PharmNews
PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

FYZIOporadna: ideální polohy pro zdravý spánek

|23.10.2018| PRAHA, 23. října 2018 (FYZIOklinika) – V posteli člověk tráví dvě pětiny svého života. Vstává-li unavený a rozlámaný den co den, je to nejen nepříjemné, ale i zdraví škodlivé. Jaká poloha je pro spánek ideální, aby si páteř, svaly a klouby maximálně odpočinuly? (Více)

Jihomoravský kraj hledá ředitele břeclavské nemocnice

|22.10.2018| Brno 22. října (ČTK) - Jihomoravský kraj hledá ředitele Nemocnice Břeclav. Zájemci mohou posílat přihlášky do 19. listopadu, řekl dnes novinářům hejtman Bohumil Šimek (ANO). Dosavadní ředitel Jiří Jurník skončil po třech letech k 30. září a působí v nemocnici jako lékař. Nemocnici dočasně vede provozně-technický náměstek Petr Baťka. Kraj by mohl nového ředitele vybrat do začátku roku. Podle Šimka bude mít za úkol dostat nemocnici ze ztráty. (Více)


Plzeňský kraj přestaví za 254 mil. dům pro seniory v Kralovicích

|22.10.2018| Plzeň 22. října (ČTK) - Plzeňský kraj rozšíří a přestaví za čtvrt miliardy korun Dům sociální péče v Kralovicích na severním Plzeňsku. Kraj, který dnes převzal hotovou studii, chce zvýšit kapacitu ze 90 na 121 lůžek včetně speciálních pro klienty s Alzheimerovou chorobou a demencí, které tam dnes chybí. Po přestavbě, která skončí nejdéle do roku 2023, tam budou maximálně dvoulůžkové pokoje; dnes jsou tam i pětilůžkové. ČTK to řekl náměstek hejtmana Zdeněk Honz (ČSSD). (Více)


Nemocnice v Č. Budějovicích staví dva pavilony za 217 mil. Kč

|22.10.2018| České Budějovice 22. října (ČTK) - Českobudějovická nemocnice zahájila stavbu dvou nových objektů. V jednom bude lůžková stanice rehabilitačního oddělení a stanice dárců krve, ve druhém prádelna. Náklady na stavbu obou budov činí zrhuba 217 milionů korun bez daně. Objekt rehabilitačního oddělení a stanice dárců krve bude propojen nadzemními chodbami s dalšími částmi nemocnice. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení českobudějovické nemocnice. (Více)


V Moravskoslezském kraji vzrostl počet onemocnění dávivým kašlem

|22.10.2018| Ostrava 22. října (ČTK) - Moravskoslezští hygienici letos evidují výrazný nárůst onemocnění dávivým kašlem neboli pertusí. K polovině října zaznamenali už 47 případů, to je zhruba dvojnásobek ve srovnání s celým loňským rokem, kdy měli hlášeno 23 onemocnění. Vyplývá to z informací, které hygienici zveřejnili na svých webových stránkách. V celém Česku bylo loni podle statistik hlášeno 667 případů tohoto onemocnění a nemocnost byla mírně vyšší než o rok dříve. (Více)


Nové vedení Nemocnice Na Bulovce pracuje na systémových opatřeních, které zajistí transparentnost hospodaření.

|22.10.2018| Praha, 22.10.2018 (Nemocnice Na Bulovce) - Jak vyplývá z výsledků kontroly Ministerstva zdravotnictví v Nemocnici Na Bulovce zaměřené na roky 2016 a 2017, docházelo k mnohým pochybením předchozího vedení, zejména pak v oblasti zadávání zakázek v rozporu s příslušným zákonem. (Více)


8 zajímavostí o rakovině prsu, které jste nejspíš neznala

|22.10.2018| Praha, 22.10.2018 (Guideline) - Rakovina prsu je onemocnění, které je opředeno mnoha pověrami a také stále mnoho z nás neví, že existuje řada jiných příznaků nádoru, než jen bulka v prsu. Je proto dobré se stále vzdělávat a vědět co nejvíce. Pokud u sebe některý z uvedených příznaků zjistíte, nepanikařte. Takové příznaky ještě nemusejí nutně znamenat, že jde o rakovinu prsu. Rozhodně však co nejrychleji navštivte svého lékaře. Rakovinu prsu je nutné rozpoznat a začít léčit včas. Pacientky s časným karcinomem prsu mají největší šanci na vyléčení... (Více)


Věděli jste, že stres může způsobit vážné problémy s dýcháním?

|22.10.2018| Praha, 22.10.2018 (EUC) - Poruchy dýchacího ústrojí mohou mít různé příčiny. Mezi nejčastější a někdy podmíněné určitou genetickou predispozicí patří poruchy z vystavení se velkému množství prachu, alergenů a konzumace některých potravin, nápojů nebo léčiv. Příliš se ale nemluví o tom, že za těmito obtížemi může stát také stres. Opakované vystavování vypjatým situacím například v zaměstnání může vyústit dokonce ve vážné dýchací problémy. (Více)


Nová naděje pro obézní? Krátkodobé nahrazení stravy nutričně vyváženými produkty je bezpečné a efektivní, prokázala studie z Oxfordu

|22.10.2018| Praha, 22. 10. 2018 (Guideline) – Lidem trpícím obezitou svitla nová naděje. Podle britské studie DROPLET (Doctor Referral of People Overweight to Low Energy Treatment), kterou nedávno publikoval tým vědců z Univerzity v Oxfordu, vede krátkodobé nahrazení stravy nutričně vyváženými produkty spolu s pravidelnými konzultacemi s výživovým poradcem až ke třikrát vyššímu úbytku váhy ve srovnání s běžnými redukčními programy praktických lékařů. (Více)


Muži vidí jako příčinu chronických střevních komplikací nezdravý jídelníček, ženy nedostatek pohybu a stres. Proč své tělo neposloucháme?

|22.10.2018| Praha 22. 10. 2018 (Focus Agency) – Průzkum zaměřený na lidi trpící syndromem dráždivého tračníku (IBS) ukázal, že muži se lékaře „bojí“ více než ženy a střevní komplikace považují za běžnou část života. Důvodem nepříjemných pocitů je podle nich nezdravé jídlo. Ženy původ syndromu přisuzují spíše nedostatku pohybu a stresu – zde jsou pravdě blíže než muži. Právě stres je totiž hlavním spouštěcím faktorem syndromu. Syndrom dráždivého tračníku se vyznačuje bolestmi břicha a průjmem, zácpou nebo nadýmáním a z vlastní zkušenosti ho zná 15 % z nás. (Více)


Plyšáci jsou pro onkologické děti nebezpeční - Hračkářství Agátin svět proto sbírá stavebnice a vhodné hračky do oddělení nemocnic

|22.10.2018| Praha, 22. 10. 2018 (Agátin svět) – Na onkologických odděleních dětských nemocnic tráví dlouhé měsíce i roky stovky nemocných dětí. Od nevolnosti spojené s léčbou, nemocničního prostředí i samotné nemoci je umí na chvíli rozptýlit hračky. Ne všechny se však pro vážně nemocné děti hodí. Zapovězení jsou například plyšáci, kteří v sobě mohou držet bakterie, jež jsou pro nemocné děti nebezpečné. Nevhodné jsou také drobné mnohadílkové puzzle, která se špatně na posteli staví, nebo hračky s ostrými hranami. Hraček však není nikdy dost, říkají ti, co s dětmi pracují, a proto se hračkářství Agátin svět rozhodlo kývnout na nabídku charitativního projektu Radost dětem. (Více)


Nechte si zbořit mýty o chřipce

|22.10.2018| Praha, 22.10.2018 (Poliklinika na Národní) - Nejčastější mýty vyvrací praktická lékařka MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní. (Více)


V Praze má premiéru inscenace souboru Cirk La Putyka nazvaná ADHD

|21.10.2018| Praha 21. října (ČTK) - V pražském prostoru Jatka 78 má dnes premiéru inscenace souboru Cirk La Putyka s názvem ADHD. Představení je zaměřené na úděl člověka trpícího poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou. V režii Rostislava Nováka mladšího, kterému jako dítěti byla tato porucha diagnostikována, se představí osm novocirkusových umělců z Finska, Venezeuly, Kanady, Španělska, Belgie, Nizozemska a Francie. Po premiéře bude následovat devět repríz. (Více)


V Kongu byli zabiti dva zdravotničtí experti bojující proti ebole

|21.10.2018| Kinshasa 21. října (ČTK) - Příslušníci kmenové milice mai mai zabili v Kongu dva zdravotnické experty, kteří působili v konžské armádě a pomáhali v boji proti ebole. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na konžského ministra zdravotnictví. (Více)


Corriere della Sera: Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

|20.10.2018| Řím 20. října (ČTK/Corriere della Sera) - Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci prokázali, že mnozí z nás jsou přesvědčeni, že si vzpomínají na nejranější dětství, ale v té době ještě mozek nevyvinul pro tento účel nezbytné struktury, píše italský deník Corriere della Sera. (Více)


AFP: Začínají brát vědci LSD zase na milost?

|20.10.2018| Bern (Švýcarsko) 20. října (ČTK/AFP) - Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu poté, co byla před 75 lety objevena tak trochu náhodně ve velké švýcarské farmaceutické laboratoři. Píše o tom agentura AFP. (Více)


Výstavba nové nemocnice ve Zlíně by stála přes šest mld. Kč

|19.10.2018| Zlín 19. října (ČTK) - Výstavba nové Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně-Malenovicích by kraj stála 6,1 miliardy korun bez DPH. Varianta rekonstrukce a přístavby v nynějším areálu nemocnice na druhé straně krajského města by vyšla na 8,6 miliardy korun bez DPH, trvala by také déle. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Hejtman dnes společně se členem přípravného výboru Nové krajské Baťovy nemocnice Martinem Šamajem prezentoval obě možnosti krajským zastupitelům. (Více)


