Operace mohou pomoci nejen s obezitou, ale i diabetem

Autor: Redakce | Zpravodaj | 27. 1. 2019

Praha, 28.1.2019 (Focus Agency)

Tvrzení, že Američané jsou proti nám tlustí, se pomalu ale jistě stává mýtem. Z dat WHO pro rok 2017 vyplývá, že v České republice je procento obézních srovnatelné s Massachusetts nebo Connecticutem, a je dokonce vyšší než v New Yorku, Montaně, Utahu, Kalifornii nebo Coloradu.1 Ze států Evropské unie se před ČR dostaly pouze Malta, Velká Británie, Maďarsko a Litva.2 V léčbě obezity přitom dochází k výraznému rozvoji chirurgických operací, tzv. bariatrie.

Operace pomáhá nejen od kilogramů

  • vymizení příznaků diabetu ve 45–68 % zlepšení zvýšené hladiny cholesterolu v 71–94 %
  • zlepšení hodnot vysokého krevního tlaku ve 42–66 %
  • vyřešení 80 % případů metabolického syndromu
  • 95 % úspěšnost řešení bércových vředů
  • vyřešeno 50 % případů stresové močové inkontinence
  • vyřešení obtíží v 72–95 % případů refluxní nemoci jícnu (příznakem pálení žáhy)

Zdvojnásobení počtu obézních dětí za posledních 20 let3 je jedním z důvodů, proč dochází k nárůstu obezity v ČR. Příčinou obezity je u více než 90 % pacientů nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie, na kterých se podílí stravovací zvyklosti v rodině, psychický stav, stres a denní režim. Svou roli hraje také dědičnost. Pouze u 1 % je příčinou obezity jiné onemocnění, na vině mohou být též léky.

V souvislosti s obezitou je třeba brát v úvahu nejen fyzickou, ale též psychickou stránku. Obezita je totiž velmi často spojena se sociálním stigmatem, tedy s odlišností jedince od sociální skupiny. Tímto tématem se zabýval např. průzkum ve Velké Británii, který ukázal, že během života se cítilo stigmatizováno a negativně hodnoceno 88 % obézních.4 Výsledkem mohou být pocity méněcennosti a deprese zmenšující úspěšnost léčby. „Praktičtí lékaři hrají v boji s obezitou významnou roli. Z dostupných průzkumů přitom vyplývá, že na pacienty s obezitou nahlížejí často negativně. Velký význam je potřeba klást na vytvoření důvěrného vztahu mezi lékařem a pacientem. Ten je nedílnou součástí komplexního procesu v boji s nadváhou a obezitou. Zároveň je nezbytně nutné se zaměřit na to, aby se bariatrické výkony dostaly do povědomí lékařů i široké veřejnosti,“ říká MUDr. Michaela Kilevníková, praktická lékařka z Turnova. Přitom je nejen na obezitolozích, ale také diabetolozích, nutričních terapeutech a praktických lékařích, aby s pacienty prodiskutovali všechny možnosti léčby zlepšující jejich zdravotní stav.

Je potřeba alespoň o 30 % více bariatrických operací, říkají odborníci

Konzervativní léčba obezity je dlouhodobá a vzhledem k nárokům na pacienta ne vždy úspěšná. Řešením, které je v České republice zatím využíváno nedostatečně, jsou bariatrické operace. Těch se v ČR provede přibližně tisíc pět set za rok a jsou plně hrazeny pojišťovnou. Ze zahraničních studií vyplývá, že nejen že je tato metoda velmi efektivní při snižování hmotnosti, ale též účinně řeší další související zdravotní komplikace, jako jsou diabetes (90 % diabetiků se dokonce obejde do jednoho roku po operaci bez užívání inzulinu5), spánková apnoe, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Stejný názor mají i čeští odborníci. „Vzhledem k tomu, že obezita je v současné době považována za jedno z nejhorších chronických onemocnění, je důležité, aby se počet bariatrických zákroků navýšil. Já osobně mám se svými pacienty, kteří bariatrickou operaci podstoupili, velmi dobrou zkušenost. Jedná se nejen o zmírnění zdravotních komplikací, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak, ale zároveň jde i o velké změny v psychice pacientů. Díky zhubnutí desítek kilogramů se cítí lépe fyzicky i psychicky, jsou pohyblivější a zároveň všichni kvitují pozitivní kosmetický efekt,“ pokračuje praktická lékařka MUDr. Kilevníková.

 

www.mojelecbaobezity.cz

Portál, na němž najdou pacienti podrobný popis operací a průvodce pacienta shrnující, co pacienta čeká před, během a po operaci, příběhy pacientů i seznam pracovišť, na nichž operace hrazené pojišťovnou provádí.

 

Zdroje:

1 The State of Obesity. https://stateofobesity.org/adult-obesity/

2 WHO. Prevalence of obesity among adults, BMI ≥ 30, age-standardized. Estimates by country. http://apps.who.int/gho/data/view.main.CTRY2450A?lang=en

3 Výsledky studie „Zdraví dětí 2016“, Tělesná hmotnost a vadné držení těla. SZÚ.

4 RCPCH. APPG obesity report finds 88% of obese stigmatised.

https://www.rcpch.ac.uk/news-events/news/appg-obesity-report-finds-88-obese-stigmatised

5 Schauer et al: Bariatric surgery versus intensive medical therapy for diabetes–3-year outcomes. N Engl J Med. 2014.