Africký mor prasat se objevil v červnu, dosud téměř 200 případů
Praha 9. ledna (ČTK) – Výběr událostí kolem výskytu afrického moru prasat (AMP) v ČR (veterináři dnes rozšířili vysoce rizikovou oblast nákazy na Zlínsku):
27. června 2017 – V ČR se poprvé v historii objevil AMP, byl zjištěn u dvou uhynulých divočáků u Zlína. Veterináři vyhlásili mimořádná opatření. V ochranné zóně začal platit zákaz lovu a krmení divokých prasat, myslivci museli vyhledávat a hlásit uhynulé kusy. Chovatelé museli nahlásit domácí prasata a ustájit je tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divočáky.
28. června 2017 – Slovensko zakázalo dovoz tepelně neopracovaného masa a zvířat ze Zlínského kraje. V Rakousku přijali opatření, která měla zabránit rozšíření nemoci.
29. června 2017 – Veterináři potvrdili třetí případ nákazy. Uhynulé sele nalezli myslivci ve Zlíně-Lužkovicích.
3. července 2017 – Kvůli výskytu AMP rozšířilo Rusko embargo na dovoz vepřového masa z ČR.
4. července 2017 – Na Zlínsku se našlo dalších 18 uhynulých divočáků. Nemoc byla potvrzena u deseti z nich.
13. července 2017 – Stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR. V celé zemi povolil dosud zakázané metody lovu (lov na místech, kde se sklízí obilí, nebo použití zařízení pro noční vidění). V okrese Zlín, kde se AMP vyskytl, se prasata dál nesměla lovit ani přikrmovat. Stát vytyčil oblast intenzivního lovu v blízkosti ohniska. Opatření se dotkla i domácích chovatelů, kteří často museli svá zvířata porazit.
22. července 2017 – Myslivci začali na Zlínsku budovat 40 kilometrů dlouhou ochrannou linii složenou z kelímků naplněných páchnoucí pěnou, která měla zabránit migraci prasat.
27. července 2017 – Veterináři na Zlínsku dokončili proškolování myslivců, aby mohli začít s odlovem černé zvěře v zamořeném území.
28. července 2017 – Tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka požádal zlínského hejtmana Jiřího Čunka (oba KDU-ČSL), aby v kraji vyhlásil kvůli nemoci mimořádný stav. Hejtman tak učinil 31. července, stav nebezpečí platil do 29. srpna.
4. srpna 2017 – Na Zlínsku začala stavba elektrických ohradníků kolem ohniska nákazy, dokončena byla 5. srpna a bylo osazeno téměř 12 kilometrů ohradníků.
9. srpna 2017 – Hejtman Čunek vyhlásil zákaz vstupu do oblasti ohniska nákazy (netýkalo se pouze lidí, kteří v oblasti žijí, myslivců a vybraných lesních hospodářů a zemědělců).
14. srpna 2017 – V ohnisku začal odlov prasat do klecí.
17. srpna 2017 – Čunek zmenšil oblast ohniska nákazy se zákazem vstupu. AMP byl v té době potvrzen u 90 divočáků.
21. srpna 2017 – Ministerstvo obrany informovalo, že nasadí i armádní veterináře (pitvy a testování vzorků).
11. září 2017 – Veterináři povolili odstřel divočáků v ohnisku nákazy na Zlínsku, kde to do té doby bylo zakázané.
25. září 2017 – Jurečka informoval vládu, že v ohnisku nákazy začnou kromě myslivců odstřelovat prasata i policisté (zapojili se od 16. října). Oznámeno, že myslivci odstřelili prvního divočáka ve vysoce rizikové oblasti nákazy, kterou lemují pachové a elektrické ohradníky.
27. září 2017 – AMP byl potvrzen u prvního divočáka odchyceného do klecí.
8. listopadu 2017 – Veterináři vydali nová opatření. Ve vysoce rizikové oblasti nákazy ohraničené ohradníky měli chovatelé do 1. prosince porazit veškerá domácí prasata. Výjimku měly pouze chovy registrované podle plemenářského zákona.
22. prosince 2017 – Policejní odstřelovači ukončili pro rok 2017 odstřel divočáků; v oblasti nákazy ulovili 141 prasat.
3. ledna 2018 – AMP se na Zlínsku rozšířil mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Veterináři nemoc odhalili u sedmi prasat nalezených mimo zónu. Celkem se nemoc zatím potvrdila u 191 zvířat.
9. ledna 2018 – Veterináři rozšířili rizikovou oblast s africkým morem na Zlínsku o katastry čtyř obcí. Do konce ledna v nich lidé musejí porazit domácí prasata. V okrese Zlín veterináři k dnešku potvrdili africký mor prasat u 198 z 318 nalezených uhynulých divočáků.
pvl hj