10 důvodů proč je Vincentka výjimečná
Existují stovky důvodů, proč je minerální voda Vincentka, vyvěrající v Lázních Luhačovice, jednou z nejlepších a nejžádanějších minerálek v Česku a na Slovensku. Vyjmenujeme alespoň 10 z nich, které světový věhlas této minerálky potvrzují, vysvětlují a odpovídají na to, proč si Vincentka všechnu svou slávu a obdiv zaslouží. Informuje o tom Jan Šumšal, ředitel společnosti Vincentka, a. s.
-
Vincentka je téměř všelék
Vincentka je označována také jako „lék našich babiček“. Její léčivé i preventivní účinky prověřila staletí. Vincentka svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, žaludku a střevech. Je doporučená na pitné a inhalační kúry při onemocněních dýchacích cest, hlasivek, při chorobách látkové výměny, vředové choroby žaludku, dvanácterníku a jejich pooperačních stavech, při vleklém zduření jater, diabetu mellitus, chronické pankreatitidě. Málokdo ví, že pomáhá regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu (sport, těžká fyzická práce, horečnatá onemocnění) a upravuje metabolismus po alkoholových excesech. Jeden doušek Vincentky postačí na uhrazení denní dávky jódu, může sloužit k prevenci zubního kazu u dětí (0,25 l denně) a je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti, těhotné ženy a rekonvalescenty. Celkovým složením hypotonické kyselky s obsahem jodidů příznivě ovlivňuje obranyschopnost ve smyslu prevence chronických bakteriálních infekcí horních cest dýchacích, chronické rýmy, sinusitidy a chronické polypózní nasopharyngitidy. U dětí preventivně působí proti rozvoji recidivující tracheobronchitidy a rinitidy. Aplikace přípravku je vhodná i po stavech nosních operací. Doporučuje se také proti vzniku suchých zánětů nosní sliznice a k prevenci jejích recidiv.
-
Pomáhá celoročně – je dobře mít ji po ruce
Léčivá minerální voda Vincentka se osvědčila jako výborný prostředek hlavně v zimních měsících v období chřipkových epidemií a onemocnění dýchacích cest, kdy přináší úlevu v podobě zlepšeného dýchání a odstraňuje nepříjemné doprovodné projevy onemocnění. Neocenitelným pomocníkem se však Vincentka stává i pro alergiky, kterým přináší úlevu celoročně a nejvíce právě v období pylové sezóny. Prodej Vincentky se tak už neomezuje jen na typickou sezónu respiračních onemocnění. Vincentka jako 100% přírodní produkt pomáhá pacientům během celého roku eliminovat nepříjemné doprovodné projevy alergií a pomáhá k obnově přirozeného prostředí nosních sliznic. Vincentka především pomáhá zlepšovat dýchání. Oxid uhličitý a soli obsažené ve Vincentce mají schopnost rozpouštět hleny. Vincentka je tak nejlepší podpůrný prostředek pro uvolnění dýchání při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest a alergiích.
-
Vincentka se pije, kloktá, inhaluje a koupe se v ní
Léčivá voda Vincentka je určena na pitné kúry, kloktání, k inhalacím a koupelím. Měla by se podávat dvakrát denně nalačno, v dávce 2,5 – 3,5 dcl. Pitná kúra by měla trvat 15 – 20 dní. Pije se studená nebo ohřátá. Během následující půlhodiny po pitné kúře se nedoporučuje konzumace jídla ani pití.
-
Obsahuje neuvěřitelné množství prvků
Žertem se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa. Železo je však před stáčením do lahví odstraňováno. Celková mineralizace dosahuje 9854 mg/l. Osmotickým tlakem 634,7 kPa se blíží osmolaritě lidské krve a nitrobuněčných tekutin. Obsahuje biogenní prvky, jakými jsou lithium, rubidium, cesium, měď, zinek, vanad, chrom, kobalt ve fyziologickém poměrném zastoupení.
-
Uvězněné třetihorní moře
Vincentka pramení v centru města uprostřed kolonády na břehu říčky Šťávnice. Původem je to vlastně zbytková mořská voda z pravěkého třetihorního moře, která zůstala uvězněná mezi vrstvami hornin pod Luhačovicemi. Ze zemských hlubin ji obohacuje oxid uhličitý a ředí se obyčejnou podzemní vodou. Při své cestě na povrch prochází různými vrstvami hornin a rozpouští stopové prvky, takže nakonec obsahuje takovou širokou škálu prvků jako málokteré jiné minerální vody.
-
Rodina Vincentek
V Luhačovicích vyvěrá celkem až 16 minerálních pramenů různého minerálního složení a existují zde celkem tři prameny nazvané Vincentka. Jsou to Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2. O zvelebování jména Vincentka se v současnosti dělí dvě společnosti – akciová společnost Lázně Luhačovice, která má práva na lázeňský způsob využívání Vincentky přímo v Luhačovicích a akciová společnost Vincentka, která má práva na její plnění do lahví a prodej. Vincentka – minerální voda původního pramene, dříve nazývaného jako Hlavní, je k dispozici ve stejnojmenné hale vybudované v letech 1947 – 1948. Podává se studená i ohřívaná, používá se k pitné léčbě a inhalacím v Lázních Luhačovice. Nová Vincentka – druhý pramen má podobné složení jako původní, ale díky vydatnosti 30 litrů za minutu je od roku 1991 využíván jako zdroj pro lahvování a stáčen. Tento vrt je hluboký 35 metrů a pochází z roku 1988. Vincentka 2 – třetí z pramenů s vydatností 40 litrů za minutu je situován západně od Jurkovičova domu. Slouží jako rezerva pro léčebné účely, ale zatím (od r. 2011) není využíván.
-
Historie Vincentky by stála za televizní seriál
Vincentka se kdysi podávala na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Byla zdrojem obživy zdejších vodařů, kteří ji vozili na různá místa do Rakouska a Uherska. Pramen byl upraven kolem roku 1680, tehdy se mu říkalo Hlavní pramen. V roce 1789 byl nad pramenem vybudován zděný pavilon, který měl podobu kaple uzavřené mříží. Na přední stěně byl nápis: "Nemocnému k útěše, zdravému k potěše." Roku 1792 dostal svůj nynější název Vincentka. Při výstavbě nové kolonády byla v letech 1947 – 1948 postavena současná hala Vincentka. Pramen je sveden k působivě upravené kašně a k výdejnímu pultu, kde je možné ho ohřívat. Po druhé světové válce vznikla nová plnička za kolonádou a v roce 1976 byla zmodernizována. V roce 1993 byla plnička privatizována, ale po třech letech činnost ukončila a provoz byl uzavřen. Současný vlastník – akciová společnost Vincentka plnírnu znovu postavila na nohy a vrátila minerálce výsadní postavení, jaké jí právem náleží.
-
Odkud se vzalo jméno Vincentka
Jméno Vincentka pochází od hraběte Vincence (z rodu Serényiů), který dal v Luhačovicích koncem 18. století postavit první léčebná a ubytovací zařízení. Název Vincentka se objevil v roce 1792. Historie prodeje Vincentky v lahvích má téměř 200 let a sahá do roku 1820. Historie lázeňství v Luhačovicích však sahá až do roku 1590. Vodu pili až na císařském dvoře ve Vídni a stejně tak v moravských vinných sklípcích, protože vychlazená Vincentka v teplých dnech chutná s kvalitním suchým bílým vínem, neutralizuje žaludeční kyselinu a minimalizuje kocovinu.
-
Světová znalost Vincentky
Akciová společnost Vincentka prodává ročně více než 4 miliony 0,7 l lahvových balení Vincentky. Hlavním odbytištěm je domácí trh, ale v současnosti se Vincentka vyváží i do dalších 6 zemí – na Slovensko, do Číny, Ruska, na Ukrajinu, do Estonska a v menším množství do Maďarska. V minulosti se vyvážela i do tak exotických zemí, jako je Kazachstán nebo Kypr. Za dob monarchie se vyvážela i do Rakouska, kde ji podávali v lékárnách a na císařském dvoře. Kromě vyvážené lahvové Vincentky ji popíjejí cizinci z různých zemí (Rakouska, Izraele,…), kteří se léčí v Lázních Luhačovice, čerstvou přímo z pramene. Vincentka je populární až v Číně. Tamní dopravní policisté ji v práci inhalují přes rozprašovače, neboť jim pomáhá (vykašláváním hlenů) odstraňovat smogová částice z průdušek.
-
Vincentka není sama, polovinu tržeb tvoří výrobky
Vincentka se již nedodává jen jako voda v lahvích. Na principu aplikace Vincentky pomocí rozprašovače byl vyvinut Vincentka nosní sprej (i jeho verze pro děti do 3 let). Prodává se i jako koncentrát na výplach dutin – Nasalis. Téměř polovinu tržeb Vincentky, a. s., tvoří výrobky na bázi této minerální vody. V lékárnách a vybraných obchodech je možné koupit: pastilky, které jsou vhodné při regeneraci hlasivek a také na osvěžení a zvlhčení sliznice dutiny ústní, zubní pastu využívající velké množství přírodního flóru a jódu, která současně čistí a ošetřuje, sirup s obsahem rostlinných extraktů z jitrocele a mateřídoušky nebo koncentrát na přípravu minerálních lázní, na podporu péče o pokožku a na zvlhčování vzduchu.
Více informací je na www.vincentka.cz.