Dostupná biosimilární biologická léčba vrací nemocné do života

Autor: Redakce | Zpravodaj | 17. 4. 2017

PRAHA, 18. dubna 2017 – Biologická léčba je v případě střevních zánětů, onkologických, revmatologických, ale i dalších onemocnění vysoce efektivní, zároveň je však velmi nákladná, což limituje její dostupnost. Změnit tuto situaci může zavádění biosimilárních přípravků, které jsou stejně kvalitní, bezpečné a mají stejné účinky jako jejich originální biologické předlohy. Díky nižší ceně ale činí léčbu dostupnější pro více lidí, kteří ji potřebují. České zdravotnictví využívá biosimilární léčbu již desátým rokem a ze zákona je úhrada tzv. biosimilars automaticky o 30 % nižší. Pro vyšší informovanost pacientů se nedávno spustil web dostupnalecba.cz.

 

Biologická léčba je sice nákladnější, ale také efektivnější

Biologická léčba je nejefektivnější formou léčby řady zánětlivých onemocnění, v léčebném procesu však stojí obvykle na samém konci. Důvodem je vysoká cena. Ta je však kompenzována efektem terapie, včetně dramatického zvýšení kvality života nemocných.

 

Biosimilars umožňují léčit tisíce pacientů navíc

Účinná, kvalitní, bezpečná a především levnější. Taková je cílená léčba s využitím biosimilárních přípravků. Biosimilární přípravky (také biosimilars) jsou biologické léky vytvořené jako kopie originálního biologického léčiva po vypršení jeho patentové ochrany (která trvá 20 let). Jedná se tedy o látky svými vlastnostmi velice podobné těm, které se využívají v originální cílené léčbě. Více než desetiletá zkušenost, kterou má evropská medicína s biosimilars, ukazuje, že jejich kvalita, účinnost i bezpečnost je shodná s originálními léky. Nejvíce jsou v současnosti využívané v gastroenterologii, onkologii a revmatologii, využití ale najdou i v řadě dalších oborů (např. nefrologii).

Zavádění biosimilární léčby znamená zásadní zlom v dostupnosti péče pro pacienty s řadou závažných chorob, včetně střevních zánětů. Vysoká cena biologické léčby totiž řádově převyšuje cenu obdobné léčby chemickými (konvenčními) léčivy, i proto je počet pacientů léčených biologickou terapií stále nižší, než by odpovídalo skutečné potřebě. Například zavedením biosimilárního infliximabu jsme mohli v ČR začít léčit o 2000 pacientů s IBD (střevními záněty) více,“ říká gastroenterolog MUDr. Martin Bortlík.

Léčba pomocí biosimilars není žádný experiment nebo hazard. Podmínky pro vstup těchto léčiv na trh jsou pevně dány směrnicemi Evropské lékové agentury (EMA). Na rozdíl od generik chemických léčiv je u nich nutné provádět srovnávací studie s „referenčním přípravkem“, které prokazují, že biosimilární lékje skutečně kvalitní, bezpečný a účinný produkt.

 

Biologickou terapii u nás dostává jen 12 % pacientů s IBD

Jednou z oblastí, kde biologická léčba a biosimilars nacházejí své místo, jsou zánětlivá střevní onemocnění (IBD). Jenom s nimi je v Česku hospitalizováno více než 10 tisíc pacientů ročně. Celkový počet pacientů s těmito chorobami u nás se odhaduje zhruba na 42 tisíc. IBD postihují především mladé lidi v produktivním věku, a je tak důležitá nejen jejich včasná diagnostika, ale i efektivní léčba.

Výskyt IBD v Česku se zvyšuje. Crohnova choroba postihuje asi 20 tisíc pacientů, ulcerózní kolitida více než 22 tisíc lidí. Biologickou terapii přitom dostává jen asi 5 tisíc z nich, tedy přibližně 12 %. Ve vyspělých evropských zemích je tento podíl přibližně dvojnásobný, léčeno je asi 25 % pacientů. Biologika přitom vrací chronicky nemocné a často invalidní pacienty do života, a to včetně jejich schopnosti pracovat. Úspěšná terapie je tak ekonomicky prospěšná pro celou společnost.“ dodává MUDr. Martin Bortlík.

 

Dostupná léčba má i psychický efekt

Onemocnění, jako jsou IBD, ovlivňují nejen fyzický stav člověka, ale velmi výrazně i jeho psychiku. Jejich častým následkem je ztráta přirozeného životního rytmu, ztráta zaměstnání nebo stud, které mohou společně s vědomím, že se jedná o nevyléčitelná onemocnění, vést až k sociální izolaci a depresím. S tím vším souvisejí i další specifická fyziologická onemocnění.

Záludnost některých chronických nemocí tkví i v tom, že nejsou na první pohled vidět a lidé se o nich bojí mluvit. Je to rozdíl například od situace, kdy je člověk upoután na invalidní vozík a nemusí na svůj handicap ve chvíli, kdy je to nutné, sám upozorňovat. Snížení kvality života je přitom srovnatelné. Účinná léčba má proto zásadní vliv i na psychický stav nemocných, kvalita jejich života se dramaticky zvyšuje,“ vysvětluje psychoterapeutka Karin Řeháková.

 

Web dostupnalecba.cz poradí i najde lékaře

Pacientům s výše zmíněnými onemocněními i jejich příbuzným či známým má ulehčit nově spuštěný web dostupnalecba.cz. Tam najdou nejen aktuální informace o vývoji biologické a biosimilární léčby a odkazy na zajímavé informace, ale také poradnu, kde budou odborníci odpovídat na jejich dotazy a dokáží v případě potřeby odkázat na místo, kde najdou konkrétní informaci či pomoc. Zároveň je na webu k dispozici i přehledná mapa. V té zájemci najdou informace o místech, kde je tento druh léčby dostupný.

 

Kontakt pro média:

 

Mgr. Klára Pirochová

PR konzultant

pirochovak@crs-company.cz

732 801 881

 

www.dostupnalecba.cz