PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Chemoterapie bez vypadání vlasů? Ano, díky chlazení

|23.11.2017| Praha, 23.11.2017 (Nemocnice Na Bulovce) - Systémová léčba rakoviny s sebou přináší možné vedlejší nežádoucí účinky, jako jsou např. nevolnost, zvracení nebo porucha krvetvorby, které dnes mohou být podpůrnými terapiemi výrazně zmírněny. Ztrátu vlasů způsobenou chemoterapií obecně vnímáme jako doprovodný jev, se kterým se někteří pacienti lépe a jiní hůře smiřují. Ankety mezi pacienty na toto téma ukazují, že ztráta vlasů je pro mnoho pacientů tím nejhorším doprovodným jevem, který chemoterapie přináší. (Více)

O čem radši pacienti nemluví? 15 % z nás trpí dlouhodobě bolestmi břicha, průjmy, zácpou nebo nadýmáním

|23.11.2017| Praha, 23. 11. 2017 (Focus Agency) - Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani s lékaři (k tomu se dostane jen necelá třetina nemocných). Přitom kombinací některých z těchto příznaků, které spojuje diagnóza syndromu dráždivého tračníku (IBS), trpí 15 % Evropanů, častěji žen. Mezi nejdůležitější spouštěče zdravotních komplikací patří jídelníček a stres. Proto je velmi překvapivé, že se tento syndrom objevuje také u 6–14 % dětí a dospívajících. (Více)


Sexuolog: Sex v období menopauzy si mnoho žen užije více než kdy dříve. Je důležité se toho nebát

|23.11.2017| Vrbno pod Pradědem, 23. listopadu 2017 (LESENSKY.cz) - Jedním z největších mýtů je, že všechny ženy přestávají mít v době menopauzy chuť na sex. Přechod nemusí nutně znamenat počátek konce sexuálního života. V období menopauzy může být totiž milostný život stejně bohatý jako dříve, ne-li lepší. Spolu s klimakteriem končí nutnost používání antikoncepce a ženy se již nemusejí stresovat nechtěným otěhotněním. Ve věku nad 40 let se navíc většinou nejedná o naléhavé ukojení chtíče, ale především o citové naplnění vztahu. A kromě toho jsou sexuálně aktivní ženy zdravější, sebevědomější a také šťastnější. (Více)


Zrakově postiženým svítá naděje na online přístup k bankovnímu účtu

|23.11.2017| Praha, 23. 11. 2017 (Narrative Media) – Uhradit účet za plyn, koupit si v e-shopu nabíječku na mobil, zaplatit online dárek k Vánocům – běžná věc pro většinu české populace, a naopak neřešitelný problém pro tisíce slabozrakých a nevidomých. Když potřebují zadat platbu, musí požádat o pomoc někoho ve svém okolí anebo vzít hůl a psa a vyrazit do banky osobně. (Více)


Ve zlínské nemocnici je modernější babybox,původní sloužil 10 let

|22.11.2017| Zlín 22. listopadu (ČTK) - Ve zlínské krajské nemocnici byl dnes instalován modernější babybox. Původní schránka pro novorozence tam byla již od roku 2007. Odloženy do ní byly za tu dobu dvě holčičky, 8. prosince 2010 Věra a 8. března 2014 Gabriela, řekla dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Dana Lipovská. Babybox ve zlínské nemocnici byl před deseti lety prvním ve Zlínském kraji a pátým v celé zemi. (Více)


Vědec z Brna přišel na metodu, která rychleji odhalí mrtvici

|22.11.2017| Brno 22. listopadu (ČTK) - Neurolog Ondřej Volný z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přišel na to, že nová metoda zobrazení mozku pomůže rychleji odhalit mrtvici. Díky tomu se může pacientům dříve dostat odborné pomoci, čímž se sníží riziko úmrtí a trvalých následků. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Volný zároveň pracuje v centru klinického výzkumu nemocnice. Za své poznatky získal v Záhřebu ocenění Danubius Young Scientist Award určené pro vynikající mladé vědce v širším podunajském regionu. (Více)


