PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Následky onkologické léčby dětí se mohou projevit i za 20 let

Praha 23. ledna (ČTK) - Následky onkologické léčby dětí se mohou projevit i za 20 let. Postihují asi dvě třetiny pacientů, kteří v dětství podstoupili chemoterapii či ozařování a další drastickou léčbu, řekly dnes lékařky z Fakultní nemocnice v Motole novinářům. Mohou být i velmi vážné jako další nádor nebo poškození srdce. V České republice žije asi 6000 až 7000 dříve dětských pacientů vyléčených ze zhoubného nádoru. Každoročně je připomíná Den dětské onkologie, letos se jeho připomínka uskuteční 16. února na Václavském náměstí v Praze.

"Úspěšně vyléčíme většinu dětí, ovšem často za cenu, která je v dospělém věku významně omezuje v plnohodnotném životě. Optimalizace onkologické léčby a zacílení terapie selektivně na nádorové buňky patří mezi hlavní trendy současného výzkumu v dětské onkologii," uvedla Lucie Hrdličková z kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.

Podle Jarmily Kruseové, která vede na klinice ambulanci pro pozdní následky, může být poškozená většina tkání, orgánů a systémů vyvíjejícího se dětského organismu. "Navíc jeden pozdní následek může způsobit řetězové nasedání dalších komplikací," dodala. Mezi nejčastější patří hormonální problémy jako je předčasná nebo pozdní puberta, neplodnost, poškození srdce, plic, opožděný růst, únavový syndrom, potíže s ledvinami nebo se sluchem.

Z dětí, které prodělaly transplantaci kostní dřeně, nemá další následky deset procent. Většina následků ale není závažných. Zhruba třetina trpí poruchami štítné žlázy, plicních funkcí, glukózové tolerance či vysokým krevním tlakem. Pacienti po transplantaci dřeně jsou proto sledování doživotně, po jiných nádorech do 40 let.

Mezinárodní den dětské onkologie je v mnoha zemích připomínán 15. února. Češi program připravili na 16. února, což je sobota. Ve spodní části Václavského náměstí čeká děti a jejich rodiny program s vystoupením kapel, soutěžemi a pokusy o vytvoření několika českých rekordů. Návštěvníci si mohou například koupit metr zlaté stužky, pořadatelé se pokusí vytvořit jejich navázáním nejdelší zlatou stuhu. Výtěžek půjde na pořádání dalších ročníků Dne dětské onkologie.

V roce 2030 bude podle odborníků žít v Evropě tři čtvrtě milionu lidí, kteří se jako děti léčili s onkologickou diagnózou. V Česku je asi 350 nových pacientů ročně, celkově jich je sledováno po léčbě asi 3500.

van jwPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz