Bezdrátový kardiostimulátor má už kolem 200 Čechů, má méně rizik

Autor: Redakce | Zpravodaj | 30. 11. 2017

Praha 1. prosince (ČTK) – Bezdrátový kardiostimulátor umístěný přímo do srdce má už kolem 200 Čechů. V rozhovoru s ČTK to řekl primář kardiologie Nemocnice Na Homolce Petr Neužil, jehož tým před pěti lety tyto přístroje pacientům voperoval jako první na světě. Přístroj na podporu zpomaleného srdečního rytmu potřebuje ročně asi 6000 Čechů. Většině je voperován klasický pod kůži na hrudi, vedou z něj elektrody do srdce.

Přímo na Homolce dostalo kardiostimulátor velikosti mikrotužkové baterie 185 pacientů. „Pokud je mi známo, ještě v době poslední konference Evropské kardiologické společnosti v Barceloně v srpnu 2017 jsme měli nejvíce takových stimulátorů na světě implantovaných v jednom centru,“ uvedl Neužil. V Česku je používají ještě pražský Institut klinické a experimentální medicíny a fakultní nemocnice v Olomouci.

Na celém světě je dostalo asi 10.000 pacientů. Oproti běžnému přístroji, který má elektrody do srdce vedené cévami, nejsou tělem vedeny žádné „dráty“, a podle Neužila tak klesá riziko infekce i mechanické poruchy elektrod. Dalším přínosem je možnost větší pohybové aktivity a pohodlí. Na rozdíl od klasického také není na těle vidět.

Přístroj se vkládá do srdce z vpichu v třísle cévním systémem pomocí tenkého vodiče. Upevní se v hrotu pravé srdeční komory. Zákrok trvá 15 minut, pacient je při vědomí. Znecitliví se jen místo vpichu.

Baterie bezdrátového kardiostimulátoru, která je zhruba dvacetkrát menší než u běžného přístroje, vydrží stejnou dobu – minimálně šest let. Až přístroj doslouží, lze ho pomocí tenkého vodiče vyjmout a zavést nový.

První kardiostimulátor na světě byl voperován v roce 1958, měl velikost hokejového puku. O čtyři roky později byl první přístroj voperován v tehdejším Československu. Dodnes ho dostalo přes 130.000 českých pacientů. Ročně je v českých a moravských kardiocentrech voperováno asi 8000 přístrojů, z nich 2000 jsou výměny kvůli životnosti baterie.

Od 80. let se implantují kromě přístrojů na podporu srdečního rytmu také takzvané kardioverter defibrilátory, které snímají rytmus a v případě závažné arytmie může pomocí výboje chod srdce srovnat. Do roku 2014 jich lékaři voperovali českým pacientům téměř 25.000. Nové přístroje umožňují také dálkovou komunikaci s lékařem a přenos dat z něj.

van snm