V Británii má protilátky už po první dávce vakcíny proti covidu 96 procent lidí
Výzkum ukázal, že v období od 28 do 34 dní po první dávce vakcíny mělo protilátky 96,42 procenta očkovaných osob. V rozmezí sedm až 14 dní po druhé dávce vakcíny vzrostl podíl lidí s protilátkami na 99,08 procenta.
Vědci z londýnské University College, kteří jsou autory studie o protilátkové odpovědi u očkovaných proti covidu-19, se domnívají, že její výsledky jsou „fantastické“. „Více než devět z deseti dospělých v Británii, kteří byli očkováni (vakcínou) Pfizer či AstraZeneca, si vytvořilo protilátky během měsíce od první dávky,“ uvedla šéfka výzkumného týmu Maddie Shrotriová. „To, jak dobře tyto vakcíny fungují, je pozoruhodné, a to zejména s ohledem na rychlost, kterou byly vyvinuty. Jde o opravdový úspěch vědy tváří v tvář nejničivější pandemii za poslední století,“ dodala.
Očkování má podle dalšího průzkumu pozitivní vliv i na lidi, kteří pociťují dlouhodobé zdravotní problémy po prodělaném covidu. Průzkum mezi více než 800 členy podpůrné skupiny, která pacienty s takzvaným „dlouhým covidem“ sdružuje, ukázal, že 57 procent z nich pocítilo po podání vakcíny úlevu. Větší zlepšení pak zaznamenali ti, kdo dostali vakcínu vyrobenou technologií mediátorové RNA (mRNA), což jsou nyní například očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech či Moderna.
Británie patří k nejrychleji očkujícím zemím na světě. V zemi se 66 miliony obyvatel už první dávku vakcíny dostala více než polovina z nich – skoro 37 milionů lidí. Obě dávky už má přes 20 milionů obyvatel.