Le Figaro: Příliš mnoho sportu škodí sexu u žen i u mužů

Autor: Redakce | Zpravodaj | 11. 6. 2019

Paříž 12. června (ČTK/Le Figaro) – Je již známo, že ženy, které se věnují vrcholovému sportu na úrovni maratonu, mají sníženou sexuální touhu. Výzkumy nedávno ukázaly, že se totéž projevuje i u příliš sportujících mužů, napsal francouzský deník Le Figaro.

Pravidelná fyzická aktivita umožňuje lépe poznat vlastní tělo, získat sebeúctu a cítit se žádoucí ve vytrénovaném těle. To vše je pro libido dobré. Avšak sport na vrcholové úrovni může vést k velké fyzické a psychické únavě a způsobit tak sníženou sexuální touhou.

„Je to dobře známá skutečnost. Ženy běhající maraton, které intenzivně trénují, vykazují – zejména jsou-li příliš hubené – poruchy menstruace se zablokováním ovulačního cyklu,“ vysvětluje profesor Patrice Lopes. „Tyto poruchy vycházejí z mozku. Mimo jiné je narušena sekrece endorfinů a prolaktinu, a to na libido rovněž působí,“ uvedl Lopes.

Dlouhotrvající úsilí při každodenním sportovním tréninku vede mozek k tomu, aby vylučoval endorfiny, jimž se říká hormony lásky. Ty jakmile se po orgasmu uvolní, napojují se na stejné receptory jako morfin. Tyto proteiny mají kromě analgetického a zklidňujícího účinku tu vlastnost, že zastavují sekreci jiných hormonů hypofýzy, luteinizačního hormonu LH a folikulostimulačního hormonu FSH, které hrají významnou roli při ovulaci.

Jak je tomu u mužů? Na tuto otázku chtěli před dvěma lety odpovědět profesor Anthony Hackney a jeho kolegové. Na Severokarolínské univerzitě ve Spojených státech se jeho tým zajímal o působení stresu na produkci hormonů. Kromě analýzy krve se vědci sportovců v dotaznících tázali na délku a intenzitu tréninku a na libido. Studie se zúčastnila tisícovka mužů, kteří se věnovali běhu, cyklistice a triatlonu. Výsledky ukázaly, že sportovci, kteří nejdéle a nejintenzivněji trénovali, měli také nejslabší libido. A naopak.

Podle vědců tyto výsledky neumožňují tvrdit, že přemíra sportu vede k poklesu sexuální touhy, ale vyplývá z nich, že obojí souvisí. Jestliže únava a nízká úroveň testosteronu pravděpodobně souvisí, je třeba to ještě potvrdit dalšími experimenty. Vědci zdůrazňují, že sport nemá být chápán negativně. „Problémy se týkají jen těch osob, které se věnují vrcholovému sportu,“ zdůrazňuje profesor Lopes. Tato studie také dokázala, že umírněné provozování sportu libido naopak podporuje.

pel