
Podobné jako u léků či brýlí, hájil Válek návrh doplácet na lepší zdravotní péči

Na dotaz ČTK, zda je součástí návrhu i analýza dopadů na rozpočty zdravotních pojišťoven, ministr neodpověděl. Podle něj budou dopady „minimální“, protože se výkony nyní často účtují jak pojišťovně, tak pacientovi. Z ministrova vyjádření také vyplynulo, že zatím není jasné, zda má návrh dostatečnou podporu koaličních poslanců. ANO a SPD návrh kritizují, návrh nezískal doporučující stanovisko ani na jednání sněmovního zdravotního výboru.
„Napravujeme léta zakořeněnou nespravedlnost. Pokud si chcete připlatit za komfortnější výkon u lékaře, tak to není možné,“ uvedla jedna z předkladatelů Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS). Nově by pacient měl platit jen rozdíl mezi cenou základní péče hrazené zdravotní pojišťovnou a její komfortnější variantou.
Jako příklad Němečková uvedla odlehčenou sádru na zlomenou ruku. Za základní ošetření ze sádrového materiálu podle ní zdravotní pojišťovna platí 500 korun. Pacienta odlehčená plastová varianta přijde na 1000 korun, nově byl platil polovinu.
„Pacient nejen často platí celou částku za ten výkon, ale i ten vlastní výkon. Je v tom nepořádek,“ doplnil Válek. Ceny budou podle něj transparentně zveřejněny. Například u laserové operace křečových žil, která stojí pacienta 39.000 korun, by se cena snížila o 16.000 korun.
Návrh bude podle poslance Petra Fifky (ODS) garantovat, že pacient dostane informaci o tom, která léčba je hrazená z veřejného zdravotního pojištění a která je pro něj nejvhodnější. „Nebude docházet k žádnému zneužívání, že by pacientovi byla jako první nabízená volba s doplatkem,“ vysvětlil.
Podle ekonoma Aleše Roda, který je součástí Národní ekonomické rady vlády (NERV), návrh zvýší konkurenci mezi jednotlivými poskytovateli zdravotní péče. V současné době jsou podle něj zařízení, která se specializují jen na výkon za přímou platbu pacientů.