Ambulantní lékaři zavírají své ordinace – zatím na den. Protestují proti sníženým úhradám, eReceptu a EET
Praha, 10. 10. 2017 (SPLČR, SPLDDČR, SASČR) – Lidé, kteří vyrazí 18. října k lékaři se zdravotním problémem nebo třeba jen pro recept, najdou zavřené dveře a na nich nápis PROTEST. Více než 6 000 praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost a ambulantních specialistů z celé republiky totiž na den zavírá své ordinace. Vyostřují tak protest proti zacházení ze strany Ministerstva zdravotnictví. A varují – jsme ochotni zavřít i na delší dobu.
Protest organizuje společně Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Sdružení ambulantních specialistů. „Ocitli jsme se za hranicí únosnosti, od ledna platí povinnost eReceptu bez toho, aby na něj byl připraven systém, lékaři, lékárny, ba i samotní pacienti. K přibývající administrativní zátěži nám přibývá povinnost vést EET a jako třešničku na dortu ministerstvo připravuje snížení úhrad ordinacím praktických lékařů. To se dotkne především venkovských praxí. Utíkají nám starší lékaři a mladí se do oboru nehrnou. O pacienty, zejména v okrajových částech republiky, se nemá kdo postarat,“ vysvětluje důvody akce MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.
Jak dále uvádí, ministerstvo se s praktickými lékaři nebaví a problémy primární péče ignoruje.
Dle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky bude v roce 2020 chybět 800 ambulantních lékařů. Praktický lékař se v průměru stará o přibližně 1 700 pacientů. Ve městech jsou praxe menší, tedy kolem 1 300 – 1 500 pacientů, na venkově je to přes 2 000 lidí a v některých lokalitách typu Chebsko, či Mostecko připadá na 1 lékaře až 4000 pacientů.