7 nejčastějších mýtů o vazektomii

Autor: Redakce | Zpravodaj | 6. 12. 2018

Praha, 7. prosince 2018 (Eckstein)

Nedávný průzkum, který zpracovávala agentura Rondo Data na reprezentativním vzorku 1500 českých mužů, odhalil řadu mýtů, které o vazektomii panují. Je to důvod, proč není v Česku tato forma antikoncepce tak populární jako v západních zemích? V čem všem jsou Češi na omylu? Zde je 7 nejčastějších chybných informací o vazektomii.

 

Mýtus č. 1: Je příliš invazivní

Více než čtvrtina dotazovaných mužů se mylně domnívá, že při zákroku přijdou o varlata. Bezskalpelová vazektomie je minimálně invazivní. Operační rána má velikost do 3 milimetrů a při výkonu dojde pouze k přerušení chámovodů. Varlata zůstávají na svém místě a dále plní hormonální funkci beze změny.

 

Mýtus č. 2: Dlouho trvá

Vazektomie i s přípravou trvá 20 minut, samotný operační čas je pak pod 10 minut. Vstupní vyšetření, zákrok i kontrolu provádějí moderní kliniky v Praze a Olomouci, viz https://www.vazektomiebezskalpelu.cz/nase-kliniky.html

 

Mýtus č. 3: Hrozí komplikace a dlouho se hojí

Oproti klasické vazektomii má bezskalpelová metoda minimum komplikací, kratší dobu výkonu i hojení. Většina pacientů je už druhý den po zákroku plně práceschopná.

 

Mýtus č. 4: Je drahá

Cena bezskalpelové vazektomie je 13 000 Kč. Vyjde tedy levněji a je spolehlivější než dlouhodobé užívání ženské hormonální antikoncepce.

 

Mýtus č. 5: Ohrozí můj sexuální život

Podle průzkumu si 22,5 % mužů myslí, že po vazektomii ztratí erekci. Pravdou však je, že vazektomie nemá žádný vliv na kvalitu erekce, prožívání a dosahování orgasmu. Objem ejakulátu se sníží o 3-5 %, většina semene totiž pochází z prostaty a semenných váčků. Jeho barva, konzistence a další charakteristiky zůstanou stejné. Zákrok nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido. Je naopak prokázáno, že muži po vazektomii mají častější pohlavní styky a mají i více sexuálních partnerek. Odpadá totiž strach z neplánovaného otěhotnění.

 

Mýtus č. 6: Už nikdy nebudu mít děti

Spermie jsou ve varlatech stále produkovány i po vazektomii. Ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je jen kolem 50-60 %. Další možností je odebrání spermií přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést mimotělní oplodnění (IVF). Poslední možností je zamrazení a uchování spermií ještě před zákrokem, které je také v centru poskytováno.

 

Mýtus č. 7: Provedení vazektomie zvyšuje riziko rakoviny

V mnoha velkých a kvalitních studiích bylo prokázáno, že provedení vazektomie nijak nemění šanci na propuknutí rakoviny. Toto tvrzení bylo zcela vyvráceno.