Češi utratí za plastické operace kolem dvou miliard ročně. Nejčastěji podstupují korekci očních víček
PRAHA, 26. července 2016 – Zkušenosti s estetickými zákroky má téměř každý druhý Čech. Zatímco zejména mladší ženy řeší úpravu poprsí nebo nosu, okolo čtyřicítky přichází na řadu korekce očních víček. Zájemců o tento zákrok přibývá i z řad mužů.
Ještě před deseti lety byl zájem českých mužů o plastické operace prakticky nulový. Dnes je téměř každý sedmý pacient plastické chirurgie muž. Největší zájem mají o korekci očních víček. „Mezi nejčastější zákroky plastické chirurgie patří operace horních víček. Ty podstupují z 60 procent ženy a ze 40 procent muži, kterých každým rokem přibývá. Nejčastěji se během operace používá vysokofrekvenční elektrokauter, který je šetrnější a zkracuje dobu rekonvalescence,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Věková škála pacientů je velmi široká, typičtí pacienti jsou čtyřicátníci a starší lidé. Není ale výjimkou, že se na lékaře obracejí i zástupci mladší věkové skupiny. „Tvar víček je totiž dán především geneticky. Proto někdy operaci podstupují i mladší lidé, kteří nechtějí odsouvat zákrok na pozdější věk a žít s handicapem déle. Pokud horní víčka začnou ztrácet svůj tvar, bez zákroku plastického chirurga už se jim nikdy zpět nevrátí,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Operace očních víček patří mezi nejčastější zákroky prováděné na očních a plastických klinikách v České republice. Na rozdíl od čistě estetických plastických operací, jako je například zvětšování prsou nebo modelace nosu, se pro korekci očních víček řada pacientů rozhodne ze zdravotních důvodů. „Oční víčka jsou téměř nepřetržitě v pohybu, proto také v této oblasti nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. Kůže na horním víčku ztrácí časem elasticitu, působí na ni gravitace a vlivem neustálého pohybu začne vytvářet převis, který v některých případech může přepadávat až přes okraj víčka a omezovat vidění. Kromě toho, že takové oční víčko nevypadá hezky a přidává na věku, může způsobovat i řadu dalších komplikací. Především tlačí na oči a způsobuje jejich únavu, slzení, pálení a další nepříjemné projevy, které časem mohou přerůst třeba v bolesti hlavy. Někdy mohou převislá oční víčka i zužovat zorné pole, což operace vyřeší,“ řekl Pavel Stodůlka.
V počtu provedených zákroků převládají operace horních víček, dolní víčka tvoří jen deset procent. „Problémem dolních víček jsou váčky, kvůli kterým vypadá tvář unaveně. Váčky se pod očima často objevují jako následek přemíry stresu, při rychlém úbytku váhy a především při nedostatku spánku. Z kosmetických důvodů se také dají odstranit útvary na víčku, jako jsou například bradavičky nebo znaménka,“ uvedl odborník na operace očních víček MUDr. Tomáš Prusenovský z oční kliniky Gemini.
Jedním z mýtů je, že operace očních víček jsou pouze sezonní záležitost. „Na horních víčkách lze zákrok provádět po celý rok. Po operaci dolních víček se může objevit modřina a obličej není asi čtvrt roku vhodné vystavovat slunečnímu záření,“ dodal Pavel Stodůlka.
Kontakt:
Petra Ďurčíková, mediální konzultant oční kliniky Gemini
E-mail: durcikova@n4c.cz
+420 733 643 825
O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Oční kliniku Gemini založil v roce 2003. Je znám svým přínosem pro oční medicínu řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.
V současné době provozuje klinika v České republice sedm pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově a Brně. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Kliniky jsou vybaveny špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Stejně tak začala klinika Gemini v roce 2015 jako první v ČR nabízet operace laserem Z8, který je považován za nejmodernější přístroj pro oční operace na světě. Gemini provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku. Oční chirurgové z celého světa pravidelně navštěvují oční kliniku Gemini, aby se seznámili s nejmodernějšími technologiemi. Na jejich vývoji klinika dlouhodobě spolupracuje s předními světovými výrobci.
Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tématem disertace byla metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a v roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini, v jejímž čele dnes stojí. Má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo operaci čočky Capsulaserem, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Úspěšnými implantacemi umělé rohovky dokázal vrátit zrak pacientům, kteří byli dlouhou dobu slepí, v některých případech i desítky let.
Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech po celém světě a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Získal řadu prestižních ocenění – je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V roce 2015 také získal prestižní ocenění EY Podnikatel roku. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Operoval také řadu kolegů – očních lékařů. Je ženatý, má dvě děti.