PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Stan proti melanomu: Preventivní akce v Ostravě odhalila desítky kožních nádorů.

Ostrava, 15.5.2019 (FNO)

Pět  melanomů, dvacet jedna podezření na kožní karcinom a čtyřicet osm rizikových znamének. Takový je výsledek akce Stan proti melanomu v ostravském Avion Shopping Parku. V úterý 14. května pět lékařů Kožního oddělení FN Ostrava vyšetřilo ve speciálních mobilních ambulancích celkem 645 lidí.

Naši specialisté zaznamenali 5 pacientů s podezřením na melanom. Tito lidé budou dále léčeni ve Fakultní nemocnici v Ostravě.  U dalších 21 návštěvníků mobilních ambulancí lékaři zachytili podezření na kožní karcinom. Tyto pacienty budeme nadále sledovat v naší poradně pro kožní nádory a pigmentové névy. Celkem jsme také vyšetřili 48 rizikových pigmentových znamének,“ zhodnotila  výsledky akce primářka Kožního oddělení FNO MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., která se také návštěvníkům věnovala od 10 do 18 hodin.

Na preventivní akci zavítal i ředitel FNO MUDr. Jiří Havrlant, MHA, který také prošel krátkým vyšetřením.

Tento rok naši lékaři zachytili více zhoubných nádorů než v minulých letech. Je zřejmé, že prevence kožních nádorů má své nezastupitelné místo,“ řekl Jiří Havrlant.

Kožní oddělení FNO patří mezi specializovaná centra v České republice, která komplexně léčí pacienty s diagnózou melanomu od první diagnostiky přes chirurgickou léčbu i léčbu následnou. „Část pacientů máme možnost rovněž léčit v rámci klinických studií a mají tak možnost být léčeni těmi nejúčinnějšími léky, které jsou aktuálně k dispozici,“ dodala primářka oddělení MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D.

V současné době lékaři Kožního oddělení FNO sledují téměř 3000 pacientů s diagnózou melanomu. Jedná se o pacienty z celého MS kraje.

Akce Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. V Praze, Brně i Ostravě se akce aktivně účastnil také prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK. „Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v ČR téměř 2700 osob, 110 z nich se poprvé dostavilo k lékaři již v pokročilém stádiu s metastázami. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže,“ shrnul čísla profesor Arenberger.

Letošní vyšetřovací a preventivní akce Stan proti melanomu probíhala pod mottem 50 odstínů melanomu a chtěla upozornit na fakt, že tento nádor na kůži může mít pestrobarevný obraz.

   Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz