PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Lidé dnes mají až 9krát méně sexu než před 20 lety. Nemají stabilní vztahy, více trpí nespavostí

|20.3.2019| Havířov, 20. března 2019 (Ruzovyslon.cz) - Ať už jsou single, nebo v partnerském vztahu, lidé si dnes celkově dopřávají až 9krát méně sexu než před dvaceti lety. Na vině je dle odborníků především fakt, že si mnoho lidí nedokáže udržet stabilní vztah, ovšem významně tomu napomáhá i to, že lidé méně nebo hůře spí. Málo spánku totiž vede ke snížené chuti na sex. Pokud si však sexuální zážitek dopřejete, bude se vám dle nejnovějších výzkumů spát lépe. (Více)


Imunita dítěte se s věkem vyvíjí, je třeba ji podporovat, aby dělala, co má - radí pediatr

|20.3.2019| Praha, 20.3.2019 (Focus Agency) - Jsou období, ve kterých je dětská imunita zranitelnější. Například malé děti v době po ukončení kojení ztrácí ochranu protilátek z mateřského mléka a jsou poprvé výrazně vystaveny virům a bakteriím. Tím spíše, pokud mají staršího sourozence, který již tráví čas ve větším kolektivu. V období nástupu do školky či školy dostává imunita dětí také zabrat. Ve škole se navíc přidává další rizikový faktor – psychická zátěž či stres ze zvládání vyšších nároků. Velmi častým problémem dětí - zvláště v chladnějším období - jsou infekce dýchacích cest. Až 25 % dětí postihují tyto potíže opakovaně a jsou příčinou až 50 % návštěv u pediatra. Přesto – jak říká pediatr a primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě MUDr. Jan Boženský: „Nemoc patří k vývoji imunitního systému dítěte. Nežijeme ve sterilním prostředí – máme kolem sebe bakterie a viry a je normální, že jsou děti nemocné. Imunita se s věkem vyvíjí, je jen třeba podporovat ji, aby dělala, co má.“ (Více)


V Česku má tuberkulózu 380 lidí. Počty nemocných klesly, pneumologové ale upozorňují na další rizika nákazy

|20.3.2019| Praha, 20. 3. 2019 (ČPFS) – Vykašlávání krve, pocení, slabost, teplota, bolesti na hrudníku – to jsou některé z typických příznaků tuberkulózy, nemoci, kterou se nedaří i přes veškerou snahu zcela vymýtit. Čerstvá data Registru tuberkulózy říkají, že v České republice trpí touto nemocí 259 mužů a 121 žen. Loni na tuberkulózu v Česku zemřelo 18 lidí, což je o 7 méně než v roce 2017. Brzy uplyne 137 let, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, který nemoc způsobuje. Tento den (24. 3.) si lékaři po celém světě připomínají jako Světový den boje proti tuberkulóze. (Více)


Jarní Srdíčkové dny

|20.3.2019| Praha 20. března 2019 (Život dětem) - V týdnu od 25. do 29. března pořádá o.p.s. Život dětem v celé České republice tradiční veřejnou sbírku Srdíčkové dny. (Více)


Centrum v Brně spolupracuje s Mayo Clinic, navrhly už dva patenty

|19.3.2019| Brno 19. března (ČTK) - Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (ICRC) má šest výzkumných týmů s americkou Mayo Clinic. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Martin Pavlík při příležitosti návštěvy amerického velvyslance Stephena Kinga v centru. Spolupráce v minulosti vynesla dvě přihlášky na patent v oblasti srdečních arytmií a také epileptických záchvatů. Sedmý společný tým bude pracovat na využití kmenových buněk. Cílem centra je pracovat na výzkumu a vývoji nových metod pro léčbu kardiovaskulárních, neurologických a onkologických nemocí. (Více)


