Hygienici s krajem chtějí zastavit nárůst počtu případů spalniček

Autor: Redakce | Zpravodaj | 27. 1. 2019

Ostrava 28. ledna (ČTK) – Moravskoslezský kraj chce ve spolupráci s hygieniky zamezit šíření spalniček v regionu. Počet nemocných za první měsíc letošního roku je totiž vyšší než za celý loňský rok, kdy hygienici evidovali šest případů. Letos už je to deset. Na společném postupu se na dnešní schůzce dohodli zástupci kraje a hygieniků s představiteli nemocnic. Náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO) ČTK řekl, že strany se shodly například na tom, že nemocnice prověří u některých zdravotníků, zda mají proti spalničkovému viru protilátky. Se spalničkovou epidemií se kraj potýkal už před dvěma lety, problémy tehdy měli právě i zdravotníci.

„V určité době se (proti spalničkám) očkovalo pouze jednou dávkou a ty protilátky po 15 letech klesají téměř k nule. To znamená, že tady máme takové okno a jednu generaci, která je velmi špatně proočkovaná,“ uvedl Gebauer. Zdravotníci by tak měli být vyšetřeni na protilátky a případně naočkováni. „Bohužel systém neřeší, kdo to zaplatí. Pravděpodobně to půjde na vrub jednotlivců nebo na vrub daného zdravotnického zařízení,“ uvedl Gebauer. Podle něj je ale lepší obětovat náklady v řádech stovek korun, než přijít o zaměstnance. „Jeden nemocný může nakazit až 18 dalších lidí kolem sebe, kdežto při chřipce jeden nemocný nakazí maximálně čtyři lidi,“ podotkl Gebauer. Podle něj by se opatření mělo primárně týkat hlavně zdravotníku na centrálních a urgentních příjmech, pohotovostech či dětských odděleních, tedy tam, kde je provoz největší.

Podle aktuálních statistik se letos spalničkami nakazilo deset lidí, mezi nimi čtyři děti. Nejstaršímu nakaženému je 56 let. Už v minulém týdnu začala rozsáhlá protiepidemická opatření. Kvůli vysoké nakažlivosti byla například nařízena karanténa lidem, kteří byli s nemocnými v kontaktu. Nejde pouze o osoby blízké, ale i o zdravotnické pracovníky, kteří s nakaženými byli v intenzivnějším styku.

„Svolali jsme zástupce všech nemocnic v regionu, tedy našich příspěvkových organizací, ale také nemocnic, které kraj nezřizuje. V této situaci je důležité, aby byla veškerá opatření systematická a koordinovaná“ vysvětlil důvod dnešní schůzky Gebauer. Kraj chce předejít situaci, která nastala před dvěma lety. Hygienici a zdravotnická zařízení by se měli také vzájemně lépe informovat.

Podle Gebauera jsou už nyní ve zdravotnických zařízeních letáky s informacemi o spalničkách, včetně jejich projevu. Lidé s příznaky spalniček by se měli držet stranou od dalších lidí. Návštěva praktika není nutná, ideální je podle náměstka v případě podezření zavolat sanitku, která nemocného transportuje na infekční oddělení.

Přestože mezi nemocnými zatím převládají dospělí, hygienici evidují i případy u dětí, které zatím kvůli nízkému věku nemohly být očkovány. Právě očkování je přitom nejúčinnější prevencí proti onemocnění, které se šíří kapénkami a nepřímo kontaminovanými předměty. Hygienici tak znovu apelovali na rodiče, aby s očkováním neotáleli a dostavili se k dětským lékařům včas.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Inkubační doba, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu až po první příznaky, je zhruba sedm až 21 dní. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Rozsáhlá epidemie spalniček vypukla v kraji před dvěma lety. V regionu se nakazilo zhruba 130 lidí, mezi nimi i zdravotníci.

mtk hj