Hygienici varují před výskytem klíšťat, hlavně v okrese Šumperk a Jeseník
„Onemocnění se vyskytuje napříč celým Olomouckým krajem, ovšem nejvyšší počet hlášených případů klíšťové encefalitidy dlouhodobě sledujeme v okrese Šumperk, následuje Jeseník, Olomouc, Přerov a Prostějov,“ uvedla mluvčí.
Mezi lokality s vysokým rizikem výskytu klíšťové encefalitidy řadí hygienici také lesy v předhoří Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů, které se táhnou severozápadním až severním i východním směrem od Olomouce, a to i v bezprostřední blízkosti Šternberka. Mezi lokality se středním rizikem výskytu tohoto onemocnění patří například lesy, které patří k Zábřežské vrchovině, a to ze strany Olomoucka, Šumperska i Prostějovska. Obezřetní by však měli být také návštěvníci v lužních lesích CHKO Litovelského Pomoraví nebo v lesích v okolí hradu Helfštýna a vrchu Maleník na Přerovsku.
Hygienici upozorňují na to, že v České republice je hlášen nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy ze všech zem Evropské unie. „Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech naší republiky. Za období 2019 až 2023 evidovala Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci celkem 208 případů onemocnění v kraji, z nichž více než polovina případů se týkala osob v produktivním věku 35 až 64 let,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že více případů bylo mezi muži (64 procenta) než ženami (36 procent).
Počet případů však v posledních letech v kraji kolísá, zatímco v letech 2018 a 2019 jich hygienici zaznamenali 65 a 69, o rok později jich bylo 42 a v roce 2021 to bylo 24 případů. V roce 2022 se tento počet opět zdvojnásobil, loni jich však bylo 20.
Nejúčinnějším způsobem ochrany proti onemocnění klíšťovou encefalitidou je podle hygieniků očkování, které je možné během celého roku. „Včasné očkování je důrazně doporučeno především u osob opakovaně navštěvujících ohniska nákazy a pobývající v oblastech s každoročně opakovaným výskytem onemocnění,“ doplnila mluvčí Koutná. Kromě klíšťové encefalitidy, na kterou zatím neexistuje cílená antivirová léčba, způsobují nakažená klíšťata také lymeskou borreliózu, která je přibližně šestkrát častější než klíšťová encefalitida. Jedná se o bakteriální infekci, kterou lze účinně léčit antibiotiky, zejména je-li léčba zahájena včas, dodali hygienici.
Alena Horáková