Jak dlouho trvá rekonvalescence po labioplastice
Praha, 12.2.2018 (Mediaunit)
Labioplastika, chirurgické zmenšení nebo úprava tvaru malých stydkých pysků, je jedním z nejběžnějších zákroků v oblasti ženských pohlavních orgánů, které se na klinikách estetické gynekologie a plastické chirurgie a provádějí. Důvody pro něj mohou být nejen čistě estetické, ale také praktické. Velmi často však přílišná velikost malých labií působí pacientkám objektivní potíže např. při jízdě na kole, oblékání plavek nebo nošení některých typů spodního prádla a samozřejmě také při pohlavním styku. Ať už je důvod k zákroku jakýkoliv, jeho provedení přináší ženám úlevu od případných problémů i zlepšení psychické pohody a sebedůvěry. Jak ale plastika stydkých pysků probíhá? A jak za jak dlouho po zákroku může pacientka znovu vykonávat bez omezení všechny činnosti?
Jak zákrok probíhá?
Při labioplastice je pacientka buď v místní (lokální) nebo celkové anestezii. Vlastní zákrok trvá mezi třiceti minutami a dvěma hodinami. V jeho průběhu lékař nejprve vyměří a vyznačí budoucí řez a následně jej provede. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi citlivou oblast s vysokým počtem nervových zakončení, chirurg volí vždy co nejšetrnější řez. Existuje několik různých postupů, které jsou voleny podle výchozího stavu požadovaného výsledku. Od relativně drobných korekcí tvaru až po komplexní remodelaci. Výkon se neprovádí při menstruaci. Tu je ale možné běžnými prostředky odložit.
Rekonvalescence po zákroku
Při labioplastice, stejně jako při jakémkoliv jiném chirurgickém zákroku, dojde ke vzniku otoků, které postupně ustupují v horizontu několika týdnů. Obtíže ale působí zpravidla jen v prvních dnech. Doporučujeme operovanou oblast chladit speciálními polštářky. Chlazení zmenšuje otok a pomáhá proti bolesti. Bolest není většinou příliš intenzivní, zpravidla se vystačí s běžnými analgetiky (Ibuprofen) v prvních 2-4 dnech. Většinou jsou používány stehy, které se samy vstřebají. Návrat k běžným činnostem a práci je možno doporučit za 2-4 dny. Ke zhojení ranek dochází do 2-3 týdnů. Je ale nutné zamezit mechanickému namáhání jizev nejméně 6 týdnů po výkonu. Zejména nedoporučujeme jízdu na kole, na koni a podobně. Jizvy získávají pevnost až po uplynutí této doby a dříve by mohlo dojít je jejich poškození. Během rekonvalescence není třeba vykonávat žádné speciální úkony, důležitá je jen pečlivá hygiena v oblasti genitálií, případně desinfekce sešitých ran. Rány po labioplastice obecně dobře hojí a rekonvalescence většinou probíhá bez komplikací.