PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Lékaři v Brně letos provedli dosud nejvíce transplantací

Brno 3. prosince (ČTK) - Lékaři v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno letos provedli rekordní počet transplantací za dobu existence centra, zatím jich bylo 168. Dosud byl roční počet transplantací mezi 120 až 140, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel centra Petr Němec. Podle něj je to díky vyššímu počtu dárců a současně velkému zájmu čekatelů.

"Důvodem vyššího počtu transplantací je vyšší počet dárců, protože na všechny typy transplantací stále čeká více čekatelů, než je dostupných orgánů. Počty transplantací jsou tak důsledkem počtu orgánů, které mohou být odebrány," uvedl Němec. V Jihomoravském kraji byly počty dárců dlouhá léta pod republikovým průměrem, loni jich bylo 23, letos 44. Němec uvedl, že hlavní zásluhu na zvýšení počtu dárců mají především anesteziologické-resuscitační kliniky a oddělení v celém regionu, se kterými centrum intenzivně spolupracuje.

Z celkového počtu jde letos o 78 transplantovaných ledvin, 33 srdcí a 57 jater.

V Česku bylo loni voperováno celkem 843 orgánů, víc (o tři) to bylo jen v roce 2014. Nejčastěji lékaři transplantovali ledviny, játra a srdce. Více než 60 procent všech operací provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), brněnské centrum je v republice druhé největší.

Centrum od roku 1992 provedlo 608 transplantací srdce, od roku 1983 to bylo 741 transplantací jater a od roku 1972 ještě 1393 transplantací ledvin. Průměrně centrum provede za rok 25 až 30 transplantací srdce, 30 až 35 transplantací jater a 45 až 50 transplantací ledvin.

Odběry orgánů se provádí v transplantačních centrech, kterých je v České republice sedm. V každém je čtyřiaadvacetihodinová pohotovost transplantačních koordinátorek, které celý proces odběrů organizačně zajišťují. Prioritou je co nejvíce zkrátit dobu přenosu orgánu k příjemci. U srdce musí být obnoven krevní oběh maximálně do čtyř hodin, u jater do 12 hodin, u ledvin do 24 hodin.

V České republice zákon předpokládá u mrtvého souhlas s darováním. Nesouhlas mohou v Česku vyjádřit i pozůstalí, loni to bylo deset rodin. Lidé se mohou nechat zapsat do speciálního registru, kde je jejich nesouhlas evidován.

lip hjPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz