Civilizační choroby, které nás nejvíce ohrožují: Diabetes, obezita, rakovina střev i nemoci srdce a cév

Autor: Redakce | Zpravodaj | 24. 10. 2017

Brno, 25. 10. 2017 (Aimil Pharmaceuticals)

Žijeme pohodlně, ve městech, kde máme vše na dosah ruky. A i když to často nemáme daleko, do práce nebo do obchodu stejně nakonec většina z nás dojede autem nebo hromadnou dopravou. Jíme ve spěchu a někdy jsme ve stresu tak moc, že jídlo nahradíme cigaretou. Moderní doba si vybírá svou daň. Právě civilizační nemoci spjaté s pohodlným a nezdravým životním stylem jsou nejčastější příčinou úmrtí Čechů. Dne 29. října si nutnost prevence připomínáme Světovým dnem mrtvice.

Civilizační nemoci jsou daň za lenost a přejídání, trvá i desetiletí než se projeví

Civilizačním nemocem se někdy říká také nemoci z blahobytu. Za jejich příčiny se totiž považuje zejména konzumace průmyslově vyrobených potravin, nadměrný příjem vysoce kalorických jídel, alkohol, cigarety a stres. Problémem civilizačních chorob je zejména to, že se rozvíjejí pomalu. Mohou se projevit třeba až za 10 či 15 let, proto lidé jejich prevenci nevěnují tolik pozornosti, kolik by měli. Přitom stačí zdravě jíst a trochu sportovat, jenže dlouhodobě. Budu pouze opakovat to, co už řekli přede mnou jiní a co všichni víme. Zdravá strava, sport a čistá hlava je jediné možné řešení. Jednoduché a přitom pro tolik lidí nedosažitelné. Nic nového nevymyslíte, tohle jediné funguje,“ říká výživový poradce Filip Šrubař.

Namísto zdravého životního stylu se lidé často snaží hledat snadná a rychlá řešení svých problémů, podle výživového poradce ale žádné zkratky neexistují. „Lidé neustále touží po nějakém zázraku, který je rychle uzdraví nebo zeštíhlí. Raději si nechají podvázat žaludek, než aby se zvedli z gauče a byli aktivní. Potom si huntují tělo chemikáliemi a léky, které by nepotřebovali, kdyby žili zdravě,“ dodává Šrubař.

Obezita zabíjí nepřímo, pojí se s ní většina civilizačních chorob

V České republice je v dospělé populaci více než 50 % obézních lidí. Hůře jsou na tom muži, nadváhu má téměř 60 % mužské populace. Trend vzrůstající obezity se podepisuje také na dětech, v jejichž řadách se počty rok co rok zvyšují. Je to právě obezita a nezdravé stravování, co přispívá k rozvoji civilizačních nemocí, zejména nemocí srdce a cév, kam spadají právě mrtvice a infarkty. Svůj podíl na vzniku těchto nemocí má též kuřáctví a nadměrné pití alkoholu.

Poslední výzkumy prokázaly vztah mezi zvýšenou tělesnou váhou a zvýšenou náchylností ke vzniku některých typů nádorů, především rakoviny tlustého střeva. Velkým problémem se stává rovněž diabetes druhého typu, kterým onemocní téměř každý desátý Čech. Na obezitu jako takovou se sice neumírá přímo, ale zvyšuje riziko většiny nemocí, které nás zabíjejí. Obezita a nadváha zvyšují množství krevního cukru i cholesterolu v krvi, což vede k rozšíření prediabetu i diabetu druhého typu, ale také kardiovaskulárních nemocí i nádorových onemocnění, zejména nádorů střev a konečníku. To jsou nemoci, v důsledku kterých umírají Češi nejvíce a mnohdy předčasně,“ vysvětluje lékař Tomáš Sláma spolupracující s firmou Aimil Pharmaceuticals, jež nabízí přírodní doplněk BGR-34EU přispívající k regulaci krevního cukru. Diabetikům současně hrozí vyšší riziko vzniku většiny nádorů, dá se proto říci, že prevence diabetu je zároveň prevencí nádorových onemocnění.

Nejvíce rizikové je sedavé zaměstnání, polotovary a stres

U všech civilizačních nemocí jsou faktory podílející se na jejich vzniku v zásadě stejné. Na pozoru by se nejvíce měli mít lidé se sedavým zaměstnáním, věčně stresovaní jedinci a lidé, kteří málo spí. Rizikovými faktory u diabetu, a rovněž u většiny civilizačních chorob, je zejména omezený pohyb, sedavé zaměstnání a neschopnost dodržovat pravidelný stravovací i spánkový režim. S diabetem souvisí i každodenní konzumace zpracovaných polotovarů a nezdravých pochutin ze supermarketů,“ říká diabetoložka Jana Štěpánková. Problémem je podle ní kromě nedostatku pohybu také nedostatek spánku a stres. „Významnou roli hraje i nadměrný stres, který se podílí na rozvoji nejen diabetu, ale i všech dalších civilizačních nemocí. Je důležité být v psychické pohodě a dopřát si dostatek spánku,“ dodává Štěpánková.

Při snižování nadváhy mohou být nápomocné i bylinné doplňky stravy, protože nezatěžují důležité orgány, jako například játra či žaludek. Novinkou na trhu v této oblasti je například ajurvédský doplněk stravy
BGR-34EU, který díky unikátní kombinaci vybraných bylin přispívá k regulaci krevního cukru i k snižování nadváhy.

 

Choroby, které řadíme mezi civilizační:

  • diabetes mellitus,

  • cévní mozková příhoda,

  • ateroskleróza,

  • infarkt myokardu,

  • obezita,

  • rakovina,

  • deprese,

  • osteoporóza.

 


Aimil Pharmaceuticals

Aimil Pharmaceuticals India je druhá největší firma na světě vyrábějící ajurvédskou medicínu. Byla založena 30. listopadu 1984 a jejím zakladatelem a předsedou je K. K. Sharma. Jedná se o jednu z předních společností v oblasti ajurvédských bylinných léků a doplňků stravy. Centrála pro Evropu, Aimil Pharmaceuticals EU, vznikla v roce 2016 a sídlí v České republice v Brně. Jejím hlavním úkolem a zaměřením je zabezpečit obchod, marketing a komunikaci v rámci celé Evropy. Aimil Pharmaceuticals EU na evropském trhu nabízí ajurvédské produkty a doplňky stravy. Na český trh momentálně dodávají přírodní doplněk stravy BGR-34EU, který pomáhá regulovat hladinu krevního cukru, a nově také výrobek AmytrolEU, který pomáhá upravovat hladinu cholesterolu v krvi.

Kontakt:

MUDr. Tomáš Sláma

AIMIL Pharmaceuticals EU s.r.o.
www.bgr34.cz

tel.: +420 731 645 329