Uruguay jako první umožnila pěstování, užívání i prodej marihuany
Montevideo/Praha 3. května (ČTK) – Základní údaje o marihuaně a o státech a územích, kde je rekreační užívání marihuany legální (před pěti lety, 6. května 2014, vstoupil v Uruguay v platnost zákon legalizující pěstování a prodej marihuany):
– Marihuana se získává z konopí. Zejména díky psychoaktivní látce THC (tetrahydrocannabinol) má marihuana analgetické účinky, pomáhá například lidem s roztroušenou sklerózou zmírňovat svalové napětí a třes a osobám s Tourettovým syndromem snižuje četnost tiků. Ulevuje i lidem po chemoterapii větší chutí k jídlu a snížením pocitu nevolnosti.
– Na mezinárodní úrovni byl obchod s marihuanou a hašišem poprvé omezen revizí Mezinárodní konvence o opiu z roku 1925 (platná od roku 1928). Zpřísnění přinesla Jednotná konvence o omamných látkách z roku 1961 (účinná od roku 1975).
– V roce 1976 Nizozemsko legalizovalo držení malého množství marihuany, čímž umožnilo zrod slavných coffee shopů – kaváren, v nichž se dají legálně koupit v malém množství lehké drogy. Do Nizozemska to přilákalo mimo jiné řadu turistů. Prodej a pěstování konopí ve velkém je ale v zemi nelegální.
– V roce 2013 schválila Uruguay jako první země světa pěstování, užívání i prodej marihuany. Zákon vstoupil v platnost 6. května 2014. V červenci 2017 byl v zemi zahájen volný prodej marihuany v lékárnách pod státním dozorem. Vláda povolila prodej 16 lékárnám, ve kterých si obyvatelé starší 18 let mohou pořídit až 40 gramů marihuany měsíčně na osobu pro volnou konzumaci. Za první týden prodeje vzrostl počet registrovaných konzumentů na více než 7300.
– V únoru 2015 legalizovala držení a pěstování malého množství marihuany také Jamajka. Na Jamajce se marihuana, která je zde známa pod názvem gandža, odedávna široce používá ke spirituálním účelům a v léčitelství.
– Ve Spojených státech je na federální úrovni marihuana ilegální. Užívání marihuany i pro rekreační účely bylo povoleno v Coloradu, Oregonu, Washingtonu, Maine, Michiganu, Nevadě, Massachusetts, na Aljašce, v Kalifornii a ve Vermontu.
– Ve Španělsku je držení a užívání marihuany na veřejnosti zakázané, ale zákony nepostihují pěstování a užívání drogy pro nekomerční účely, pokud se odehrává v soukromí. Rostliny však nesmí být vidět z veřejně přístupných míst. V zemi také v současnosti funguje asi 500 klubů, které drogu pěstují a nabízejí ji svým členům k užívání.
– První zemí ze skupiny G7, která povoluje úplnou spotřebu a výrobu konopí se v říjnu 2018 stala Kanada. Kanaďané si mohou zakoupit marihuanu v obchodech či si ji objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí. Pravidla pro prodej a kouření se mohou lišit v jednotlivých provinciích, ale dospělí mohou mít u sebe na veřejnosti až 30 gramů konopí. Věková hranice byla federálně stanovena na 18 let, některé provincie ji však zvýšily na 19 let.
– V červenci 2018 ústavní soud v Gruzii označil veškerý postih za užívání marihuany i bez lékařského předpisu za neústavní, čímž fakticky legalizoval rekreační kouření drogy. Prodej a držení marihuany ve větším množství ale v zemi zůstává nadále trestným činem. Užívání a pěstování marihuany pro vlastní potřebu a v soukromí zlegalizoval v září 2018 také ústavní soud v Jihoafrické republice.
– V řadě evropských zemí včetně Česka, Německa, Itálie či Francie byla marihuana legalizována pro lékařské účely. V některých zemích je marihuana ilegální, ale tolerovaná, například v Albánii, Barmě, na Kostarice či v Dánsku. Za drogu údajně není marihuana považována v Severní Koreji, kde se beztrestně kouří.
vlp rmi