Zvýšený výskyt onemocnění žloutenkou typu A trvá
Praha 10. února 2009 – V loňském roce se žloutenkou typu A nakazilo více než šestnáct set lidí, a to ve všech krajích České republiky. Oproti předchozímu roku se jedná o nárůst výskytu tohoto onemocnění o více než tisíc procent. Zvýšený výskyt žloutenky typu A v loňském roce dokazuje, že nákaza není pouze záležitostí narkomanů a členů dalších rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem. Do styku se žloutenkou mohl přijít každý, kdekoliv a kdykoliv. Účinnou prevencí zůstává stále očkování.
MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy říká: „Praha je stále městem s nejvyšším počtem hlášených onemocnění, zvýšený výskyt je zaznamenáván i v ostatních krajích. Setkávám se s onemocněním především u běžné populace“. Příznaky onemocnění žloutenkou typu A nejsou nijak výrazné. Je proto nezbytné, aby se všichni, kteří pociťují chřipkové příznaky, nechutenství a únavu co nejdříve podrobili odborným vyšetřením. Pokud je nemocný léčen včas, výrazně tak omezí možnost přenosu infekce na své blízké a zkrátí tím i dobu své rekonvalescence. MUDr. Jágrová dodává: „Pokud se dostanete do kontaktu se žloutenkou, lze onemocnění ještě zabránit očkováním. Vakcína podaná ještě před kontaktem však vykazuje výrazně vyšší ochranu.“
Výskyt žloutenky typu A v roce 2008 potvrdil, že žloutenka již dávno není nemocí rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem. Dle zdrojů z programu EPIDAT zajišťujícího povinné hlášení, evidence a analýzy výskytu infekčních nemocí v České republice se za rok 2008 nakazilo žloutenkou typu A 1616 lidí. Zvýšený výskyt žloutenky typu A přitom pokračuje i v letošním roce. Za první 4 týdny bylo v EPIDATu hlášeno cca 160 případů onemocnění.
Největší nemocnost, tj. počet případů na 100 tis. obyvatel, je u dospělých ve věku 20 – 35 let. Zvýšený epidemický výskyt žloutenky typu A se nevyhnul ani dětem, přibližně třetina případů žloutenky typu A byla také hlášena u osob nad 45 let věku. Ukazuje se, že žloutenka se dotýká opravdu všech věkových skupin. Zpočátku se nemoc nemusí vůbec projevit, příznaky mohou připomínat chřipku. Nakažený člověk se tak setkává s dalšími lidmi, ať již v zaměstnání nebo doma, riziko infekce žloutenkou typu A hrozí i během dalších běžných, každodenních činností. Po zjištění infekce je povinná hospitalizace v nemocnici a následuje i různě dlouhé období rekonvalescence. Aktivní lidé jsou tak na mnoho týdnů či měsíců vyřazeni z běžného pracovního, školního, ale i soukromého života. Investice do zdraví v podobě očkování se proto vyplatí.
Zejména pro děti očkované v rámci povinného očkování proti žloutence typu B je vhodná vakcína Havrix, která chrání proti hepatitidě typu A. Všechny, kteří se během loňského podzimu rozhodli pro ochranu svého zdraví formou očkování, čeká v letošním roce druhá dávka. Očkovací látka Havrix se totiž podává ve dvou dávkách ve schématu 0. a 6. – 12. měsíc. Ochranu je možné poskytnout i těm nejmenším. K dispozici je vakcína určená pro děti od jednoho do patnácti let Havrix 720 Junior Monodose, pro dospělé pak Havrix Adult. Na vakcíny přispívají všechny zdravotní pojišťovny v rámci svých bonusových programů.
Účinnou ochranu proti žloutence typu A i B současně nabízí kombinovaná vakcína Twinrix. Po třech dávkách podávaných ve schématu 0., 1. a 6. měsíc je dosaženo kompletní a dlouhodobé ochrany proti oběma typům žloutenky. Lidé, kteří byli v loňském roce očkováni dvěma dávkami kombinované vakcíny, nyní čeká třetí a tedy poslední očkovací dávka.
Další přeočkování u imunokompetentních osob není v současné době doporučováno. Podrobnější informace získáte u pediatra, praktického lékaře nebo na internetových stránkách www.zloutenky.cz