Senioři v domovech jsou často ohroženi nevhodnými léky

|22.11.2017| Praha, 22. listopadu 2017 (Ústav lékového průvodce) – Starší lidé v zařízeních sociální péče jsou ohroženi užíváním vysokého počtu léků, léků nevhodných k jejich věku či zdravotnímu stavu, nevhodnými kombinacemi léků nebo jejich vysokými dávkami. Domovy seniorů se dlouhodobě potýkají s nedostatkem praktických lékařů i specialistů, kteří mohou zdravotní stav klientů pravidelně sledovat. Stejně tak se jim nedostává zkušených zdravotních sester a ošetřovatelů. Segment zdravotně sociálních služeb je chronicky podfinancován. Potvrzují to výsledky ze tříletého šetření neziskové organizace Ústav lékového průvodce a klinických farmaceutů. Partnery projektu jsou Nemocnice Na Homolce a její tým zkušených klinických farmaceutů pod vedením PharmDr. Milady Halačové, Ph.D., a Státní ústav pro kontrolu léčiv. (Více)


Nejlepší zaměstnavatel  je takový, který pomůže vyřešit nelehkou životní situaci. Zaměstnanci Lázní Luhačovice hodnotili benefity

|22.11.2017| Lázně Luhačovice 22. listopadu 2017 (Paper Life) - Ideální zaměstnání je takové, kde se člověk může seberealizovat, dá se v něm dobře vydělat, kariérně růst, má mnoho benefitů a je v krásném prostředí. Každý zaměstnanec má však různá očekávání a každého naplňuje a motivuje něco jiného. Akciová společnost Lázně Luhačovice, zaměstnávající téměř šest stovek pracovníků, se snaží co nejlépe přizpůsobit benefity požadavkům svých zaměstnanců. K dlouhodobým prioritám firmy patří cílená podpora při vzdělávání a zvyšování kvalifikace. Řadu dalších zaměstnaneckých výhod, které plynou z postavení společnosti, mohou využívat nejen sami zaměstnanci, ale i jejich blízcí. Zde je pár názorů co jim práce v akciové společnosti přináší a jaké benefity považují za nejlepší. (Více)


Obliba chytrých drog stoupá, působí jako prevence civilizačních chorob

|22.11.2017| Praha, 22. listopadu 2017 (Mentis Lab) – V roce 2015 dosáhl objem světového trhu s tzv. nootropickými přípravky částky 1,3 miliardy dolarů, do roku 2024 by měl stoupnout na celkem šest miliard dolarů. Rostoucí trend konzumace nootropik se týká i České republiky. Specifickou kategorií jsou tzv. přírodní nootropika. (Více)


Tři z pěti lidí trpí stresem v práci. Může za to pracovní zátěž i mezilidské vztahy

|22.11.2017| Praha, 22. listopadu 2017 (Talentica) Stresem v práci trpí téměř 60 % zaměstnanců. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu StressPulse společnosti ComPsych. Pracovní zátěž je hlavní příčinou stresu pro 39 % zaměstnanců, problémy v mezilidských vztazích nejvíce stresují 31 % lidí. Zaměstnanci se snaží pracovní stres snížit pomocí častějších přestávek, vyšším pracovním nasazením nebo dnem volna. Podle odborníků však mohou pracovní stres omezit i sami zaměstnavatelé.   (Více)


Kriminalisté začali vyšetřovat hospodaření náchodské nemocnice

|21.11.2017| Náchod 21. listopadu (ČTK) - Policie začala vyšetřovat hospodaření krajské nemocnice v Náchodě. Kriminalisté zatím nikoho neobvinili. ČTK to dnes řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. "Přijali jsme trestní oznámení, které se týká hospodaření nemocnice. Mohu potvrdit, že vedeme trestní řízení proti neznámému pachateli, týká se prověřování hospodaření nemocnice. Obvinění zatím nikomu sděleno nebylo," řekla Prachařová. (Více)


Ztrácení věcí a nepozornost mohou být příznak duševní poruchy

|21.11.2017| Praha 21. listopadu (ČTK) - Časté zapomínání či ztrácení věcí, nepozornost a chaotičnost mohou být příznakem duševní nemoci. Poruchou pozornosti s hyperaktivitou označovanou anglickou zkratkou ADHD může trpět dvě až pět procent dospělých. Diagnóza bývala dříve spojovaná hlavně s dětmi, studie ale prokázaly, že u 60 procent pacientů se přenese do dospělosti. Uvedli to dnes odborníci na tiskové konferenci. (Více)


Průzkum: Jen čtyři procenta mladých lidí nepijí alkohol

|21.11.2017| Praha 21. listopadu (ČTK) - Mezi lidmi od 18 do 30 let jsou jen čtyři procenta abstinentů, zatímco 90 procent mladých Čechů pije alkohol minimálně jednou měsíčně. Ukázal to říjnový průzkum agentury Ipsos pro likérku Stock Plzeň Božkov. Piva se alespoň občas napije 72 procent dotázaných, vína 65 procent, tvrdý míchaný alkohol stejně jako radlery a pivní mixy konzumuje 46 procent mladých. (Více)


Test: Špatný zrak nebo slabé brýle má 71 pct řidičů

|21.11.2017| Praha 21. listopadu (ČTK) - Špatný zrak nebo nedostatečně silné brýle má 71 procent testovaných řidičů, vyplývá z testu. Většina z nich si to ale neuvědomuje, ještě před testem o ostrosti svého zraku nepochybovalo 58 testovaných řidičů. Vyplývá to z měření, které na 2880 dobrovolnících uskutečnil Autoklub ČR ve spolupráci Besipem a optikou Carl Zeiss. (Více)


Nová léčba virové hepatitidy C: účinnost je téměř 100%

|21.11.2017| Praha, 21. 11. 2017 (Medica Healthworld) - Záludné a velice vážné onemocnění, které může i desítky let probíhat s minimálními příznaky. To je virová hepatitida typu C (HCV). Svým nositelům téměř ve všech případech přivodí fibrózu a mnohým i cirhózu jater, v nejhorším případě selhání jater nebo hepatocelulární karcinom, které mohou bez transplantace vést až ke smrti. (Více)


ČPZP vrací přeplatky. Za 3. čtvrtletí dostanou klienti 2,7 mil. Kč

|21.11.2017| Ostrava, 21. listopadu 2017 (ČPZP) – Více než 2,7 milionu korun vrací v těchto dnech Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 3051 pojištěncům, kteří ve třetím letošním čtvrtletí překročili takzvaný ochranný limit na doplatky za léky. (Více)


Senioři touží po společnosti. Pomohou Hlídačky.cz

|21.11.2017| Praha, 21. 11. 2017 (Narrative Media) – „Hledáme pomoc v domácnosti u dědečka, 77 let. Děda je soběstačný, jezdí i autem a vyřídí si prozatím sám vše, co potřebuje. Jen ty domácí práce nezvládá a konečně si nechá pomoct… Jde nám o to, že v budoucnu může potřebovat více péče a takto by si na někoho zvykl a bylo by to snadnější.“ Takto zní jeden z inzerátů lidí, kteří hledají péči pro svého starého rodiče či prarodiče. Stárnutí populace se stává jednou z nejzávažnějších a nejdiskutovanějších společenských otázek ve všech zemích světa, Česko nevyjímaje. (Více)


Sociální sítě učí teenagery bezpečnému sexu, odhalil výzkum

|21.11.2017| Havířov, 21. listopadu 2017 (Růžový slon) - Sociální sítě neslouží pouze k pobavení, představují také oblíbený zdroj, odkud mladí lidé čerpají informace o zdravé sexualitě a o způsobech, jak rizika spojená se sexem snížit. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu odborníků z University of Pennsylvania, kteří zjistili, že zhlédnutí příspěvku o bezpečném sexu na jakékoliv sociální síti působí na teenagery jako dobrá prevence rizikového chování. (Více)