Ministerstvo chce řešit doručování léků domů,třeba handicapovaným

|19.3.2019| Praha 19. března (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví chce řešit možnosti doručování léků pacientům domů, což by pomohlo například handicapovaným nebo seniorům. Mezi předloženými návrhy je zásilková služba nebo návštěvní služba lékárníka. Oboje má svá rizika, je o nich třeba diskutovat, řekl dnes na tiskové konferenci k odborné konferenci Trendy v evropském lékárenství ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). (Více)


Vědci: Kmenové buňky se obnovují i v kostech jako v krvi a kůži

|19.3.2019| Praha 19. března (ČTK) - Kmenové buňky se obnovují v růstových zónách kostí stejně jako v krvi či kůži. Objev této jejich funkce může do budoucna zlepšit léčebné postupy nebo snížit růstové poruchy u dětí. O výzkumu publikovaném v odborném časopise Nature informovala Akademie věd ČR, jejíž členka Mária Hovořáková se na něm podílela. (Více)


Chřipka – očkovaní ušetří tisíce z rodinného rozpočtu

|19.3.2019| Praha, 19. března 2019 (STOP chřipce!) – Chřipka je závažné onemocnění, kterým se v České republice každoročně nakazí statisíce obyvatel. Souvisí s ní nejen řada zdravotních komplikací, ale i výrazné ekonomické ztráty. Ty dokáže významně snížit pravidelné očkování proti chřipce. Navzdory doporučení Světové zdravotnické organizace je však u nás očkováno pouze 5–6 % populace. Vyšší zájem Čechů o očkování proti chřipce by přinesl výraznou úsporu. Návštěvy praktických lékařů by se totiž snížily o desítky tisíc, potřeba hospitalizace by klesla o tisíce případů, a především by se zabránilo tisícům zbytečných úmrtí. (Více)


Nový transplantační zákon Senát zítra pravděpodobně schválí. Zachrání několik životů ročně.

|19.3.2019| Praha 19. března 2019 (prof. MUDr. Jaroslav Malý) - Senát ve středu 20.3.2019 projedná novelu transplantačního zákona a s největší pravděpodobností ji díky podpoře napříč politickým spektrem přijme. Hlavní změna spočívá v jednodušším procesu transplantace orgánů od zemřelých cizinců. „Odhaduje, že novela tohoto zákona každý rok umožní transplantovat orgány od přibližně 15 cizinců a zachrání tak život několika lidem. I jako lékař ji zásadně podporuji,“ říká senátní zpravodaj chystané novely a profesor vnitřního lékařství prof. MUDr. Jaroslav Malý. (Více)


Unikátní program péče o zdraví zaměstnanců GSK slaví první narozeniny

|19.3.2019| Praha, 19.3.2019 (GSK) - Již rok využívají zaměstnanci české pobočky farmaceutické společnosti GSK zcela bezplatně vybrané preventivní služby z oblasti zdravotní péče v rámci programu Partnership for Prevention. První narozeniny globálního programu slaví GSK aktivitami na podporu zdravého těla i svěží mysli. Ve společnosti rapidně stoupla proočkovanost zaměstnanců jak z metropole, tak i z regionů. (Více)


Oční klinika VFN a 1. LF UK boduje se svými výzkumy ve světě a dokáže odhalit vzácná genetická onemocnění

|19.3.2019| Praha, 19.3.2019 (VFN) - Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK je jediným pracovištěm v ČR, které se stalo členem Evropské referenční sítě pro vzácná onemocnění oka (ERN-EYE). Především díky špičkové péči o pacienty a mezinárodnímu uznání na poli výzkumu geneticky podmíněných vad očí. O jedinečnosti a kvalitách tohoto pracoviště svědčí i příběh malého Kubíka, který se jako první dítě v ČR a SR narodil s Warburg mikro syndromem a specialisté z Oční kliniky u něj toto vzácné onemocnění odhalili. Tím dokázali Kubíkovi a jeho rodině usnadnit nelehký osud a díky včasné diagnostice má Kubík dnes dva zdravé sourozence. (Více)


Lékaři se zeptají svých pacientů, zda berou léky správně

|19.3.2019| Praha, 19. 3. 2019 (Teva) – Více než polovina diabetiků a hypertoniků v nedávném šetření přiznala, že nedodržuje předepsanou léčbu. Neochota spolupracovat s lékařem a řídit se jeho pokyny – tzv. non-adherence – vede k častějším pobytům v nemocnicích a zdravotní systém stojí stovky milionů korun navíc. Příčiny, jež vedou k nedisciplinovanosti českých pacientů, se proto budou snažit odhalit lékaři ve 150 ambulancích po celé ČR. Svých pacientů se začnou ptát přesně 25. března, tedy v den, kdy startuje Týden adherence. (Více)


FYZIOporadna: první pomoc při bolestech hlavy a migrénách

|19.3.2019| PRAHA, 19. BŘEZNA 2019 (FYZIOklinika) – Stěží existuje člověk, který by neznal bolest hlavy. Chronickou migrénou trpí podle odhadů až 10 procent Čechů. Většina lidí v takových případech sáhne po prášcích, které bolest utlumí, ale nevyřeší její podstatu. Ta v současnosti stále častěji souvisí s poruchou funkce horní krční páteře.  (Více)


Olomoučtí vědci vyvinuli protinádorové sloučeniny s tantalem

|18.3.2019| Olomouc 18. března (ČTK) - Výrazně zlepšit léčbu nádorových onemocnění by v budoucnu mohly látky s obsahem tantalu, které vyvinuli vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Sloučeniny s tímto přechodným kovem vykazují výraznou protinádorovou účinnost a zároveň nízkou toxicitu vůči zdravým buňkám. Vynález olomouckých vědců již chrání národní patent. (Více)


Ústecká nemocnice koupila díky IROP přístroje za 100 milionů Kč

|18.3.2019| Ústí nad Labem 18. března (ČTK) - Bezmála 100 milionů korun stály přístroje pro 19 oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, které mohla Krajská zdravotní, provozující pět nemocnic v Ústeckém kraji, nakoupit díky evropským dotacím z regionálního operačního programu (IROP). Z vlastních zdrojů zaplatila Krajská zdravotní 15 procent z celkové částky, tedy 14,5 milionu korun. ČTK o tom informoval mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. (Více)


Mám to v genech. Čtyři argumenty, proč už dnes tahle věta neplatí

|18.3.2019| Praha, 18. březen 2019 (LESENSKY.cz) - Často s nadsázkou říkáme, že máme něco v genech. Sklon k nemocem, váhu, psychickou odolnost či špatnou paměť. Ve skutečnosti však rozhodně nejsme oběťmi vlastních genů. Právě naopak. Spousta novodobých výzkumů dokládá, že to, co bylo dříve považováno za jasnou a neměnnou genetickou záležitost, už neplatí. Že geny nemají celkovou řídící roli nad našimi znaky, vlastnostmi, chováním ani zdravím, a po celý život se vyvíjí. Jsou totiž ovládány i spínači, které nejsou zakódované přímo v naší DNA, ale jsou „vně“. Řadí se mezi ně různé faktory životního stylu, jako třeba dech, pohyb nebo spánek. Čím tedy můžete správně ovlivnit funkci vlastních genů? Přinášíme čtyři inspirační tipy, jak vykročit k lepšímu zdraví a prevenci. (Více)


Zuzana Jakubová vede v ARBES Technologies nově vzniklou divizi HealthCare & FEIS

|18.3.2019| Praha 18. března 2019 (ARBES Technologies) – ARBES Technologies, dodavatel informačních systémů pro bankovnictví a finanční trhy, má novou divizi HealthCare & FEIS. Jejím vedením byla pověřena Zuzana Jakubová. Divize vznikla spojením oddělení, které se zabývá nemocničními informačními systémy a následnými službami ve zdravotnictví (HealthCare) a původní divize Financial Economic Information Systems (FEIS), kterou Zuzana Jakubová do té doby vedla. (Více)


L´Express: Hormon apelin by mohl pomoci slábnoucím seniorům

|17.3.2019| Paříž 17. března (ČTK/L´Express) - Hormon přítomný ve svalech by mohl být klíčem v boji proti ochablosti svalů spojené se stářím, která je jednou z hlavních příčin nesoběstačnosti seniorů. Vědci z francouzského Národního výzkumného ústavu INSERM a Toulouské univerzity Paula Sabatiera zjistili, že apelin, což je hormon vylučovaný při cvičení, je schopen obnovit schopnost svalů. Pokusy byly provedeny na starých myších, jimž byl apelin podáván, píše francouzský týdeník L´Express. (Více)


Ve zlínské nemocnici se 29 lidí nakazilo salmonelózou

|17.3.2019| Zlín 17. března (ČTK) - V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se objevila salmonelóza. O případu již dříve informovala média. Mluvčí nemocnice Egon Havrlant dnes ČTK řekl, že nemocnice okamžitě zavedla zvýšený hygienický režim, dekontaminovala se také nemocniční kuchyně před zahájením dnešní přípravy jídel. (Více)


Brucelóza přenosná na člověka je u zajíců na Zlínsku

|17.3.2019| Praha 17. března (ČTK) - Veterináři letos potvrdili dva nakažené zajíce brucelózou, oba byli ve Zlínském kraji. Nákaza je přenosná na člověka, zvlášť při špatné manipulací se zvěří, sdělil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Loni byl jeden nakažený zajíc na Královéhradecku, předloni jeden na Zlínsku. Choroba může u lidí způsobit těžké horečky, zimnici, svalovou slabost a nechutenství. Forma brucelózy, kterou přenášejí zajíci, je pro člověka méně nebezpečná než například typ této nemoci typický pro skot. (Více)


Britové do Česka míří za umělým oplodněním, kliniky čekají úbytek

|16.3.2019| Praha 16. března (ČTK) - Britové často míří do Česka za umělým oplodněním nebo plastickou chirurgií. Některé kliniky očekávají úbytek klientů zejména při odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody. Problém by nastal, pokud by se omezil volný pohyb osob nebo se výrazně zhoršil kurz libry. Zatím ale úbytek objednávek kliniky nezaznamenaly, vyplývá z ankety ČTK. Původně měla Británie EU opustit 29. března, ve čtvrtek se tamní poslanci rozhodli požádat o odložení na červen. (Více)


Ústecký kraj má málo klinických logopedů, čeká se i rok

|15.3.2019| Ústí na Labem 15. března (ČTK) - Od půl roku do jednoho roku mohou čekat rodiče dětí s vadami řeči na vyšetření klinickým logopedem v Ústeckém kraji. Aktuálně se u nás čeká až jeden rok. Nemáme kapacitu, abychom mohli přijímat pacienty dříve, řekla dnes ČTK třeba klinická logopedka z Nemocnice Děčín Štěpánka Mališová. V Ústeckém kraji se podle webu Asociace klinických logopedů mohou pacienti obrátit na zhruba dvě desítky pracovišť, a to v krajských nemocnicích i soukromých zařízeních. (Více)


E-neschopenky možná budou částečně povinné už od července

|15.3.2019| Praha 15. března (ČTK) - Projekt elektronické neschopenky možná bude pro lékaře částečně povinný už od letošního července. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby lékaři museli od poloviny roku hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky okresním správám sociálního zabezpečení. Podpořilo to i ANO vzhledem k tomu, že ke stejnému datu bude zrušena karenční doba. Opozice v čele s ODS to dnes odmítla s tím, že uspíšení jako nepřipravené a nepřijatelné. (Více)


Před usnutím není vhodné těžké jídlo, vážná debata ani cvičení

|15.3.2019| Praha 15. března (ČTK) - Před usnutím není vhodné těžké jídlo, káva, debaty na vážná témata ani cvičení. Kvalitní spánek narušuje také alkohol, cigareta či světlo z mobilu a televize. Ministerstvo zdravotnictví doporučení shrnulo v tiskové zprávě u příležitosti dnešního Světového dne spánku. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz