Medicínské právo – nezbytné minimum řídících pracovníků nemocnice

Autor: Redakce | Zpravodaj | 24. 9. 2017

Praha, 25.9.2017 (MEDIAUNIT)

Medicínské právo je v současnosti jednou z nejvíce dynamických oblastí práva, která v sobě zahrnuje prvky několika právních odvětví včetně nezanedbatelných sociálních, psychologických a ekonomických aspektů. Každý vedoucí pracovník v nemocnici, poliklinice nebo jiném zdravotnickém zařízení je především manažer a určité právní povědomí je pro jeho každodenní práci nezbytné. Také samostatně působící lékař se bez něj dnes neobejde. Nejde jen o pravidelné uzavírání smluv s obchodními partnery, se zdravotními pojišťovnami nebo o dodržování všech zákonných práv a povinností. V dnešní době se čím dál častěji objevují komplikované soudní spory s pacienty. Dobrý lékař není „jen“ odborníkem ve svém oboru, ale má i potřebné znalosti o právním rámci, který se týká jeho profese.

Co v sobě medicínské právo skrývá?

Medicínské právo můžeme chápat jako soubor právních norem, které upravují všechny možné aspekty vztahu lékaře, potažmo zdravotnického zařízení, a pacienta. Medicínské právo má proto převážně soukromoprávní charakter. Jde tam o problematiku náhrady škody na zdraví a odpovědnost zdravotnických pracovníků za škodu způsobenou pacientovi. Kromě toho se jedná o právní normy upravující postavení zdravotnických pracovníků, náležitosti, které musí splňovat nebo podmínky poskytování zdravotní péče (např. informovaný souhlas, možnost pacienta léčbu odmítnout atd.) V současné době, kdy je do praxe implementována nová evropská legislativa v oblasti ochrany osobních údajů, je třeba zdůraznit také z ní vyplývající nová pravidla vedení zdravotnické dokumentace a zacházení s citlivými informacemi v ní.

Nad rámec toho ještě rozlišujeme obor farmaceutického práva, který má více veřejnoprávních prvků. Jde v něm hlavně o podmínky registrace léčiv a zdravotnických prostředků a umožnění jejich distribuce na trzích, ale také o související ochranu duševního vlastnictví (patentová práva), o regulaci reklamy na léčiva a otázky financování systému nebo dostupnosti léčiv. Na závěr zmiňujeme také trestně-právní rovinu, tedy trestné činy, které souvisí s poskytováním zdravotních služeb (např. ublížení na zdraví, trestné činy související s neoprávněným nakládáním s lidskými tkáněmi a orgány, nedovolené přerušení těhotenství, šíření nakažlivé lidské nemoci apod.)

Nezbytné minimum zahrnuje maximum teorie a praxe

Postgraduální vzdělání v oboru medicínského práva doporučujeme tedy všem, kteří se chtějí posunout dále ve své kariéře v oblasti zdravotnictví, a to lékařům i manažerům zdravotnických zařízení. Pro své další studium si zvolte renomovanou vzdělávací instituci, kde Vás budou učit odborníci se zkušenostmi ze zdravotnictví. Na Ústavu práva a právní vědy právě začíná podzimní semestr studia MBA se zaměřením na management zdravotnictví, který obsahuje také předmět medicínské právo. Do konce září se můžete přihlásit ke studiu za zvýhodněnou cenu, tak neváhejte a přihlaste se již nyní!