České zdravotnictví zaznamenává největší nedostatek sester za posledních deset let
Česká asociace sester vítá novou koncepci ministra zdravotnictví
Praha, 4.1.2017
Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík kvůli stížnosti Evropské federace sesterských asociací (EFN) v poslanecké sněmovně přeložil na leden projednávání novely zákona č. 96/2004 Sb., která by měla zkrátit povinné studium všeobecných sester. Ministr prohlásil, že by rád nemocnicím umožnil zvýšit sestrám příplatek za směny až na 5 000 korun za měsíc.1 Česká asociace sester (ČAS) oba kroky nového ministra zdravotnictví vítá a pevně věří, že ke zkrácení povinného studia nakonec nedojde.
Zkrácení povinného studia by bylo špatným krokem
ČAS dlouhodobě usiluje o to, aby současný systém povinného vzdělání všeobecných sester 4+3 (jakákoliv střední škola a 3 roky na vysoké nebo vyšší odborné škole) byl zachován a nebyl nahrazen modelem 4+1 (střední zdravotnická škola a 1 rok na vyšší odborné zdravotnické škole), který v rámci novely zákona navrhl bývalý ministr Svatopluk Němeček. „Současné zdravotnictví přináší stále složitější technologie a sofistikovanější metody, s nimiž všeobecné sestry musí držet krok. Je proto nutné, aby byly kvalifikovanými odborníky, kteří přicházejí do praxe náležitě připraveni. Dnešní střední zdravotnické školy už nejsou, co bývaly. Jejich současná koncepce nedokáže sestry dostatečně připravit na mnohá úskalí zdravotnické praxe. Více prostoru je zde věnováno všeobecně vzdělávacím předmětům na úkor odborných. Podle nás je tedy jediným rozumným řešením ponechání stávajícího vzdělávacího modelu 4 + 3,“ uvádí Martina Šochmanová, prezidentka ČAS.
ČAS vítá kroky nového ministra
ČAS vnímá pozitivně názory nového ministra zdravotnictví na řešení nedostatku všeobecných sester v českém zdravotnictví. „Dialogu s panem ministrem Ludvíkem si velmi vážíme a názorovou změnu ministerstva s jeho příchodem velmi vítáme. Souhlasíme jak s přeložením projednávání novely ve sněmovně kvůli stížnosti EFN, tak i s názory nového ministra, že nedostatek sester je nutné řešit především navýšením jejich platů, protože jen tak zajistíme, že sestry nebudou odcházet do jiných oborů nebo do zahraničí,“ dodává Martina Šochmanová.
ČAS vítá návrh nového ministra na zvýšení příplatku za směny nemocničním sestrám až na 5 000 korun. To představuje navýšení o 4 000 korun. Dosud totiž nemocnice připlácely sestrám měsíčně za směny částku od 400 do 1 000 korun.
Českému zdravotnictví chybí zhruba 3 300 sester
V českém zdravotnictví působilo v roce 2015 celkem 82 688 všeobecných sester a porodních asistentek2. Jejich počet v posledních letech klesá a přináší velké problémy při zajišťování kvalitní zdravotní péče. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků pečujících o pacienty trápí Česko již v takové míře, že některé nemocnice už zavřely i některá oddělení. Podle posledního odhadu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že v Česku chybí téměř 3 300 sester na plný úvazek, z toho téměř polovina v nemocnicích3.
Zdroje:
1. Otázky Václava Moravce, 11. 12. 2017. Dostupné z: www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/216411030501211/
2. Národní zdravotnický informační systém – Ekonomické zpravodajství: Zdravotnictví ČR: Personální kapacity 2015
3. ÚZIS, informace vyhodnocena na základě dat zpracovaných k 31. 12. 2015
Česká asociace sester je největší odborná profesní organizace sester a jiných odborných pracovníků. Tato nepolitická, nezisková organizace s právní subjektivitou hájí pozici profese sester v českém zdravotnictví. Je otevřena pro všechny sestry a ostatní nelékaře působící v resortu zdravotnictví, sociální péče, školství a ve všech oblastech soukromého, nebo jiného podnikání bez ohledu na národnost, nebo náboženské vyznání s působností po celé České republice. Základním posláním České asociace sester je, aby profese nelékařů měla celospolečenské uznání, přijatelné pracovní podmínky i adekvátní finanční ohodnocení.
KONTAKT:
Kateřina Jíchová
email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300