Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové vrátili za pomoci kochleárních implantátů sluch již 13 pacientům
Hradec Králové, 13.2.2018 (FNHK)
Lékaři Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové provedli již 13 kochleárních implantací, při kterých se nemocnému implantuje neuroprotéza do vnitřního ucha. Kochleární implantát umožňuje zcela nové slyšení, nemocný tak může znovu vnímat i zvuky, které mu do té doby nedovedlo zprostředkovat sluchadlo.
„Kochleární implantáty jsme během prvního roku činnosti Centra kochleárních implantací v Hradci Králové zavedli dětem i dospělým. Nejmladšímu pacientovi byly dva roky,“ uvedl prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN HK. Kochleární implantát umožňuje proměnu zvuku v elektrické impulsy, které dráždí přímo sluchový nerv a vyvolávají tak sluchový vjem
„Vlastní operace implantátu je nejviditelnější krok umožňující slyšení. Prvním předpokladem je správný výběr nemocného, kterému může neuroprotéza pomoci. Zásadní pro úspěch celého procesu je pak pooperační péče, protože řečový procesor, který implantát obsahuje, se musí opakovaně individuálně nastavovat,“ dodal profesor Chrobok.
Šťastným uživatelům kochleárního implantátu operace ve FN HK umožnila návrat z věčného ticha do zaměstnání, mezi přátele, a dokonce i ke koníčkům jako je poslech koncertní hudby. Největší radostí je však sledovat pokrok dětí, kterým implantát umožní naučit se mluvenou řeč, a zařadit se tak mezi ostatní zdravé děti.
Lékaři jsou ve vzájemné spolupráci schopni zachytit děti s velmi těžkou sluchovou poruchou z celých východních Čech již při jejich narození. Takto vzájemně provázaný screening sluchu je v České republice ojedinělý, podobným způsobem je prováděn kromě východních Čech ještě v Moravskoslezském kraji. Díky kochleárním implantátům je možné zajistit, že děti, které by se staly hluchoněmými, vyrostou jako normálně slyšící. Operace je dále vhodná pro ohluchlé dospělé, kterým neuroprotéza umožní navrátit nemocným sluch v situaci, kdy ani silná sluchadla již nestačí.
V Hradci Králové první kochleární implantáty lékaři voperovali v prosinci 2016. V celé České republice se uskuteční ročně zhruba 100 kochleárních implantací, kromě Hradce Králové také v Praze, Brně a Ostravě. „Počet implantovaných nemocných však vedle medicínských indikačních kritérií závisí na jednáních se zdravotními pojišťovnami, které danou péči hradí. Přejme si, aby všichni nemocní na východě Čech, kteří kochleární implantát potřebují, měli možnost kochleární implantát získat,“ doplnil profesor Chrobok.