Šéfkuchaři Šubrt a Ihnačák práskli, co rádi jedí. Budete se divit!
Pasohlávky, 12. října 2015
Gastronomie a vše, co s ní souvisí, zažívá v Česku v posledních letech obrovskou popularitu. Potvrzuje to i úspěch unikátní akce Souboj šéfkuchařů, kterou pořádal Aqualand Moravia. Zde spolu v přípravě pokrmů pomyslně zápasili dva profesionálové – Radek Šubrt za Česko a Marcel Ihnačák za Slovensko – a práskli na sebe při té příležitosti řadu zajímavostí. Zajímá vás, jaký pokrm mají nejraději lidé, kteří vaří na špičkové úrovni? Jaké jídlo je podle nich typicky národní a které si nejraději vaří?
Otázka: Můžete prozradit, jaké jídlo nejraději jíte? A jaké nejraději připravujete?
M.I.: Nejraději si dám vlastnoručně připravenou pizzu, která se dá jíst rukama. 🙂 Co se týče přípravy, hodně u mě záleží na tom, na co mám právě náladu. Nedá se jednoznačně určit jedno jídlo. Na co ale dbám, je příprava pokrmu vždy z čerstvých surovin. Dlouhodobě vařím z evropských produktů a nepoužívám suroviny z jiných kontinentů. Myslím, že už mě proto žádná příprava ani zvláštní chuť pokrmu nepřekvapí.
R.Š.: Nejraději mám to jídlo, které mi připraví moje žena. 🙂 Jinak sám za sebe musím přiznat, že nejraději připravuji ty pokrmy, které jsou hotové raz dva. Baví mě, že každé jídlo dovede překvapit svou chutí. Stačí mít jen instinkt, představivost a cit.
Otázka: Vzpomenete si ještě na první pokrm, který jste uvařil zcela sám, bez cizí pomoci?
R.Š.: To už si bohužel nepamatuji.
M.I.: To si pamatuju velmi dobře, byla to ovocná bublanina.
Otázka: Řada lidí vnímá jako typicky český pokrm knedlo-vepřo-zelo a typicky slovenský pak halušky. Myslíte, že už to neplatí?
M.I.: Osobně myslím, že ty brynzové halušky u Slovenska stále platí, to i dnes vnímám jako typicky slovenský pokrm. U Česka bych ale jako typické jídlo označil bramborový knedlík se špenátem a k tomu pečené maso.
R.Š.: V české a slovenské gastronomii nespatřuji zásadní rozdíly. Rovněž ale souhlasím s tím, že jako typicky slovenské jídlo bych určil halušky s brynzou. U typicky českého pokrmu bych pak vsadil spíše na svíčkovou.
Otázka: Setkali jste se spolu v akci Souboj šéfkuchařů v Aqualandu Moravia. Jak jste si akci užili?
R.Š.: Akci jsem si užil parádně. S šéfkuchařem Aqualandu Mírou Vrábelem se vařilo skvěle! Atmosféra akce byla výborná, líbilo se mi to.
M.I.: Nikdy předtím jsem na podobné akci neúčinkoval, proto jsem si ji velmi užil. Celková atmosféra, kterou podpořil i skvělý hudební doprovod, byla vynikající. Myslím, že hosté se bavili stejně, jako my v kuchyni. Těším se na příště, snad konečně vyhraji. 🙂
RECEPTY ŠÉFKUCHAŘŮ:
Marcel Ihnačák:
Silný kuřecí vývar s masem a čerstvým koprem
4 až 6 porcí
Ingredience:
500 g kuřecího masa a kostí
1 mrkev, petržel
¼ menší bulvy celeru
1,5 l studené vody
4 kuličky celého černého pepře
2 kuličky nového koření
1 bobkový list
1 střední cibule ve slupce
Snítka petržele
Pro dokončení snítka čerstvého kopru a lžíce másla
Kuřecí maso a kosti důkladně opečeme v troubě na 160 °C, 20 minut. Vložíme společně s očištěnou mrkví, petrželí a celerem do hrnce, zalijeme studenou vodou. Přidáme celý pepř, nové koření, bobkový list, cibuli ve slupce a snítku zelené plocholisté petržele. Vaříme velmi mírným varem takzvaně táhnutím alespoň 4 hodiny i více. Po scezení vývaru obereme maso, které společně se zeleninou překrájíme a vložíme do vývaru, poté vývar dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Čerstvý kopr překrájíme na menší, velmi krátce orestujeme na rozpuštěném másle a vložíme do polévky. Takto připravenou polévku můžeme podávat i s domácími nudlemi. Dobrou chuť!
Radek Šubrt:
Filet ze pstruha lososovitého s křupavým toastem a křenovým dipem
4 porce
Ingredience:
2 celé čerstvé pstruhy
Sůl, pepř
1 lžíce olivového oleje
4 až 6 plátků toastového chleba
Na dip
200 g bílého jogurtu
1 PL křenu najemno nastrouhaného
1 PL olivového oleje
Sůl, pepř, špetka cukru
Pstruha je potřeba vyfiletovat, a to tak, že celou plochou ostří rybu nařízneme podél celé páteře z obou stran. Odkrojíme hlavu a odřízneme filet od kostry podél kostí. Filet musíme zbavit šupin nožem ve správném sklonu a do protisměru šupin. Očištěné filety rozporcujeme na jednotlivé porce, osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a pokapeme olivovým olejem. Dip si připravíme z bílého jogurtu, čerstvého křenu nastrouhaného najemno a lžíce olivového oleje. Vše rozmixujeme mixérem a dochutíme solí, bílým pepřem a špetkou cukru. Na středně rozpálenou pánev kápneme trochu olivového oleje a dáme kůží dolů opékat kousky pstruha zhruba 2 minuty podle velikosti. Z toastového chleba odkrojíme okraje a překrojíme napříč, takto připravené toasty opečeme na předehřáté pánvi do zlatova. Před dopečením filety posypeme čerstvě nasekanou plocholistou petrželí a společně s křenovým dipem a toasty podáváme. Dobrou chuť!
O Aqualandu Moravia
Aqualand Moravia je nejmodernějším a největším aquaparkem v České republice. Děti i dospělí se mohou vyřádit na 20 vnitřních a venkovních tobogánech a skluzavkách s celkovou délkou více než 1,7 km. Venkovní vodní atrakce Abbys a Boomerango určené až pro 3místné rafty si mohou v letních měsících návštěvníci vyzkoušet vůbec poprvé v České republice. K dispozici jsou, kromě jiných, i oblíbené celoročně otevřené tobogány U-Wave, Supercrater, Wild River nebo Yellow Crash. Dětem jsou určené dětské bazény a skluzavky, užijí si také v bazénu s atrakcemi, kde mají k dispozici skákadla, šplhací sítě nad vodou, bublinkovače nebo chrliče. Aqualand nabízí celkem 12 bazénů s vodní plochou 3000 m2, některé s využitím vody z místního geotermálního vrtu, rozsáhlou wellness zónu Forum Romanum, sluneční a římské lázně, Imperium Restaurant a Coffeeland.
Kontakt pro média:
Dalibor Komárek
Manažer marketingu a obchodu
Pasohlávky 110, 691 22
press@aqualand-moravia.cz