Trendy se mění. Kuřáci se chtějí zbavit své závislosti a volají na bezplatnou Národní linku pro odvykání 2x častěji

Autor: Redakce | Zpravodaj | 30. 5. 2019

Praha, 31. května 2019 (Národní linka pro odvykání) – Národní linka pro odvykání 800 350 000 u příležitosti Světového dne bez tabáku (31. 5.) zveřejnila statistiky za uplynulý rok. Její služby loni využilo 907 kuřáků a od října i dalších 53 lidí se závislostí na alkoholu a patologickém hraní. Úspěšnost klientů pod odborným vedením je vysoká – téměř polovina lidí svůj boj s cigaretami vyhraje.

Česká republika zažívá v posledních letech významnou proměnu v počtu kuřáků. Ještě v roce 2012 kouřilo přes 31 % obyvatel, v roce 2017 už pouhých 25 % a za rok 2018 se očekávají ještě příznivější čísla. Situaci ovlivňuje popularita tabákových alternativ, jako jsou tzv. elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák, ale také služby umožňující lidem odvykat. Mezi jednu z nejvýznamnějších patří Národní linka pro odvykání, kde odborně vyškolení konzultanti pomáhají každý pracovní den od 10 do 18 hodin.

Kuřáci pod profesionálním vedením mají vysokou šanci, že se jim podaří se závislostí skoncovat. „Klienti, kteří se rozhodnou odvykat s naší pomocí, mají pravděpodobnost 44 %, že si už v budoucnu nezapálí. Podobných výsledků lze dosáhnout již jen v lékařsky vedených Centrech pro závislé na tabáku. Samozřejmě lze odvykat i na vlastní pěst, ale takto uspějí pouze 4 lidé ze 100. Při odvykání za podpory linky tak máte 10 x větší naději stát se nekuřákem než při samoléčbě a přitom nemusíte nikam chodit,“ uvádí prezident České koalice proti tabáku Mgr. Lukáš Kohoutek.

Zájemci o odvykání mohou službu kontaktovat na bezplatném telefonním čísle 800 350 000, skrze on-line formulář koureni-zabiji.cz, na Facebooku Národní linky pro odvykání nebo na chatu. Kdo ještě váhá, zda se do odvykání pustit, může využít webovou aplikaci bezcigaret.cz a porovnat svá „pro“ a „proti“. Čísla však mluví jednoznačně „pro“. V Česku totiž následkům onemocnění způsobených kouřením podlehne 18 000 lidí ročně, z toho asi 4 000 na rakovinu plic a přibližně 3 000 na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). I proto jsou tématem letošního Světového dne bez tabáku právě onemocnění plic.

Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky, Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a Ministerstva zdravotnictví České republiky. Národní linka pro odvykání byla zřízena Úřadem vlády České republiky, resp. Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

 

Národní linka pro odvykání – 800 350 000

Národní linka pro odvykání 800 350 000 je zřízena Úřadem vlády České republiky, resp. Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky a je provozována Českou koalicí proti tabáku. K původnímu poradenství pro odvykání kouření spuštěnému v roce 2016 přibyly od roku 2018 další informační a poradenské služby pro odvykání závislosti na alkoholu a patologickém hraní zahrnující i služby pro osoby blízké lidem se závislostí.

Národní linka pro odvykání je určena všem občanům České republiky starším 15 let. Vyškolení konzultanti se klientům věnují každý pracovní den od 10 do 18 hodin. Hovory jsou pro volající zdarma. Pokud klient dává přednost komunikaci přes email, může konzultanty kontaktovat na poradte@chciodvykat.cz. Další informace o službách jsou uvedeny na www.chciodvykat.cz. Kuřáci mohou využít také příslušný formulář na webových stránkách www.bezcigaret.cz.

Česká koalice proti tabáku, z. s. byla založena v roce 1998. Od roku 2002 provozovala Linku pro odvykání kouření. Od roku 2016 provozovala Národní linku pro odvykání kouření, jejíž služby od roku 2018 rozšířila o informační a poradenské služby v oblasti závislosti na alkoholu a patologickém hraní a dala tak vzniknout současné podobě služby pod názvem Národní linka pro odvykání 800 350 000. V oblasti prevence spolupracuje s centrem primární prevence Jules a Jim, z.ú.

Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky, Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a Ministerstva zdravotnictví České republiky. Národní linka pro odvykání byla zřízena Úřadem vlády České republiky, resp. Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

web:
www.bezcigaret.cz www.chciodvykat.cz