PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Český červený kříž připomíná 100 let mincí i speciálním webem

Praha 5. února (ČTK) - Český červený kříž (ČČK) v době svého vzniku před 100 lety pomáhal obětem války a tuberkulózy nebo zlepšoval hygienické návyky na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Dnes pořádá školení, zřizuje azylové domy a věnuje se domácí péči. Od počátku přetrvala snaha naučit obyvatelstvo první pomoci. V rozhovoru s ČTK to řekl prezident ČČK Marek Jukl. Výročí připomíná mince, kterou vydala Česká národní banka, a připravuje se i speciální web.

"Základní poslání je pořád stejné - v oblasti sociální, zdravotní a humanitární reagovat na potřeby doby," řekl Jukl. V roce 1919, kdy ČČK vznikl, to byly stále ještě následky první světové války, třeba pátrání po nezvěstných. "V roce 1919 vyřídila pátrací služba Československého červeného kříže skoro milion dotazů," uvedl. Spolek se také snažil zapojit do normálního života navrátilce z války, například jim hledal zaměstnání.

Pátrací služba funguje dosud, obětem válečných konfliktů či přírodních katastrof pomáhá najít jejich blízké. V oblastech, kde nefunguje spojení, zprostředkovává korespondenci. Získává třeba i potvrzení o době zajetí pro pozdější odškodné. Pátrá také po hrobech padlých. Spolupracuje při tom s ženevskou centrálou a pobočkami kříže a půlměsíce po celém světě. Předloni ČČK dostal 1154 žádostí o pátrání po nezvěstných členech rodin.

Celostátně byl podle Jukla v roce 1919 jedním z hlavních úkolů ČČK boj proti tuberkulóze. Zřizovala se speciální zařízení pro umístění nemocných, sestry chodily i do jejich rodin a vysvětlovaly, jak s pacienty zacházet.

Spolek se věnoval i zvyšování hygienických standardů. "K českým zemím bylo připojeno Slovensko a Podkarpatská Rus, kde byla úroveň zdravotnictví a sociální péče na úrovni nižší o několik řádů," řekl Jukl. Bylo třeba bojovat s epidemiemi tyfu, zřizovaly se sirotčince nebo poradny pro matky věnované hygieně dětí.

Za komunismu byl ČČK servisní organizací státu, organizoval pro něj školení první pomoci, ale také takzvané civilní obrany. O veškerá zařízení v 50. letech přišel podobně jako ostatní spolky.

"Dneska je úroveň státní zdravotní a sociální péče úplně někde jinde, což ale neznamená, že není potřeba, zejména v sociální oblasti, být jejím doplňkem a poskytovat péči," vysvětlil. Po roce 1990 zakládalo sdružení azylové domy, budovalo sociální bydlení, nyní jich má asi 60, a zřídil agenturu domácí ošetřovatelské.

Podle Jukla se po revoluci spolek vrátil k počátkům. "Bylo to i míněno jako návrat. Agentura domácí ošetřovatelské péče byla v roce 1992 pojmenována Alice po dceři prvního československého prezidenta Tomáše Garrigia Masaryka, která byla jeho předsedkyní v době založení.

Už sto let je stálým programem organizace výuka první pomoci obyvatelstva. "Snažíme se, aby lidé znali základní postupy při život zachraňujících úkonech," dodal Jukl. ČČK tak školí také například zdravotníky pro tábory či školy v přírodě nebo studenty autoškol.

Školení jsou spolu s provozem sociálních zařízení většinou příjmů neziskové organizace. Její obrat se pohybuje kolem 350 milionů korun ročně, státní příspěvek podle Jukla tvoří asi 8,5 procenta. Další finance se tak snaží získávat od obcí nebo dárců. Činnost zakládá na práci dobrovolníků, kterých je 18.000. Má také kolem 600 zaměstnanců.

ČČK nepůsobí ale jen v Česku. Pomáhá i v zahraničí při humanitárních krizích. Od roku 2001 do konce roku 2017 v cizině financoval pomoc za téměř 198,43 milionu korun. V posledních letech poskytl materiální podporu za desítky milionů korun obětem války v Sýrii. Předal ji partnerským organizacím v oblasti, a to třeba Syrskému červenému půlměsíci či Libanonskému červenému kříži. Například pro oběti zemětřesení v Nepálu v roce 2016 vybudoval v obci Limpatar zdravotnické středisko. Je součástí celosvětové sítě národních organizací Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Současné výročí připomíná podle webu ČČK několik akcí. Ve středu vydá Česká národní banka speciální minci v hodnotě 200 korun. Do oběhu se dostane 5900 kusů v běžném a 9200 kusů ve špičkovém provedení. Spolek také na pátek chystá reprezentační ples a do konce února by měl být spuštěn web 100letcck.cz. Hlavní oslavy podle Jukla ČČK spojí s oslavami Světového dne Červeného kříže a Červeného půlměsíce 7. května.

van ktk snmPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz