Jaro na horách: kvalitní lyžařské brýle ochrání dětské oči před sluncem i poraněním
PRAHA, 13. března 2018 (GEMINI) – Tuhé mrazy posledních dní sníh letos i na českých sjezdovkách udrží minimálně do konce března. I když už je dávno po jarních prázdninách, předjarní lyžování – slunce, měkký sníh a příznivé teploty – je ideální především pro rodiny s menšími dětmi. K vybavení na sjezdovku patří lyžařské brýle. Pokud svítí slunce, lidé je často nahrazují slunečními. Pro děti je lepší zvolit sluneční brýle určené přímo na lyžování či snowboarding. Při pádu totiž díky jejich konstrukci a použitým materiálům nehrozí poranění oka.
„Nejdůležitějším parametrem při výběru slunečních brýlí, a to i těch lyžařských, je kvalitní UV filtr, který je na přímém slunci nezbytný. Obzvláště ve vysokohorských podmínkách, kde je intenzita slunečního záření velmi vysoká. Dále je možno uvažovat o polarizaci, která eliminuje odlesky paprsků na sněhu a zaručuje komfortní pohled. Výběr barvy lyžařských skel závisí na podmínkách, ve kterých nejčastěji lyžujete, a na citlivosti vašich očí,“ poradil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Kromě UV filtru u lyžařských brýlí záleží i na použitých materiálech. I proto se zejména dětem, u nichž je riziko pádu vyšší, vyplatí brýle vybírat ve specializovaných prodejnách. „Dnes už jsou všechny lyžařské brýle konstruovány tak, aby ani při větším nárazu nedošlo k jejich poškození a tím i potenciálnímu ohrožení dítěte. Rozdíly jsou pouze v kvalitě použitých materiálů. Vybírat můžete z akrylátových a polykarbonátových typů. Polykarbonát je výrazně odolnější proti poškrábání a rozbití a zajišťuje nezkreslený pohled na rozdíl od akrylátu, který tyto vlastnosti má značněji limitovány. Zásadní rozdíl je samozřejmě v ceně,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Lyžařských brýlí se vyrábí mnoho druhů. S trochou snahy pro dítě snadno najdete ideální kombinaci tvaru a zabarvení skel. Co ale dělat, když dítě nosí dioptrické brýle a čočky nejsou řešením? „Přímo do lyžařských brýlí můžete pořídit takzvanou dioptrickou vložku. Jedná se o plastovou ,vsuvku‘ o dané dioptrické síle, která plně koriguje dioptrickou vadu dítěte. Tato vložka by měla být kompatibilní s většinou typů lyžařských brýlí,“ vysvětlil Pavel Stodůlka. Alternativní variantou rovněž mohou být dioptrické sluneční brýle nebo obecně dioptrické brýle se zabarvenými sklíčky, dodal ještě Karel Liška z oční kliniky Gemini. Ty však nejsou primárně určeny k využití při sportu, a nejsou tedy pro dítě tak komfortní ani bezpečné.
Obzvlášť děti by ve vysokých horách brýle vůbec neměly odkládat. I když zaleze slunce, nechráněné oči dostávají pořádně zabrat. „Například nadměrný vítr nebo nízké teploty můžou přispět k vysychání očí. Pokud jsou oči takovým podmínkám vystaveny po delší dobu, slzný film přestane plnit svou funkci a může dojít až k syndromu suchého oka. Určitě bych doporučil s sebou na hory přibalit nějaké oční kapky nebo gel sloužící ke zvlhčení oka. Při větším podráždění, či snad dokonce bolesti očí je rozhodně namístě vyhledání očního lékaře,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Pokud přece jen dojde k poranění oka, ať už při pádu nebo třeba při průjezdu lesem či křovím, prvním krokem by mělo být neprodlené vyhledání očního lékaře. „Laik nedokáže posoudit, k jak velkému poranění skutečně došlo. I menší zranění mohou mít velký dopad na zrak, pokud nejsou zachycena a léčena včas. Jako první pomoc můžete použít umělé slzy, které oko vypláchnou, a následně je třeba udržet oko v čistotě, než se dostanete k lékaři,“ dodal na závěr Pavel Stodůlka.
O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Oční kliniku Gemini založil v roce 2003. Je znám svým přínosem pro oční medicínu, například řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.
V současné době provozuje klinika v České republice devět pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně a Novém Jičíně. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Kliniky jsou vybaveny špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Stejně tak začala klinika Gemini v roce 2015 jako první v ČR nabízet operace laserem Z8, který je považován za nejmodernější přístroj pro oční operace na světě. Gemini provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku. Oční chirurgové z celého světa pravidelně navštěvují oční kliniku Gemini, aby se seznámili s nejmodernějšími technologiemi. Na jejich vývoji klinika dlouhodobě spolupracuje s předními světovými výrobci.
Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tématem disertace byla metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a v roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini, v jejímž čele dnes stojí. Má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo operaci čočky Capsulaserem, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Úspěšnými implantacemi umělé rohovky dokázal vrátit zrak pacientům, kteří byli dlouhou dobu slepí, v některých případech i desítky let.
Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech po celém světě a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Získal řadu prestižních ocenění – je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V roce 2015 také získal prestižní ocenění EY Podnikatel roku. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Operoval také řadu kolegů – očních lékařů. Je ženatý, má dvě děti.