Medikům chybí při výuce živí pacienti, tráví na lůžkách méně času
Praha 16. ledna (ČTK) – Studenti medicíny nemají při výuce dostatek živých pacientů, nahrazují je trenažéry i virtuální modely. Lidé totiž tráví v nemocnicích méně času, je méně lůžek a více péče se zvládne v ambulancích. Kromě fakultních nemocnic tak medici své praxe mají i v soukromých zařízeních. Novinářům to dnes řekli zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
„Dosud bylo běžné, že fakulty spolupracovaly výhradně s fakultními nemocnicemi. Narážíme na to, že medicína se musí vyučovat kontaktně a zajišťovat pro mediky co nejvíc praxe,“ řekl děkan fakulty Aleksi Šedo. To ale znesnadňuje méně dní hospitalizací, méně lůžek v nemocnicích a přesun péče do ambulantní praxe. Někteří pacienti navíc s tím, aby u jejich léčby asistovali studenti, nesouhlasí.
Praxe s pacienty mají studenti podle proděkana pro klinickou pedagogiku Tomáše Hanuše od 4. ročníku. „Nejsme schopni nabídnou našim medikům portfolio nemocných tak, jak bychom si přáli,“ uvedl. Problematické je najít pro studenty dětské pacienty nebo je dostat k pacientům s intenzivní péčí, kde jsou i hygienické a technické bariéry.
Studenti se učí i na trenažérech nebo virtuálních modelech. „Je to celosvětový trend. Umožňují namodelovat onemocnění, které potřebujete, ve stadiu, které potřebujete,“ řekl Šedo. Medik musí ukázat, jak komunikuje s pacientem i se zdravotnickým personálem. K tomu se využívají i herci.
Osobní kontakt s nemocným je ale podle Hanuše nenahraditelný. „Je důležité, aby student přišel do kontaktu i s akutním pacientem, kde je kontakt obtížný. Musí se komunikovat i s jeho okolím, rodinou, kteří chtějí vědět více o svém blízkém. To jsou různé souvislosti, které patří do klinické výuky,“ dodal.
První lékařská fakulta tradičně spolupracuje s Všeobecnou fakultní nemocnicí, klinické praxe mají studenti také v nemocnicích v Krči, na Bulovce či Homolce. V posledních letech si podle vedení fakulty studenti začali vybírat i soukromé nemocnice zdravotnické skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Fakulta s ní proto dnes uzavřela memorandum o spolupráci.
Agel podle místopředsedy představenstva Jána Dudry provozuje 12 nemocnic v Česku a deset na Slovensku. Celkem ošetří ročně asi tři miliony ambulantních pacientů a má asi 200.000 hospitalizací. V nemocnicích skupiny bylo provedeno kolem 40.000 operací a narodilo se v nich 13.000 dětí. Možnosti praxí na Slovensku ocení i medici z této sousední země, kterých na fakultě studuje velké množství.
van jw