Dermatolog: V létě si dávejte pozor na citrusové vůně, v kombinaci se slunečním zářením můžou způsobovat podráždění pokožky

Autor: Redakce | Zpravodaj | 13. 7. 2016

Ostrava, 14. července 2016

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

 

V letních měsících často vznikají na pokožce alergické reakce či podráždění vlivem některé látky obsažené v kosmetickém přípravku. Často je na vině parfemace produktů, která jim dodává charakteristickou vůni. Látky jsou součástí parfémů, ale i kosmetiky, čisticích prostředků nebo změkčovadel. Většinou se jedná o přirozené nebo synteticky odvozené sloučeniny, které způsobují problémy jako je vyrážka, zarudnutí nebo otok.

Vyhněte se hořkému pomeranči či limetě

Obzvláště v létě by se citliví jedinci měli vyhýbat některým esenciálním olejům, které mohou v kombinaci se sluncem způsobit nepříjemné reakce. V kosmetických produktech se podle statistik objevuje více než 2500 vůní. Mezi zavedené alergeny se podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele řadí 54 jednotlivých vůní a 28 esenciálních olejů. Dalších 26 chemikálií bylo zařazeno mezi pravděpodobné alergeny a 35 chemikálií a 13 přírodních látek mezi možné alergeny. V létě jsou oblíbené zejména citrusové vůně, které působí lehce a svěže. Právě u nich ale může nastat velké riziko vzniku nepříjemných reakcí na pokožce. Mezi toxické látky patří například limeta, hořký pomeranč či bergamot. Citlivé na sluneční záření jsou pomeranč, citron, tangerinka a mandarinka. Potenciální nebezpečí představuje i skořice, šalvěj, pačuli nebo cedr. Rostlinné extrakty bývají často uváděny pod latinským názvem, číst etikety je proto nezbytné. Hlavně se nenechte mýlit označeními jako je hypoalergenní nebo přírodní, protože i tyto produkty obsahují alergeny zcela běžně. Naopak dobrou volbou je například levandule, eukalyptus nebo máta, protože mají hojivé a protizánětlivé účinky. Mohou se tedy užívat i během slunění.

Jak rozlišit alergii od podráždění?

Kombinací působení slunečního záření a kosmetických přípravků můžou na pokožce vzniknout projevy podrážení. Tato reakce mají velmi podobné projevy jako alergie na sluneční záření, proto je mnoho lidí mylně zaměňuje. Původcem podráždění pokožky nemusí být slunce samotné, ale jeho kombinace s kosmetickými přípravky. Například i opalovací krémy často obsahují vonné a konzervační látky, na které může pokožka nepřiměřeně reagovat. Oproti tomu podráždění kůže způsobené sluneční alergií se objevuje pouze na místech, která byla vystavena slunci. Nejčastěji na krku, rukou, ramenech. Kosmetické přípravky dokážou vyvolat svědění a otoky na větší ploše těla. Tedy i na místech, která jste krémem nenamazali. K podráždění pokožky může dojít i pouhým nadměrným použitím kosmetického produktu, nejčastěji bývá na vině mýdlo nebo šampon. Kůže začne praskat a je vysušená. Náchylné jsou především partie s tenkou vrstvou kůže, kožní záhyby, oční víčka a tvář.

Alergická reakce na nějakou složku kosmetického přípravku se na rozdíl od podráždění neprojevuje na kůži ihned, ale třeba až několik hodin či dnů po použití produktu. Není proto jednoduché určit příčinu potíží. Imunitní systém bojuje proti infekci, kterou vyvolává kosmetická složka. Mezi projevy alergie patří svědění, bolestivá kůže, začervenání a vznik šupinek. Jakmile se alergenu vyhnete, příznaky by měly za několik dnů polevit. Reakce se navíc zpravidla objevuje až tehdy, kdy je tělo alergenu vystaveno více než jednou a spíše opakovaně. To znamená, že alergie nevzniká pouze na nově zařazené kosmetické přípravky, ale i na ty, které používáme dlouhodobě.

Autor komentáře: Dermatolog Tomáš Kampe

 

Tomáš Kampe

MUDr. Tomáš Kampe je primář Kliniky dermatovenerologie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Je specialista v oboru dermatovenerologie a alergologie, dlouhodobě funguje také jako odborný poradce na lékařské infolince společnosti LR Health & Beauty, kde klientům radí, jak klasickou léčbu co nejefektivněji podporovat potravinovými doplňky.

 

Kontakt

Aneta Sklenářová

PR & Marketing Manager

 

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil.: +420 776 056 711

e-mail: sklenarova@lesensky.cz

Štursova 583/49, 616 00 Brno

www.lesensky.cz |Facebook|Linkedin