Část benzinových stanic v ČR chce rozšiřovat nabídku léků, jednají s dodavateli
Rozšíření prodejů léčiv na čerpacích stanicích umožňuje nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Od začátku letošního roku rozšířila seznam léků, které je možné prodávat i mimo lékárny. Kromě čerpacích stanic jde například o supermarkety, drogerie, trafiky nebo další obchody. Podle ministerstva by to mělo zvýšit dostupnost vybraných léků. Jde například o léky s účinnými látkami jako pantoprazol, dále diklofenak, aciklovir nebo některé léky s antihistaminickými účinky zmírňujícími příznaky alergií. Výrobci léků si však musí nejprve o povolení takových prodejů požádat, obchody a pumpy je nemohou nabízet automaticky.
Část provozovatelů velkých sítí benzinových stanic v Česku už na novinku zareagovala a rozšíření prodejů už řeší se svými dodavateli. „Plánujeme rozšíření prodeje volně dostupných léčiv dle legislativy,“ uvedl Tomáš Trč ze společnosti MOL. Podle něj půjde zejména o léky pro akutní a denní potřebu, například antihistaminika, analgetické léčiva nebo kapky do očí.
Rozšíření nabídky o nový sortiment léků plánuje také OMV. Orlen pak širší nabídku léčiv nyní konzultuje s dodavatelskou společností, která pro něj zajišťuje i pravidelná školení pro obsluhu při prodeji léčiv. Podle mluvčí Lady Gadas se nabídka přizpůsobí poptávce zákazníků. Významné rozšíření nabídky léků zatím naopak neplánuje Shell. Podle ředitelky korporátní komunikace Shell Jany Voštinárové představují léky v prodejnách značky spíše doplňkový prodej.
Podle všech provozovatelů ovšem nejde o konkurenci klasickým lékárnám. „Čerpací stanice díky své otevírací době mohou v mnoha situacích velmi efektivně doplňovat nonstop lékárny, kterých je v České republice omezené množství,“ uvedl manažer společnosti OMV Michal Janda. Podle Trče je cílem zejména zvýšení dostupnosti v akutních situacích a nočních hodinách.
Podíl léků na prodejích většina společností nechtěla příliš komentovat. Podle Voštinárové však mají u Shell léky téměř minimální podíl na celkových prodejích. „Je to především služba našim zákazníkům na cestách, kteří se ocitnou v situaci, kdy ji akutně potřebují,“ dodala.
Některým lékárníkům ale uvolnění dalších léčiv vadí. „Do vyhlášky se toto dostalo na poslední chvíli, bez možnosti připomínek z naší strany,“ uvedl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Vadí mu to, že zatímco v lékárnách je třeba i pro prodej léků bez předpisu zaměstnávat kvalifikované odborníky, kteří pacienty mohou poučit o možných nežádoucích účincích, mimo lékárny stačí osoba s kurzem prodejce vyhrazených léčiv.