Začíná Světový týden kostí a kloubů. Bolavé klouby zklidní kúra z topolu, páteř podpoří třezalka
Prostějov, 10. 10. 2016
Nejčastějšími onemocněními kloubů jsou podle statistik České průmyslové zdravotní pojišťovny revma, artróza a artritida. Mezi nejtypičtější nemoci kostí pak patří artróza a osteoporóza. U těchto onemocnění navíc roste i počet pacientů v produktivním věku, proto je stále důležitější osvěta. Té věnuje OSN a světová zdravotnická organizace WHO sedm dní v rámci Světového týdne kostí a kloubů. Od 12. do 18. října je veřejnost seznamována s tipy, jak zdravotním problémům předejít. Jednou z cest jsou i přírodní účinky bylin.
Bolesti kloubů vedou v polovině případů k invaliditě
Osvětový týden začíná dnem zasvěceným artritidě. Zánětlivé onemocnění kloubů, odborně zvané jako revmatoidní artritida, postihuje 1 % lidí na celém světě. Obvykle se projevuje mezi 25. a 45. rokem života a ze 75 % jím trpí ženská část populace. Podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny se zatím nenašla účinná léčba a až 50 % pacientů končí na invalidním vozíku, nejčastěji do 5 let od prvních projevů. Mezi charakteristické symptomy patří bolesti kloubů, jejich znecitlivění, otoky a celková únava organismu. Příčin má přitom několik. Významnou roli hrají poruchy imunitního systému, dědičnost, případně prodělaná infekce.
Důležitá je v tomto případě prevence. Zásadní je správné stravování, kdy kloubům prospívají zejména tučné ryby, jako je makrela, losos nebo sleď, dále je důležitý vápník, zinek, vitamín D, fosfor a hořčík. K prevenci přispěje i snížení nadváhy. „Redukci hmotnosti podporuje tinktura z třezalky, maté či směs vinné hrozny, ananas a mořské řasy, protože omezuje chuť k jídlu. Na posílení kloubního a pohybového aparátu dále pomáhá kúra z bylinných a pupenových výtažků židovská mochyně, topol, jasan, olše a vrba, která posiluje pohyblivost kloubů a ostatním tkáním dodává chybějící stopové prvky a vitamíny,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin. Namožené klouby v oblasti kolen, ramen a zad zklidní thújový a třezalkový olej a také hadí mast.
Neschopenku kvůli onemocnění páteře loni dostalo přes 184 tisíc zaměstnanců
Součástí Světového týdne kostí a kloubů je i Den páteře, který vychází na 16. října. Ve vyspělých zemích patří bolesti zad mezi nejčastější zdravotní problémy. Podle odborníků se během svého života setká s onemocněním páteře přibližně 80 % dospělých lidí. Navíc bývají bolesti zad jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Například loni zůstalo kvůli problémům s páteří dlouhodobě v rekonvalescenci bezmála 184 960 pracovníků, jak udává průzkum České správy sociálního zabezpečení. Páteře se ovšem týkají i závažnější onemocnění. Vyvolávají je degenerativní změny, ať už přirozeně zapříčiněné genetickou výbavou člověka, vadným držením těla, přibývajícím věkem, nebo přetěžováním páteře. Jejich projevy bývají bolestivé a diagnóza často hovoří například o výhřezu meziobratlové ploténky v oblasti hrudní páteře, zúžení páteřního kanálu, Bechtěrevově chorobě, osteoartróze či akutním bloku krční páteře.
I mnohým z onemocnění zad lze předcházet prevencí. Doporučuje se pravidelné cvičení, zejména plavání, kontrola správného držení těla nebo masáže. „Při bolestech zad se osvědčuje třezalkový olej a také bylinný sprej ze smrku, borovice a kostivalu. Smrkový výluh zklidňuje místa s nervovým podrážděním a je možné jej mít stále u sebe. Při akutních obtížích lze přiložit i zklidňující obklady z Karlovarské bylinné masti, která rovněž účinkuje proti bolesti kloubů,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.
Zdravým kostem předchází pročištění organismu
Na 20. října připadá Světový den proti osteoporóze, která postihuje podle údajů Mezinárodní nadace proti osteoporóze až 75 milionů lidí na celém světě. V tuzemsku jí pak podle Ligy proti osteoporóze trpí 15 % mužů a 33 % žen nad 50 let. Kvůli řídnutí kostí, což je pro toto onemocnění charakteristické, dochází k četným zlomeninám, nejčastěji zápěstí, kyčle, páteře a předloktí. Alespoň jednu osteoporotickou zlomeninu prodělá v průběhu života přibližně třetina žen a pětina mužů starších 50 let. Chorobu spouští kombinace nedostatku vápníku v těle a fyzické zátěže, což zvyšuje odbourávání kostní tkáně. Předejít osteoporóze lze kvalitní stravou obsahující množství vápníku, fosforu a dalších stopových prvků a vitamínů, které jsou klíčovým stavebním materiálem zdravých kostí. Bohatým zdrojem látek na posílení kostí je i rakytník. Obsahuje vitamín D, který se stará o resorpci vápníku, vitamín K, který mineralizuje kosti, nebo vitamín C, který podporuje jejich vývoj a růst. „Pro sílu kostí je velmi důležité celkové posílení organismu, kterému by mělo předcházet jeho celkové vyčištění. To odstraní toxické látky z krve, která proudí v tkáních kostí. Zdraví kostní dřeně, které je základem zdravých kostí, podporuje tinktura z pýru nebo krvečistící extrakt z kopřivy, jetele, pampelišky a řebříčku, dále pak jasan, buk, jedle a borovice,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.
Kontakt
Mgr. Jarmila Podhorná
Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu