PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Vláda chce zlepšit dostupnost léčebného konopí

Praha 7. listopadu (ČTK) - Vláda chce zlepšit dostupnost léčebného konopí pro pacienty. Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby předložil příslušný návrh, vláda ho zřejmě projedná příští týden. Babiš to uvedl po dnešním jednání kabinetu s tím, že hnutí ANO nepodpoří návrh opozičních Pirátů, aby bezúhonní dospělí lidé měli možnost vypěstovat si a zpracovat až pět rostlin konopí pro vlastní potřebu bez hrozby postihu.

"Je potřeba, abychom akceptovali konopí pro léčebné účely," uvedl Babiš s tím, že rozumí rodičům, kteří pěstují konopí pro děti, které trpí například roztroušenou sklerózou. Zmínil výši nákladů na pořízení léčebného konopí, což podle něho představuje zhruba 30.000 korun měsíčně, a 2000 pacientů, kteří by potřebovali pomoc. Jak přesně by měl Vojtěch návrh formulovat, nepřiblížil.

V Česku mohou konopí předepsat pouze lékaři 13 odborností, například z oboru onkologie, neurologie, revmatologie, ortopedie, lékaři se specializací na léčbu bolesti nebo paliativní medicínu. K polovině letošního roku se k předepisování konopí zaregistrovalo 52 lékařů. Pro léčebné použití ho používá v průměru 26 pacientů měsíčně. Lékárny jim za měsíc vydají průměrně 200 gramů konopí, měsíční limit hmotnosti léčiva určeného pro jednoho pacienta je 180 gramů.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální.

rem mhaPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz