
Nový projekt chce podpořit rodiny pečující o lidi na domácí plicní ventilaci

Podle nich je v Česku zhruba 500 rodin, které se doma starají o někoho na plicním ventilátoru, jejich podpora je však nedostatečná, ačkoli jsou přetížení. „Je tu velká nedostupnost respitních (odlehčovacích) pobytů s nulovou finanční podporou,“ uvedla Tereza Bartošová z anesteziologicko-resuscitačního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pro zdravotní pojišťovny je podle ní přitom domácí péče o pacienty výrazně levnější než dlouhodobá hospitalizace. „Pacientům v domácí péči vzroste kvalita života, zlepší se i zdraví samotné. Důvodem k tomu je nejen domácí prostředí, ale i možnosti seberealizace, odstranění pocitu izolovanosti, možnost sportovat a možnost pomáhat dál dalším lidem,“ řekla Bartošová.
Náklady na péči doma podle organizace většinou nepřekročí 5000 korun na den, zatímco v nemocnici péče stojí až 17.000 korun denně. „I při využití všech možných sociálních dávek má naprostá většina rodin poté, kdy si vzala domů pacienta na ventilátoru, nižší příjmy než předtím. Jeden člen rodiny totiž zpravidla musí rezignovat na svoji pracovní kariéru. Rodiny tak čelí často nejen fyzickému a psychickému vyčerpání, ale i finanční nejistotě,“ uvedl anesteziolog z agentury domácí péče ProCare Medical Ferdinand Polák.
Dech života se podpoře pacientů na domácí umělé plicní ventilaci a jejich rodin věnuje více než 12 let. Mimo přímou pomoc organizuje školení pro zdravotní sestry, poskytuje psychologické konzultace a pomáhá rodinám zvládat každodenní péči. Loni zajistil 42 individuálních odlehčujících pobytů a mezi lety 2017 až 2023 sedm skupinových pobytů. Realizované odlehčovací pobyty podle organizace vyšly na čtyři miliony korun.