Ministerstva do konce roku navrhnou, co bude s kojeneckými ústavy
Praha 18. února (ČTK) – Ministerstva zdravotnictví a práce by měla do konce roku připravit návrh, jak Česko naloží s kojeneckými ústavy. Jejich počet by se měl snížit. Reforma péče o nejmenší děti by se pak měla provést příští rok. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V Česku funguje 27 dětských domovů a center pro děti do tří let a podle loňských plánů jich mělo zůstat sedm.
„Není úplně přesně jasné, kolik kojeneckých ústavů zůstane, je ale skutečně snaha je redukovat… Na konci roku bychom chtěli předstoupit s nějakou komplexnější reformou, která by měla být realizována v následujícím roce,“ řekl Prymula. Podle něj bude nezbytné zachovat zhruba třetinu ústavů. Na návrhu pracují zástupci obou resortů.
Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích i zahraničních institucí za velký počet dětí v ústavech. Podle asociace Dítě a rodina je ČR v Evropě jednou z posledních zemí, kde je možné děti do tří let do zařízení dávat. Experti poukazují na to, že pobyt v ústavu nepříznivě ovlivňuje vývoj a život dětí.
Do dětských domovů se předloni podle zdravotnických statistik dostalo 1490 chlapců a děvčat, kterým nebyly ještě ani tři roky. Přestože domovy pro děti do tří let patří mezi zdravotnická zařízení, jen 37 procent dětí přijaly ze zdravotních důvodů. Ze sociálních důvodů to byly zhruba dvě pětiny chlapců a děvčat.
„Máme poměrně jasno v tom, že nechceme držet v ústavech děti, které jsou dominantně handicapované sociálně. Chceme, aby tady kojenecké ústavy byly jen pro ty, kteří mají zdravotní problém, který je zásadního rázu,“ řekl náměstek. Čím víc podle něj bude pěstounů a adoptivních rodičů, tím víc ústavů se uvolní. V nich by mohla pak vzniknout například centra služeb pro lidi s autismem a jejich rodiny, dodal Prymula.
Podle záměru ministerstva práce by se do pěstounských rodin měly dostávat i děti s postižením či sourozenci. Resort chce vyškolit další pěstouny. Posílit hodlá i prevenci a pomoc rodinám. Podle zástupců organizací na pomoc dětem není důvod, aby nemocní či handicapovaní chlapci a děvčata vyrůstali v ústavech. I pro ně by se měly najít náhradní rodiny.
V Česku předloni podle statistik fungovalo 26 dětských domovů pro děti do tří let a jedno dětské centrum. Nejvíc zařízení bylo ve Středočeském kraji, a to pět. Čtyři takzvané kojenecké ústavy měl Moravskoslezský a Jihomoravský kraj. Po dvou domovech bylo na Vysočině, v Praze, Plzeňském a Pardubickém kraji. Šest krajů mělo po jednom ústavu. Bez ústavní péče se obešel Zlínský kraj, který své dva domovy zrušil v září 2016.
Asociace Dítě a rodina vyzvala už dřív k uzákonění zákazu posílat malé děti do ústavů. Například Slovensko to pro tříleté děti udělalo v roce 2006, nyní se zákaz týká dětí do šesti let. V Polsku není možné do ústavů dávat děti do deseti let. V ČR se zákazem počítala strategie péče, kterou v roce 2012 schválila tehdejší vláda. Podle tohoto dokumentu se děti do tří let neměly do ústavů posílat od roku 2014, děti do sedmi let pak od roku 2016. Kabinety záměr neprosadily.
Kateřina Krausová rot