Řídnutí kostí hrozí každé třetí padesátnici, polovině nad 70 let

|19.10.2018| Praha 19. října (ČTK) - Řídnutí kostí neboli osteoporóza hrozí každé třetí ženě nad 50 let, nad 70 let pak polovině. Nemoc je důsledkem hormonální nerovnováhy po menopauze v kombinaci s nedostatkem vápníku, vitaminu D a dalších faktorů. Diagnóza se často zjistí náhodou. Podle průzkumu farmaceutické firmy Pfizer speciální vyšetření během posledních pěti let absolvovala jen čtvrtina žen starších 45 let. Sobota 20. října je Světovým dnem osteoporózy. (Více)


SÚKL ukončil tříměsíční testování bezpečnosti úložiště e-receptů

|19.10.2018| Praha 19. října (ČTK) - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spolu s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ukončil tříměsíční testování bezpečnosti centrálního úložiště e-receptů. Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové nebyly při testech zaznamenány významné problémy, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě. Lékaři a lékárny musí všechny vydané recepty povinně elektronicky evidovat od ledna letošního roku. Systém byl kvůli testům začátkem září asi půl hodiny mimo provoz, lékárníci to kritizovali. (Více)


Propojení databází usnadňuje už dekádu práci záchranářů Vysočiny

|19.10.2018| Jihlava 19. října (ČTK) - Záchranáři z Vysočiny za sebou mají desetiletou zkušenost se systémem, který jim usnadňuje přístup k informacím o pacientovi. Už v sanitním voze mohou z databází nemocnic získat o ošetřovaných podrobnosti jejich stavu. Systém začali využívat jako první v České republice. Už ho má všech 64 sanitek krajských záchranářů. Technologie do jedné z nich stojí asi 150.000 korun. Systém se postupně rozšiřuje tak, aby záchranářům usnadňoval i administrativní část práce, řekla ČTK Vladislava Filová, ředitelka krajské záchranné služby. (Více)


Kvůli kauze podvodů s léky vyslechl olomoucký soud již 600 svědků

|19.10.2018| Olomouc 19. října (ČTK) - Kvůli případu rozsáhlých podvodů s fiktivními recepty ve Valašském Meziříčí vyslechl již olomoucký krajský soud více než 600 svědků. Jde o pacienty, na jejichž jména byly podle obžaloby recepty po dobu šesti let vystavovány. V kauze se škodou 11,5 milionu korun jsou obžalováni lékař Vladimír Líčeník, lékárník Luděk Konvička a revizní lékař Martin Piperka. Všichni vinu již dříve popřeli. Projednávání komplikuje to, že policie ztratila zdravotní dokumentaci. Případem se soud zabýval i dnes, podle soudce Eduarda Ondráška by rozsudek mohl padnout na jaře. (Více)


Světový den osteoporózy: v Česku nemoc trápí téměř 200 tisíc lidí, na léčbu směřují stovky milionů korun

|19.10.2018| Praha, 19. října 2018 (SZP ČR) - Osteoporóza, tedy řídnutí a odvápňování kostí, je nemocí, které se stárnutím populace přibývá. Trápí zejména ženy vyššího věku. (Více)


Proč chytnete chřipku, když se očkujete?

|19.10.2018| Praha, 19.10.2018 (Poliklinika na Národní) - V roce 2017 bylo v České republice hospitalizováno 1760 osob jen kvůli chřipce. Průměrná délka hospitalizace byla 6,3 dny a 66 hospitalizovaných na následky chřipky zemřelo. Celkem je u nás téměř čtyři miliony chronicky nemocných osob ve věku 3-64 let a osob starších 65 let, které jsou v riziku nákazy virem chřipky. Proočkovanost této rizikové skupiny je pouhých 16 %, zatímco v jiných vyspělých státech EU je míra proočkovanosti u seniorů až 75 %. Proč se to děje, když ochrana před tak diskutovaným virem existuje? (Více)


Pojišťovna: Nemocnice nemají motivaci k jednodenní chirurgii

|18.10.2018| Praha 18. října (ČTK) - Nemocnice podle České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) nemají motivaci k jednodenní chirurgii, protože za ni mají méně peněz. Věnují se jí tak především soukromá zařízení. Podle odborníků by ale byla vhodná až pro polovinu chirurgických výkonů. Informace dnes zazněly na konferenci Ekonomie zdravotnictví. Pro systém veřejného zdravotního pojištění je krátká hospitalizace u plánovaných operací levnější než delší pobyt pacienta v nemocnici. (Více)


Péči o některé onkologické pacienty převezmou praktičtí lékaři

|18.10.2018| Praha 18. října (ČTK) - Péči o onkologické pacienty, u kterých byla úspěšně ukončená aktivní léčba a jsou bez příznaků, budou od příštího roku moci převzít praktičtí lékaři. Má se tím zlepšit dostupnost péče i pro nově nemocné. O nové organizaci péče dnes informovalo na tiskové konferenci ministerstvo zdravotnictví. S rakovinou nebo po její ukončené léčbě žije v Česku kolem půl milionu lidí. Každý rok je v Česku nově diagnostikovaný nádor u 80.000 lidí, asi 30.000 Čechů ročně nemoci podlehne. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz