Poslouchejte rytmus svého srdce
Brno, 14.3.2019 (MaVe PR)
Nepravidelný tlukot srdce není vhodné brát na lehkou váhu. Jde o typický příznak srdeční arytmie. Když navíc srdce běží moc rychle, může jít o fibrilaci síní. Přestože toto onemocnění většinou nijak nebolí a pacienta nemusí ani výrazně omezovat, jeho následky mohou být fatální.
V průběhu fibrilace, tedy rychlého chvění srdce, dochází k nekoordinovanému a nepravidelnému stahování srdečních síní. Pacienti proto na sobě často pozorují bušení srdce, ale mohou cítit slabost, může se jim hůře dýchat či mohou mít poruchy spánku a pociťovat úzkost. V srdci důsledkem této arytmie může vzniknout krevní sraženina. Jestliže se uvolní, způsobí například cévní mozkovou příhodu (CMP) neboli mrtvici. Poznáte ji tak, že postižený najednou ztratí schopnost ovládat jednu stranu svého těla, znecitliví mu tváře nebo ho bez zjevné příčiny náhle prudce rozbolí hlava. Typické pak pro něj budou potíže s vyslovováním, poklesnutý koutek či nemožnost předpažit. Pro přežití pacienta a maximální zmírnění následků je klíčový okamžitý transport do nemocnice.
Mozková mrtvice je právem považována za jedno z nejobávanějších onemocnění. Celosvětově jde o třetí nejčastější příčinu smrti. Každý rok postihne bezmála 40 tisíc Čechů. Z toho jich více než 10 tisíc zemře. Další se pak potýkají s trvalými následky, jako jsou ochrnutí, ztráta citlivosti, poruchy spánku, ztráta řeči, potíže s vyjadřováním a mnohé další.
Říká se, že mrtvice přichází z nečekaně a bez předchozích varování. Není to však pravda. Více než 20 % případů má na svědomí právě fibrilace síní. Tragickým důsledkům tohoto onemocnění dnes dokáží lékaři účinně zabránit nasazením antikoagulační, tedy krev ředící léčby, která nedovolí krevním sraženinám vzniknout. Moderní léčivé přípravky ze skupiny NOAC (nová antikoagulancia) jsou účinná, a přitom pacienty významně neomezují. Pokud je nemocný správně užívá, není dokonce nutné kontrolovat léčbu pravidelnými krevními testy, jak tomu je v případě warfarinu. Moderním lékům nevadí ani žádné skupiny potravin, takže přestože je pacienti musí užívat doživotně, nijak nestrádají.
Problém je, že ne všichni, kdo mají fibrilaci síní, se léčí. V roce 2015 diagnostikovali lékaři v České republice celkem 335 tisíc pacientů s tímto problémem. Pouze 262 tisíc však zahájilo pravidelnou léčbu. Více než 20 % pacientů onemocnění ignoruje.
Česká republika má v Evropě v současnosti jeden z nejlepších systémů akutní péče o CMP, území je protkáno sítí 13 cerebrovaskulárních a 32 iktových center, kde se lidem s akutní mozkovou příhodou dostane rychlé pomoci. Takže když dostane mozkovou příhodu člověk v Jeseníkách, má větší šanci, že se dostane do specializovaného centra než člověk třeba někde v Británii na venkově. Lékaři radí, že v ideálním případě by lidé měli mrtvici předcházet. Zásadní je proto naslouchat svému srdci a při případné nepravidelnosti srdečního rytmu zajít na vyšetření. Pravděpodobnost výskytu cévní mozkové příhody lze snížit omezením soli, tuku a cukru v jídle, zvýšením dávek ovoce a zeleniny, pravidelným pohybem a vynecháním alkoholu a cigaret.