Přestáváte s kouřením? Bylinky vám pomohou zmírnit abstinenční příznaky
Snaha o řešení kuřáctví je momentálně aktuálním trendem nejen v Česku, ale po celém světě. Nejnovější výzkum Barometru odhalil, že v České republice loni kouřila více než čtvrtina obyvatel. Zajímavý je fakt, že téměř 60 % kuřáků chtělo s cigaretami přestat. Vzhledem k množství abstinenčních příznaků je to však mnohdy náročné. V tomto článku se zaměříme na netradiční možnosti, které si s těmito nepříjemnostmi poradí.
Přestáváte kouřit? Dostaví se zácpa
Jedním z prvních příznaků, které začínající abstinent pocítí, je problém se střevy. Při kouření se totiž do těla dostává nikotin, který sice zpomaluje vyprazdňování žaludku, ale naopak urychluje peristaltiku střev. Ve chvíli, kdy přestaneme kouřit, se tak mohou dostavit střevní potíže. Řešení se nabízí ve formě konzumace ovoce, zeleniny a většího množství tekutin. Samozřejmostí je také dostatečný pohyb. Další variantu nabízí bylinky. „Pro normální funkci trávicího traktu je vhodná směs bylin Helmifit, která obsahuje medvědí česnek, pelyněk, kořen hořce žlutého a pupeny ořešáku amerického. Tyto byliny pročišťují a detoxikují organismus a přispívají k udržování mikrobiální rovnováhy ve střevech. K regeneraci střev přispívá také směs z dubu, černého rybízu, lnu, brusinky, olše a betaglukanu, zvaná Fitkolon,“ radí česká bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.
Depresi a neklid zažene bělotrn, třezalka a lípa
Dalším hojně se vyskytujícím příznakem bývá neklid, vznětlivost nebo také deprese. Tělo se vrací do normálního stavu, proto se často dostavují také neodůvodněné návaly vzteku. Tyto symptomy se objevují již 4 hodiny po poslední cigaretě. Pokud se teprve chystáme přestat kouřit, je důležité se na tuto situaci alespoň částečně připravit. Mezi nejčastější rady odborníků patří pohyb na čerstvém vzduchu, návštěva přátel, ale i oblíbené koníčky. Zkrátka se na odvykací kůru snažme nemyslet, zhluboka dýchejme a relaxujme. Pro podporu dobrého psychického stavu a emoční rovnováhy je vhodná také tinktura z bělotrnu, lípy a třezalky. Na zlepšení psychiky někdy velice zabírá eleuterokok a dále bylinka bakopa. Bylinky nám pomohou zklidnit se, uvolnit a pozitivně působí i při usínání.
S nízkým krevním tlakem si poradí kukuřice
V rámci zdravotních potíží se u čerstvých abstinentů často dostavuje také pokles krevního tlaku. Mezi typické příznaky nízkého tlaku se řadí únava, ospalost, ale také bolesti hlavy nebo studené končetiny. „Pro povzbuzení cévního systému lze použít tinkturu z pupenů kukuřice seté, která současně mírně zvyšuje krevní tlak. Velmi vhodnou bylinou je také eleuterokok, který pomáhá při prokrvení srdečního svalu a mozku. Vhodný je dále též rozmarýn, který zároveň odstraňuje pocit fyzické a psychogenně podmíněné únavy a vyčerpanosti, zároveň je také kardiotonikem,“ doporučuje Podhorná. Kromě toho bychom při nízkém tlaku měli dodržovat správný pitný režim a omezit kávu i alkohol. Vhodné je také pravidelně doplňovat vitamín C nejlépe z přírodních zdrojů, jako je čerstvá zelenina.
Kontakt
Mgr. Jarmila Podhorná
Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu