Vinaři, zpěváci i alergici nedají na Vincentku dopustit. Zkuste ji na Silvestra i vy Vincentka nejlépe chutná vychlazená ve vinném střiku
Luhačovice, 15.12.2016 (Paper Life)
Minerální voda Vincentka má široký rozsah použití a pomáhá při různých onemocněních, neduzích, ale i při jejich prevenci. Jedním z prvních použití Vincentky ve staleté historii byla její konzumace přinášející úlevu pro žaludek. Na chuť Vincentce přišli jako jedni z prvních vinaři na jižní Moravě, kteří ji podávali ve svých vinných sklípcích k vínu. Výborně se osvědčila i pro míchání vinných střiků. Vychlazená a smíchaná s kvalitním suchým vínem v poměru 1:1 chutná výborně a snižuje kyselost vína. Přináší i rychlou úlevu po nadměrné konzumaci alkoholu, kávy a mastných jídel. Po silvestrovských oslavách je k nezaplacení při obnově iontové rovnováhy v organismu. Informoval o tom Jan Šumšal, ředitel společnosti Vincentka, a. s., která vlastní práva na její plnění do lahví.
„Na principu míchání Vincentky a kvalitního moravského vína se ještě v 90. letech minulého století vyráběl vinný střik Vincentky a bílého vína v lahvích. Prodával se jako suvenýr i v Luhačovicích a pacienti si ho vozili domů jako dárek. Nešlo však o ekonomicky významné množství a tak se lahvový střik přestal vyrábět. Nadále je však kombinace Vincentky a vína oblíbeným nápojem v restauracích na jižní Moravě. K tomuto účelu se Vincentka plní i do třetinkových lahví (0,33 l), které jsou pro kavárny, vinárny a restaurace nejvhodnější. Vincentka se nepije na žízeň, ale zapíjí se jí káva, alkohol a jídlo a tělo se tak nemusí trápit s překyselením žaludku a jeho podrážděním. Vincentka se používá i při pitných kúrách při poruchách látkové výměny, žaludečních vředech, chorobách dvanácterníku, chronické pankreatitidě a diabetu. Pije se studená, nebo se používá k ředění ovocných šťáv, či na zálivku zeleninových salátů. Hospodyně v Luhačovicích léta přidávají Vincentku do těsta, namísto kypřících prášků. Obsahuje oxid uhličitý a uhnětené těsto je pak dobře vykynuté a lehké,“ vyjmenoval J. Šumšal.
Dobré zkušenosti s Vincentkou převzali od Moravanů i Vídeňané. Vděčí za to císařovně Marii Terezii, která povolila obchod s minerálními vodami. Vincentka šla ve Vídni a později i v jiných městech dobře na odbyt v restauracích, vinárnách a lékárnách. Vídeň zůstala Vincentce věrná celá léta. V roce 1883 byla minerální vodě Vincentka udělena stříbrná medaile na mezinárodní lékárnické výstavě ve Vídni. Když 29. listopadu 1780 ve Vídni Marie Terezie zemřela, znalo už hlavní město Rakouska minerální vodu z Luhačovic. Právě od roku 1780 ji vozili luhačovičtí občané, nazývaní vodáci, na vozech v sudech až do Vídně. Položili tak základ mezinárodnímu ohlasu této minerálky, kterou dnes znají i Číňané, Rusové, Ukrajinci, Estonci, Maďaři a v minulosti i Kazaši a Kypřané.
„Češi a Slováci ji považují přímo za součást své kultury. Nedají na ni dopustit celé generace, které vyrostly na její inhalaci a kloktání při onemocněních dýchacích cest. Mnozí si ji pamatují ještě v balení z PVC z dob socialismu. Tento obal vynalezli „soudruzi z NDR“ a byl pro minerálku nevhodný a zhoršoval ji. Vincentce navíc svědčí tmavé sklo a skladování ve tmě. I když je plněna do lahví od roku 1820, jejich vzhled a velikost se během let měnily a to výrazně. V roce 1851 byla u pramene Vincentky postavena první plnička a skladiště lahví. Téhož roku se z Luhačovic vyvezlo 160 000 ks lahví s obsahem 1,5 l. V letech 1946 – 1949 při výstavbě nové lázeňské kolonády se současně vybudovala zcela nová budova plnírny s nejmodernějšími plnícími linkami té doby. Ročně se zde pak naplnily necelé 2 miliony lahví. V současnosti naše společnost Vincentka, a. s., ročně prodává více než čtyři miliony lahví Vincentky s obsahem 0,7 litru,“ konstatoval J. Šumšal.
Dodal, že Vincentka pomáhá regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu, ke kterým dochází při těžké fyzické práci, sportu, pobytu v horkém prostředí a horečnatých onemocněních. Vhodná je i pro prevenci zubního kazu u dětí v dávce 0,25 l/den. Vincentka může sloužit na uhrazení denní dávky jódu, stačí vypít 25 ml (jeden doušek). Vincentka obsahuje biogenní prvky, jako je lithium, rubidium, cesium, měď, zinek, vanad, chrom, kobalt ve fyziologickém poměrném zastoupení a je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti, těhotné ženy a rekonvalescenty. Kontraindikována je pouze u lidí se selhávajícími ledvinami.
Vincentka je přírodní léčivá minerální voda vyvěrající v Lázních Luhačovice, a. s., s vysokým obsahem fluoridů a kyseliny borité. Osvědčila se jako lék našich babiček a přináší úlevu nejen při klasické, ale i při alergické rýmě. V Lázních Luhačovice, a. s., můžete Vincentku popíjet při korzování na kolonádě nebo ji můžete inhalovat, koupat se v ní a pomoci tak celkově organismu při pohybových onemocněních, ale i při atopických ekzémech a kožních problémech.
Můžete si ji odvézt z Luhačovic jako suvenýr domů. Originální suvenýry a výrobky z Vincentky dostanete v obchůdcích na kolonádě, drogériích, ale také na recepcích hotelů a penzionů. Dokonce Vincentku v 0,7 l lahvích pro velký zájem prodává i samotná akciová společnost Vincentka přímo ve své administrativní budově v Luhačovicích. Návštěvníci si ji odvážejí v autech v celých kartonech. Vincentka zde stojí zhruba polovinu toho co v obchodě. Kromě lahví se prodává také v nosních sprejových aplikátorech a jako koncentrát na výplach dutin (Nasalis). Přidává se jako kontrovaná sůl i do pastilek, zubních past, sirupů, hydratačních krémů a sprejů Vincentka. Pastilky hlavně v ČR oceňují umělci a lidé, kteří pracují s hlasem (zpěváci, herci, moderátoři, spíkři, učitelé).
Více informací je na www.vincentka.cz.