obezitou i v dospělosti. Dětská obezita jde ruku v ruce s dalšími zdravotními komplikacemi jako je cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a ortopedické problémy. Podle průzkumu GfK se v ČR léčí s obezitou v průměru asi 15 % dětí. Efektivní prevencí je kromě racionálního stravování rovněž zdravý pohyb a sportovní aktivity. Vhodnou volbou jsou například zájmové kroužky zaměřené na sport. (Více)


Hlavní město Praha darovalo Jednotce intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN špičkové přístroje pro novorozence s asfyxií v hodnotě téměř 3 milionů a celé nemocnici sanitku za více než milion korun

|20.9.2017| Praha, 20. září 2017 (VFN) - Jednou z nejzávažnějších porodních komplikací je asfyxie, stav, kdy ještě nenarozené dítě trpí těžkým nedostatkem kyslíku. Tíže asfyxie se hodnotí podle několika kritérií a rozděluje se do tří stupňů. První znamená pouze lehké postižení, děti jsou po porodu monitorovány, ale zpravidla nevyžadují žádnou specializovanou léčbu. Druhý stupeň, již závažnější, vyžaduje hospitalizaci na novorozenecké jednotce intenzivní péče, většinou s nutností podpory základních životních funkcí. Třetí, nejtěžší stupeň, provází selhání většiny orgánových systémů, dítě má poruchu vědomí, často křeče. Současná medicína umí u novorozenců poměrně dobře zvládat selhání krevního oběhu, dýchání, ledvin, jater či rozvraty vnitřního prostředí. Největší problém představuje poškození centrální nervové soustavy – mozku. (Více)


Komentář lékaře: Prediabetes je varování našeho těla, že máme poslední šanci vyhnout se cukrovce

|20.9.2017| Brno, 20. 9. 2017 (AIMIL Pharmaceuticals) - Diabetes 2. typu není onemocnění vrozené, ale získané. Povětšinou si ho zapříčiníme nezdravým životním stylem a špatnými stravovacími návyky. Onemocnění však nepřichází náhle, předchází mu stav, který nazýváme prediabetes. Na prediabetes poukáže zvýšený cukr v krvi, který však ještě nedosahuje hodnot diagnostických pro diabetes. Jedná se o zdravotní stav pacienta, který nejen že v případě jeho neléčení vede k rozvoji cukrovky, ale zároveň výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i riziko onkologických nemocí. (Více)


Jak vyzrát nad migrénou s třezalkou?

|20.9.2017| Praha, 20.9.2017 (Dr. Dudek) - První záznamy o bolestech hlavy, které signalizovaly migrénu, byly nalezeny již na sumerské destičce z doby před 3 až 4 tisíci lety př.n.l. Migréna byla popsána i později řeckým lékařem Hippokratem (460 – 337 př. nl. l.) a jeho krajan i kolega Claudius Galén, jeden z nejznámějších starověkých lékařů, změnil v pozdní latině slovo hemikranie na hemigranea a migranea, které dnes známe pod pojmem migréna... (Více)


Světový týden IPF 2017: Boehringer Ingelheim pomáhá lékařům „naslouchat zvukům IPF“

|20.9.2017| Ingelheim, Německo, 18. září 2017 (Boehringer Ingelheim) – IPF je progredující a devastující onemocnění, které vede k postupnému a nevratnému poškození plic. Časná diagnóza je proto zásadní, protože bez vhodného lékařského zásahu přijde pacient o možnost zpomalit progresi onemocnění. Stanovení diagnózy je ale náročné. Společnost Boehringer Ingelheim proto na letošním Světovém týdnu IPF (16. - 24. 9.) ve snaze o zvýšení informovanosti o „zvukovém projevu IPF“ učí lékaře rozeznávat zvuky, které se při poslechu plic objevují u většiny pacientů s IPF a které zní jako praskot při rozevírání suchého zipu. Cílem je časnější přesná lékařská diagnóza s následným okamžitým zahájením léčby. (Více)


Odborníci: Stát by měl měřit kvalitu nemocnic, výsledky zveřejnit

|19.9.2017| Praha 19. září (ČTK) - Stát by měl podle odborníků začít měřit kvalitu nemocnic, do budoucna ale i praktických lékařů. Výsledky by se měly zveřejňovat, neshodují se ale kdy a jakou formou. Nutný bude ale jejich komentář, aby byly pro pacienty srozumitelné. Řekli to na dnešní diskusi Koalice pro zdraví o kvalitě zdravotní péče. (Více)


Péče o pacienty s Alzheimerem loni stála přes 1,2 miliardy korun

|19.9.2017| Praha 18. září (ČTK) - Náklady na péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou i jejich počty každoročně rostou. Loni na ni vydaly tři největší zdravotní pojišťovny, které pokrývají společně asi 80 procent obyvatel, přes 1,2 miliardy korun. Toto onemocnění mělo mezi jejich pacienty téměř 46.000 lidí, za tři roky jich přibylo o více než pětinu. Vyplývá to z dat pojišťoven. Celkem v roce 2016 hospodařil systém veřejného zdravotního pojištění s přibližně 265 miliardami korun. (Více)


Nákazu pneumokokem lidé často zaměňují za nachlazení

|19.9.2017| Praha 19. září (ČTK) - Nákazu pneumokokem provázenou kašlem či horečkou lidé podle odborníků často zaměňují za nachlazení. Každý čtvrtý senior nad 65 let kvůli poklesu imunity ve vyšším věku při nakažení touto bakterií umírá. Novinářům to dnes řekla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Pneumokok je jednou z příčin vážných zápalů plic a nebezpečných zánětů včetně zánětu mozkových blan. (Více)


E.ON like-bike Tour 2017 propojí chytrá města Vysočiny

|19.9.2017| České Budějovice, 19. září 2017 (E.ON) - První ročník elektrocyklistické akce E.ON like-bike Tour 2017 určený milovníkům kol z řad široké veřejnosti odstartuje už 30. září ve 3 chytrých městech Vysočiny. Trasa dlouhá 80 kilometrů propojí Nové Město na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou. V chytrých městech si mohou zájemci o dvoudenní závod půjčit až 60 elektrokol, a to na třech stanovištích. Kromě toho si mohou lidé vyzkoušet testovací jízdy v elektromobilu Tesla a čekají je atrakce pro děti i dospělé. (Více)


Důslednější prevence u seniorů může vést k záchraně životů i finančním úsporám

|19.9.2017| Praha, 19.9.2017 (Nemocnice Na Bulovce) - Z celkových výdajů zdravotních pojišťoven, připadlo v roce 2015 celých 39 % na léčbu seniorů starších 65 let. Vzhledem k fenoménu stárnutí populace lze očekávat nárůst výdajů na zdravotní péči o tuto skupinu obyvatel i do budoucna. Klíčovou úlohu při zvažování ekonomické otázky péče o zdraví seniorů přitom může sehrát prevence a její dostupnost, ale také vyšší informovanost seniorů a jejich rodin, ale i lékařů v první linii. Důležitou součástí zdravotní prevence je vakcinace proti zákeřným infekčním onemocněním, která je v České republice nedostatečná a nedosahuje úrovně proočkovanosti rozvinutých západních ekonomik. (Více)


Uvažujete o změně zdravotní pojišťovny? Pak je za minutu dvanáct.

|19.9.2017| Praha, 19. září 2017 (ZP MV ČR)– Zvažujete-li změnu své zdravotní pojišťovny, vězte, že už máte doslova jen pár dní na vyřízení potřebných formalit. Nejbližší přestupní termín je totiž leden 2018, takže pokud chcete být od Nového roku pojištěncem jiné ZP, musíte vše stihnout vyřídit do 30. září. Jinak si počkáte dalších sedm měsíců. (Více)


Alzheimerem trpí o 27 procent lidí více, než před třemi lety

|19.9.2017| Ostrava, 19. září 2017 (ČPZP) - Alzheimerova choroba vstupuje do života čím dál většího počtu lidí. Od roku 2014 přibylo podle údajů z vykazované péče 27 procent pacientů s touto nemocí, která závažně postihuje mozek a projevuje se zejména u seniorů. Zároveň stoupají náklady na léčbu - za poslední tři roky se zvýšily o téměř 37 procent. (Více)


Alzheimerova choroba se může projevit i v mladém věku, paměť posílí pravidelný trénink nebo bylinky

|19.9.2017| Prostějov, 19. 9. 2017 (Naděje) - Alzheimerova choroba postihuje stále častěji i mladší Čechy. Nejvíce jí podle údajů Alzheimercentra trpí lidé ve věku 80 až 89 let, roste však i počet pacientů ve věku kolem 50 let a méně. Diagnostika choroby je v nižším věku obtížná a málokdo tuší, že se může týkat právě jeho. Potřebu prevence a problematiku onemocnění připomíná Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září. Právě prevence je klíčem k dlouhodobě udržitelnému zdraví. Posílit paměť pomůže pravidelný trénink mozku. Neméně důležitá je i výživa mozkových buněk, která může mít podobu bylinné kúry. (Více)


Odborníci: Spotřeba alkoholu a tabáku v Česku je stále vysoká

|18.9.2017| Praha 18. září (ČTK) - Spotřeba alkoholu a tabáku v Česku je podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) stále vysoká. Loni podle národního průzkumu kouřilo denně 19,6 procenta obyvatel a alkohol pilo nejméně každý druhý den 13,8 procenta lidí. Kuřáků za poslední čtyři roky mírně ubylo, spotřeba alkoholu je stejná. Muži vypijí průměrně deset litrů čistého alkoholu ročně, ženy 3,7 litru. SZÚ dnes představil výsledky průzkumu na tiskové konferenci. (Více)


Začíná podzimní sbírka na nemocné děti Srdíčkové dny

|18.9.2017| Praha 18. září (ČTK) - V Česku dnes začíná tradiční sbírka Srdíčkové dny na pomoc těžce nemocným dětem. Potrvá do pátku. Zájemci si budou moci od dobrovolníků v ulicích koupit magnetky se zvířátky za 30 Kč nebo žetony do vozíků za 35 Kč. Charitativní společnost Život dětem pořádá akci 17 let, a to na jaře, na podzim a v zimě. Celkem vybrala přes 100 milionů korun a pomohla několika tisícovkám rodin. (Více)


BřeziněFest: Za hodně muziky hodně peněz aneb úspěšná benefice pro Bulovku

|18.9.2017| Praha, 18. 9. 2017 (Nemocnice Na Bulovce) - První ročník celodenního rodinného festivalu BřeziněFest, který proběhl v sobotu v parku sv. Jana Nepomuckého v Praze - Březiněvsi, nabídl nejen hodně muziky, ale i hodně peněz. Festival měl totiž i benefiční charakter. Primář neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce Martin Čihař převzal šeky v celkové hodnotě 100.000 Kč na modernizaci pokojů pro maminky s dětmi. Peníze od sponzorů pro neonatologii předala společnost LuckyBe Lucie Borhyové, která je patronkou neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz