PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Zdravotní pojišťovny rozdělí klientům na prevenci 1,4 miliardy Kč

Praha 14. března (ČTK) - Zdravotní pojišťovny letos rozdělí klientům formou příspěvků na prevenci přes 1,4 miliardy korun, meziročně navýšily částky o deset až téměř sedmdesát procent. Loni to bylo 1,065 miliardy korun, příspěvek čerpal přibližně každý osmý Čech. Nejoblíbenějšími benefity jsou příspěvky na pravidelné pohybové aktivity nebo nepovinná očkování, zejména proti klíšťové encefalitidě. ČTK to zjistila v anketě mezi zdravotními pojišťovnami.

Z asi 5,9 milionu pojištěnců největší Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) čerpá příspěvky jen asi desetina, meziročně jich přibylo jen mírně. Průměrně získali asi 850 korun. Celkem pojišťovna na příspěvcích loni vyplatila přes 438 milionů korun, letos plánuje 735 milionů. Nabídku pro letošní rok pojišťovna zveřejnila na webu.

Kromě tradičních příspěvků na očkování, ozdravné pobyty dětí, pohybové aktivity letos u VZP přibude bonus na plavání kojenců, speciální výživu pro nedonošené děti, preventivní vyšetření prsu, lázeňské pobyty pro dárce orgánů nebo nové druhy očkování. Příspěvky navíc dostávají těhotné ženy, celiaci, dárci krve či diabetici.

Druhé největší, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR (ZPMV), stoupl meziročně počet žádajících o 29 procent, o více než třetinu přibylo žádostí třetí České průmyslové zdravotní pojišťovně (ČPZP). O čtvrtinu pak vzrostl počet čerpajících klientů Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP), pojištěnců Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) čerpalo asi o devět procent více než v roce 2017.

Klienti VZP, ZPMV a VoZP nejčastěji čerpali příspěvek na pohybové aktivity, u ZPMV tvořily více než polovinu vyplacené částky, u VZP a VoZP asi třetinu. U ČPZP měli pojištěnci větší zájem o očkování, příspěvek na pohyb byl až druhý nejžádanější. Velký zájem je také o vyšetření těhotných a další benefity spojené s těhotenstvím, porodem či péčí o novorozence.

ZPMV umožňuje rodičům převést svůj příspěvek 500 korun na dítě. Podrobnosti o letošním fondu prevence zveřejnila pojišťovna na webu. Pojišťovny přispívají také na odvykání kouření nebo různá preventivní vyšetření, která mají zachytit včas různá závažná onemocnění, například rakovinu. ČPZP letos nově přispívá na sportovní kroužky dětí, navýšila také na 500 korun částku na nákup ochranné sportovní přilby pro děti. O dalších příspěvcích informuje na webu.

Oborová zdravotní pojišťovna neproplácí jako jiné klientům účtenky za očkování, sport či hrazená vyšetření, ale vyšetření hradí přímo smluvním lékařům a pojištěnci sbírají body v systému Vitakarta například za pravidelné preventivní prohlídky u lékaře nebo aktivní kontrolu souladu péče vykázané lékařem pojišťovně s reálně čerpanou péčí. Nasbírané body pak mohou vyměnit na příspěvky. Nejvíc lidé čerpali na péči stomatologa či zubní hygienu, očkování proti klíšťové encefalitidě nebo plavání.

Nový příspěvek VoZP mohou čerpat rodiče pro děti jako prevenci zubních kazů příspěvek na preventivní pečetění štěrbin na kousacích ploškách zubů. O ostatních příspěvcích pojišťovna informuje na webu. Pojišťovny také často nabízejí slevu u smluvních partnerů. Týkají se často sportování a relaxace, ale například také dentální hygieny, oční optiky, cestování, lázeňské pobyty nebo nákupu zdravotních matrací do postelí.

Pojišťovna RBP, dříve Revírní bratrská pokladna, nově přispívá na čtrnáctidenní ozdravné přímořské pobyty pro děti nebo lázeňské pobyty pro seniory. Další příspěvky uvádí na webu. Pojišťovna mladším 40 let nabízí dalších 500 korun na sportování či doplňky stravy. V Programu 90 ale musí pravidelně chodit na preventivní prohlídky, nemít nadváhu, nebýt závislí na alkoholu, drogách či nikotinu.

Nejmenší Zdravotní pojišťovna zaměstnanců Škoda na dotazy ČTK neodpověděla. VZP může podle zákona do fondu prevence odvádět 0,3 procenta celkového příjmu z pojistného po přerozdělení. Ostatní zdravotní pojišťovny také omezení nemají. Můžou na něj použít část ze svého kladného hospodářského výsledku po zdanění.

PojišťovnaČerpání 2017Čerpání

2018

Nárůst proti 2017Průměrné čerpání 2018Plán na rok 2019Nárůst proti 2018
VZP413 mil. Kč438 mil. Kč+ 6,1 %848 Kč735 mil. Kč+ 68 %
ZPMV116 mil. Kčtéměř 180 mil. Kč+ 55,3 %620 Kč200 mil. Kč+ 11 %
ČPZP155 mil. Kčtéměř 220 mil. Kč+ 42 %640 Kč*223 mil. Kč+ 1,4 %
OZP80 mil. Kč86 mil. Kč+ 7,5 %815 Kč100 mil. Kč+ 16 %
VoZP87 mil. Kč110 mil. Kč+ 26 %923 Kč121 mil. Kč+ 10 %
RBP**téměř 31 mil. Kč****72 mil. Kč+ 20 %
ZP Škoda***

zdroj: zdravotní pojišťovny

*bez plavání zdarma a slevy na rekondiční pobyty

**data nejsou k dispozici

***pojišťovna na dotazy ČTK neodpověděla

van malPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz