Na čtvrtek připadá světový den zraku. Jaké jsou nejmodernější preventivní kroky, které můžete pro zdraví svých očí udělat?
Praha, 10. října 2017 (LESENSKY.cz)
Nesprávné vidění je jedním z nejrozšířenějších, ale také nejvíce podceňovaných zdravotních problémů na světě. I proto se důležitost péče o oči a pravidelné prevence připomíná každoročně prostřednictvím Světového dne zraku (World Sight Den). Ten se pod taktovkou Světové zdravotnické organizace slaví vždy druhý říjnový čtvrtek a letos tak připadá na 12. října. Jaké jsou nejaktuálnější „módní trendy“ v péči o oči a jak se o ně můžeme sami starat, tak, aby byly opravdu zdravé? Přečtěte si několik tipů a vyzkoušejte třeba tzv. sunning, běh nebo konzumujte potraviny s astaxanthinem.
Oči jsou důležitým smyslovým orgánem, nicméně často jim nevěnujeme dostatečnou péči, a to zejména v ohledu prevence. I proto se každý rok na Světový den zraku připomíná, že je nutné se dostatečně starat právě i o náš zrak. Věděli jste například, že:
- 39 milionů lidí na světě je slepých
- 246 milionů lidí sužuje těžké nebo středně těžké poškození zraku
- celkem 253 milionů světové populace mělo v roce 2015 nějaké zrakové postižení
- 80 % indikovaných zrakových problémů či postižení lze vyloučit, tzn. je buď léčitelné, nebo jim lze předejít správnou prevencí
- odhaduje se, že 19 milionu dětí je zrakově postiženo
- 1,1 bilionu lidí má problém s viděním na blízko
- přibližně 65 % osob se zrakovým postižením jsou ve věku 50+
- 55 % lidí se zrakovým postižením jsou ženy?*
Tohle jsou jen některá vybraná čísla, která mají zdůraznit, že náš zrak bychom neměli v celkové zdravotní prevenci vynechávat. I očím je nutné věnovat náležitou pozornost, zejména teď na podzim. „Podzimní období je typické kratšími dny, úbytkem slunečního svitu a přirozeného denního světla se sníženou viditelností, což naše oči velmi unavuje. A je dobře známý fakt, že v šeru nebo ve tmě se zhorší vidění i u zdravého oka. V horších podmínkách se navíc projevují více oční vady, jako jsou například krátkozrakost nebo astigmatismus,“ říká primářka Věra Kalandrová z brněnské oční kliniky Lexum a doplňuje: „Starat se o svůj zrak je velmi důležité, bohužel očního lékaře podle řady statistik pravidelně navštěvuje asi jen polovina Čechů. Za ideální považuji dvouletý interval preventivní prohlídky u lidí do 40 let, u osob nad 40 let je pak vhodné nechat si oči zkontrolovat častěji. Zrak se totiž s přibývajícím věkem mění a přirozeně zhoršuje, zároveň se zvyšuje riziko různých onemocnění očí.“
Platí tedy, že je třeba pravidelně si nechat zrak a jeho správné fungování zkontrolovat odborníkem, nicméně také my sami se v péči o oči můžeme angažovat, a dobré a bezproblémové vidění si tím udržet. „V rámci vlastní péče o oči nám mohou pomoct různé přírodní preparáty, masti, kapky nebo gely, dobrá hygiena očních víček, cvičení očí, ale také zdravý životní styl a úprava podmínek v pracovním nebo domácím prostředí,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta oční kliniky Gemini. Většina z nás už pravděpodobně zná ty nejzákladnější kroky, jak se o oči starat, nicméně i tato oblast jde neustále dopředu a také v péči o zrak se objevují nové a nové trendy. Některé aktuálně nejmodernější, které by stály za zkoušku, jsme vybrali níže.
Novinkou v jídelníčku pro zdravé oči je astaxanthin
Ke klasickým potravinám, které se doporučují jíst pro dobrý zrak, se začínají postupně přiřazovat i nové potraviny nebo přírodní látky. Mrkev tak doplňuje třeba kurkuma nebo astaxanthin, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který působí na imunitu, ale i dobrý zrak. Astaxanthin se řadí do skupiny karotenoidů a najdeme ho především v řasách a lososím mase, v humrech nebo krevetách. Z řas se dá kultivovat do podoby výrazně červeného prášku, který se pak používá například v potravinových doplňcích. S konzumací proniká poměrně snadno do očních tkání a pomáhá napravovat jejich poškození UV zářením a obecně je regenerovat po námaze. Platí totiž, že oční orgány jsou snad nejvíce ze všech vystaveny oxidaci, tedy působení vnějších vlivů. Proto je třeba je vyživovat. Astaxanthin je vědecky prokázaným pomocníkem v boji s makulární degenerací (degenerace sítnice vlivem stárnutí, může vést až k oslepnutí). Podle japonských studií rychle ulevuje unaveným a namáhaným očím a pomáhá také redukovat problémy, jako jsou rozmazané vidění nebo obtížné zaostřování na blízko. Kromě toho podporuje léčbu a samotnou prevenci zeleného zákalu.
Sunning neboli sluneční lázeň stimuluje oči
Sunning: Sunning je další alternativou speciálního cvičení. Jedná se o jakousi „sluneční lázeň“. Podle mnohých odborníků je totiž dobré dopřávat očím dotyk slunečních paprsků. Podstatou sunningu je tedy vlastně stoupnout si uvolněně a vzpřímeně přímo čelem ke slunci, zavřít lehce oči a otáčet pomalu hlavou v rozsahu 180 stupňů ze strany do strany, nebo tak daleko, jak nám páteř dovolí. Pokud si najdeme každý den dokonce 10 minut na tuto aktivitu, budou naše oči jako v bavlnce. Kromě blahodárného slunečního účinku se navíc sunningem učíme rychle opakovaně stahovat a roztahovat oční zornici, a tedy chránit oči při prudkém osvětlení. Cvičení taky stimuluje sítnici a aktivuje nervová spojení jdoucí ze sítnice do mozku, snižuje oční tlak a slouží jako prevence zeleného zákalu.
Sportem k lepším očím? I to může platit
Lékařské výzkumy naznačují, že běh nebo jízda na kole mohou fungovat jako preventivní aktivity u dvou častých civilizačních očních komplikací – u šedého a zeleného zákalu a makulární degenerace, která se pojí s věkem podmíněnou ztrátou zraku. Tyto sportovní aktivity totiž prokazatelně snižují nitrooční tlak a napomáhají lepšímu prokrvení všech orgánů včetně očního nervu. Rychlejší sport může doplnit oční jóga. Pro regeneraci oka je dobré najít si vždy na konci dne chvilku a provést několik cviků, které pomohou uvolnit oční svaly a oko takzvaně osvěžit, tedy zabrání jeho vysušování. Série cviků oční jógy lze najít na internetu, například i s video návodem na YouTube.
*Podle dat: The International Agency for the Prevention of Blindness