Čtvrtina pacientů s nádory prostaty je mladší 65 let, včas ji zachytí test krve
Příčiny vzniku rakoviny prostaty nejsou podle odborníků jasné, roli může hrát genetika nebo životní styl. Vliv bude mít zřejmě i složení stravy. Každý rok je zachyceno kolem 8000 nemocných. „I přes lepší diagnostiku však až 20 procent případů rakoviny prostaty stále zachycujeme v pokročilém stadiu,“ řekl děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Marek Babjuk.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška data o počtech pacientů ukazují „dramatický skok“ mezi roky 2021 a 2022. Lékaři předloni zachytili meziročně skoro o 2000 případů víc, souvisí to s omezeními dostupnosti zdravotní péče v době covidu-19. Data za rok 2023 ještě dostupná nejsou. Spolu se zahájením úhrady vyšetření z veřejného zdravotního pojištění v letošním roce očekávají odborníci další nárůst.
Jde podle Duška o jediný zhoubný nádor dospělých, kde se daří dlouhodobě prodlužovat přežití i právě v pokročilých stadiích. Podle lékařů je to i díky moderní léčbě, kterou předepisují specializovaná centra, aktuálně ji užívá asi 2500 pacientů. Jejich průměrný věk je podle ředitele AIFP Davida Koláře 72 let, většina se ale začíná v centrech léčit v 60 letech. Náklady na centrovou léčbu předloni přesáhly 800 milionů korun, na jednoho pacienta 313.000 korun.
Díky propojení dat o nemocnosti a pracovních neschopnostech se ukazuje, že 80 procent mladších pacientů léčených s rakovinou prostaty dál pracuje. Ve skupině do 50 let je to skoro 60 procent, 28 procent částečně. U pacientů ve věkové skupině 50 až 64 let po léčbě plně pracuje 42 procent, další čtvrtina s nějakým stupněm invalidity.