Piráti s Hilšerem chtějí zákonem omezit kupčení s lidskými orgány

Autor: Redakce | Zpravodaj | 13. 1. 2019

Praha 14. ledna (ČTK) – Pirátští poslanci připravují zákon, který by měl omezit možnosti nákupu orgánů odebraných politickým vězňům v Číně i kdekoli jinde. Na předloze, která by měla být připravena do června, spolupracují se senátorem a lékařem Markem Hilšerem. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí Pirátů Kateřina Sadílková. Čína oficiálně odebírání orgánů vězňům popírá.

„Posledních pár měsíců se v rámci týmu zabýváme orgánovou turistikou. Stručně řečeno jde o to, že si zajedete do zahraničí nechat voperovat orgán nějakého chudáka, který ho v lepším případě prodal, v horším mu ho sebrali. V tomhle byznysu hraje smutný prim Čína, která kupčí s orgány vězňů v doslova průmyslovém měřítku,“ uvedl místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa.

Hilšer označil za veřejné tajemství, že „v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu“. Pokud nelze podle senátora tyto zločiny ovlivnit přímo, je třeba přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky. „Vystupujeme-li zásadně proti mezinárodnímu obchodu se zvířaty, nesmíme tolerovat obchod s lidskými orgány,“ dodal Hilšer.

Peksa a Hilšer se podle společného prohlášení inspirovali chystaným kanadským zákonem, který by měl zapovídat vstup do země osobám spojeným s obchodem s orgány. Příjemce transplantovaného orgánu by měl předložit certifikát o tom, že jej získal od dobrovolného dárce.

V Číně se podle jejích kritiků provádělo až 100.000 transplantací orgánů ročně. Orgány jsou prý odebírány vězňům, kteří pocházejí z řad stoupenců duchovního hnutí Fa-lun-kung, ujgurských muslimů, tibetských buddhistů a křesťanů. Podle organizací na ochranu lidských práv jde o takzvané vězně svědomí, tedy osoby, které jsou ve vězení kvůli politickému přesvědčení nebo příslušnosti k menšině.

Čínské úřady tvrdí, že počet transplantací se pohybuje kolem 10.000 ročně a že od roku 2015 nejsou orgány popraveným vězňům odebírány. Agentura AP v této souvislosti již dříve uvedla, že v Číně existuje rozsáhlý černý trh, kde prodávají své orgány k transplantaci řadoví občané. Před třemi lety čínský soud odsoudil k až pětiletým trestům vězení 16 lidí, vesměs lékařů a zdravotníků, kteří byli zapojeni do nelegálních obchodů s transplantacemi ledvin.

mhm jw