Bratislava bude mít v hlasování o sídlo EMA nakonec 15 soupeřů

|20.11.2017| Brusel 20. listopadu (zpravodaj ČTK) - V Bruselu vrcholí přípravy na večerní hlasování členských zemí o tom, kam z Londýna kvůli odchodu Británie z EU přestěhovat dvě tamní unijní agentury. Před podvečerním hlasováním tři země oznámily, že stahují kandidaturu svých měst na přesun významnější Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Novinářům to potvrdil český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Bratislava, která patří mezi favority, tak bude mít v hlasování nově 15 protikandidátů. (Více)


Hlášení nežádoucích účinků léků je za osm let víc než dvojnásobek

|20.11.2017| Praha 20. listopadu (ČTK) - Počty hlášených podezření na nežádoucí účinky léků se za osm let více než zdvojnásobily. V roce 2008 jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) evidoval 1517, loni 3690. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová. Český lékový ústav se zapojil do druhého ročníku celoevropské kampaně zaměřené na hlášení takových podezření na nežádoucí účinky. (Více)


Protonové centrum léčilo 1600 pacientů s rakovinou prostaty

|20.11.2017| Praha 20. listopadu (ČTK) - Pražské protonové centrum léčilo za téměř pět let fungování bezmála 1600 pacientů s rakovinou prostaty. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. Nejvíc bylo klientů Vojenské zdravotní pojišťovny, která chce ale smlouvu s centrem do budoucna změnit. Léčba ozařováním fotony je podle jejího vedení stejně účinná. Novinářům to řekl ředitel pojišťovny Josef Diessl. Rakovinou prostaty ročně onemocní více než 7000 Čechů. (Více)


NKÚ: Tři nemocnice nakoupily léčiva za 5,5 mld. Kč bez soutěže

|20.11.2017| Praha 20. listopadu (ČTK) - Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Plzeň nakoupily během tří let léčiva za 5,5 miliardy korun bez zadávacího řízení. Za shodné léky a zdravotnické prostředky platily rozdílné ceny. Například u antibiotika Amikacin byl rozdíl až desetinásobný, stálo 82, ale i 820 korun. Vyplývá to z kontroly hospodaření tří vybraných nemocnic v letech 2014 až 2016, které provedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Nemocnice Na Homolce se vůči výtkám NKÚ ohradila. (Více)


Před 30 lety zemřel epidemiolog Raška, pomohl vymýtit neštovice

|20.11.2017| Praha 20. listopadu (ČTK) - Zakladatel moderní československé epidemiologické školy Karel Raška, který zemřel 21. listopadu 1987 jen několik dnů po svých 78. narozeninách, proslul jako spoluautor globálního vymýcení pravých neštovic. V roce 1963 se stal ředitelem sekce infekčních nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě a o čtyři roky později započal jím řízený boj proti neštovicím. A po pouhých dvou letech už bylo 20 nejpostiženějších afrických států choroby zbaveno. (Více)


Téměř dva a půl milionu korun věnoval institut CEMI na stipendia pro handicapované

|20.11.2017| Praha, 20. listopadu 2017 (CEMI) – Před 5 lety zahájil institut CEMI stipendijní program pro handicapované zájemce o studium. Za dobu trvání programu již institut podpořil osoby se zdravotním znevýhodněním částkou téměř dva a půl milionu korun. Letos byli k jednoletému profesnímu studiu vybráni celkem tři stipendisté, kterým byla udělena finanční podpora ve výši necelých 350 000 korun. (Více)


Prezidentský kandidát Pavel Fischer se nechal očkovat proti chřipce: Nebezpečí chřipky v ČR značně podceňujeme

|20.11.2017| Praha, 20.11.2017 (Allmedia4U) - Je celkem běžné, že slavné osobnosti, politici či umělci, aktivně upozorňují na nebezpečí chřipky. V rámci osvěty se sami nechávají očkovat, aby chránili sebe a své okolí a zároveň tím inspirovali širokou veřejnost. V zahraničí jde například o herečku Jennifer Garner, herečku Jennifer Lopez, či Baracka Obamu s manželkou. Ti všichni se řadí mezi tzv. provakcinační aktivisty. U nás v České republice podobná veřejná podpora očkování proti chřipce obvyklá není. Výjimkou je například kandidát na prezidenta, Pavel Fischer, který tento preventivní krok dnes podstoupil. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz