Podhorná: Ženy s endometriózou se na přírodu obracejí stále častěji
V roce 2013 jsme v naší poradně zaznamenali zvýšený počet dotazů týkajících se gynekologických potíží. Tím vůbec nejobvyklejším problémem, s nímž se na nás ženy obracely, byla endometrióza a s ní spojené zdravotní obtíže. Naše soukromé statistiky tak potvrzují, že nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku je právě tato choroba. Ačkoli endometriózu nelze plně vyléčit, současná medicína nabízí několik cest, jak její projevy zmírnit. Tyto metody pak mohou být velice efektivně podpořeny bylinami, které je mohou v některých případech dokonce zastoupit.
Endometrióza je nemoc, během níž se ložiska děložní sliznice vyskytují mimo dělohu. Z lékařských případů je jasné, že se mohou nacházet téměř kdekoliv v těle s výjimkou srdečního svalu a sleziny. V současné době není znám přesný údaj, kolik žen trpí touto chorobou, jejíž příčiny nebyly dosud plně vysvětleny. Projevy onemocnění se mohou lišit, často je však provázeno bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku nebo bolestivým pohlavním stykem. Smutným důsledkem endometriózy bývá až u 50 % nemocných neplodnost. Za tou mohou stát například srůsty v malé pánvi, které brání vajíčkům v uvolnění, ale také třeba hormonální nerovnováha.
Klasická léčba často vede ke klimakterickým příznakům
Moderní medicína nabízí dvě cesty léčby tohoto problému. Jedná se o chirurgický zásah a o hormonální léčbu. U té se úspěšnost pohybuje mezi 75 a 95 %. Spočívá především v podávání takových preparátů, které ovlivní hormonální hladinu. Estrogen se pak u žen pohybuje přibližně ve stejných hladinách, jako kdyby byly v přechodu. V průběhu této léčby však ženy často pociťují stejné příznaky jako během klimakteria: jsou náladové, trpí na migrény, deprese a návaly, mívají problémy se spánkem. Naštěstí je možné tyto problémy utlumit přírodní cestou. Na migrény lze doporučit například řimbabu nebo černý rybíz, proti depresím dobře funguje směs lípy, vrbky úzkolisté a třezalky tečkované. Pro zlepšení a prohloubení spánku je vhodná bacopa, kozlík nebo withanie. Návaly a pocení je možné zmírnit tinkturou ze jmelí.
V některých případech lékaři doporučí pacientce užívat hormonální antikoncepci. Po jejím vysazení se však často vyskytne problém porušení hormonálního cyklu. V takovém případě ženám doporučuji organismus zbavit plísní a vyčistit. K tomu je nejvhodnější ptačí jeřáb, lékořice, měsíček a penízovka. Výborně zabírá také bříza, jasan, pýr, šiitake a kombinace černého rybízu s maliníkem.
Byliny vhodné pro boj s endometriózou
V rámci vlastní praxe se mi v případě endometriózy nejlépe osvědčil postup, v němž nejprve posílíme imunitu a hormonální oblast podáváním eleuterokoku, měsíčku a ptačího jeřábu. Poté zajistíme odplísnění organismu a jeho očistu od bakterií, virů i parazitů pomocí bylin, jakými je například bříza nebo lopuch. Na likvidaci plísní se nejlépe hodí česnek, proti bakteriím funguje bazalka. Vrba pomůže při virových zátěžích. V případě parazitů pak fungují pelyněk, hřebíček, ořešák americký, topol a směsi sestavené z bylin rudého lapacha, pelyňku, hořce, vrby a vilkakory. Dále pomáhají také penízovka, lichořeřišnice, grep a lékořice. Můžete také využít byliny v podobě gynekologických sedacích koupelí. Poněvadž při některých typech endometriózy se mohou vytvářet cysty na pohlavních orgánech nebo děložní myomy, pokračujeme podáváním tinktur s protinádorovým a proticystickým působením, tedy nasadíme maralí kořen, ořešák americký nebo vřes. Jelikož po tomto problému vznikají určité druhy zánětů, využijeme také byliny s protizánětlivým působením, kam řadíme olši, lichořeřišnici, vinnou révu nebo rakytník.
Tato komplexní očista gynekologického ústrojí od veškerých zátěží přispěje k řešení i dalších gynekologických problémů, jako jsou cysty a myomy, výtoky, sterilita a zároveň je prevencí civilizačních a chorob onkologických.
O tom, že byliny mohou pomoci i v případě závažnějších onemocnění, mě dobře přesvědčují reakce uživatelek našich tinktur. Ačkoli léčba bylinami je dlouhodobou záležitostí, není výjimkou, že již po krátkém čase užívání se nejrůznější gynekologické obtíže minimalizují. Z toho důvodu ráda doporučím přírodní cestu všem ženám, které zdánlivě ztratily naději.
Autor komentáře
Mgr. Jarmila Podhorná
Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu