Ředitelka SZÚ rezignovala, kontroly ukázaly pochybení
Praha 20. února (ČTK) – Ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová dnes rezignovala. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svém webu. V pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky kontroly hospodaření ústavu, ministerstvo je označilo za alarmující. Kontrola odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun, chyby v zadávání veřejných zakázek a nefunkční vnitřní kontrolu.
“Rezignací chce poskytnout maximální prostor pro důkladné prošetření závažných skutečností uvedených ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu a předejít negativnímu mediálnímu tlaku, kterému by v souvislosti s jejím dalším setrváním ve funkci mohl být vystaven Státní zdravotní ústav i ministerstvo zdravotnictví,” uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.
Na funkcí ředitele vypíše ministerstvo výběrové řízení. Šéf SZÚ nespadá pod služební zákon. Dočasným řízením ústavu byla pověřena vedoucí Centra zdraví a životních podmínek SZÚ Helena Kazmarová. Sosnovcová SZÚ vedla od roku 2010. NKÚ chystá kvůli výsledkům kontroly trestní oznámení.
SZÚ se věnuje tvorbě podkladů pro národní zdravotní politiku, metodické a referenční činnosti v oblasti ochrany veřejného zdraví, nemocí z povolání, epidemiologii nebo drogovým závislostem. Dále kontrole kvality služeb a zdravotní výchově obyvatelstva. Spadají pod něj i národní referenční laboratoře, například Národní referenční laboratoř pro chřipku, HIV a další nakažlivé nemoci, pravidelně publikuje například výzkum o spotřebě alkoholu a tabáku.
NKÚ kontroloval hospodaření ústavu v letech 2014 až 2016, kdy vykázal náklady 348 až 378 milionů korun ročně. Příspěvek ministerstva na provoz byl v roce 2003 asi 370 milionů korun, v roce 2017 byl 197 milionů korun. Počet zaměstnanců se snížil z téměř tisíce v roce 1990 na 455 v roce 2014, v současné době je jich 450.
Kontrola ukázala nedostatky ve veřejných zakázkách, některé ústav dělil a část materiálu objednával bez nich. Ústav také o 21 milionů nedodržel mzdový limit 125 milionů korun stanovený ministerstvem. Peníze na mzdy převáděl i z rezervního fondu. V kontrolovaném období také podle NKÚ nefungoval vnitřní kontrolní systém ústavu. Oddělení kontroly ústav znovu zřídil až letos a vypracoval plán auditů.
Podle závěrů kontroly zveřejněných na webu NKÚ byly problémem také nízké ceny pronájmy bytů pro zaměstnance, které se neměnily od roku 2009. Podle serveru iDnes si byt za 960 korun měsíčně pronajímala ředitelka Sosnovcová. K soukromým cestám do práce a zpět využívala podle kontrol služební vůz. Úřad také ústavu vytýká, že závodní jídelnu rekonstruovanou a nově vybavenou za více než 30 milionů korun po opravách několik měsíců nevyužíval.
Sosnovcová v pondělí uvedla, že systémová pochybení byla zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu. V roce 2008 bylo pod SZÚ převedeno 100 nových zaměstnanců, což vedlo k rozsáhlé reorganizaci a propuštění 130 zaměstnanců a poté snížení příspěvku ministerstva na provoz o 50 milionů korun. Podle Sosnovcové má SZÚ oproti podobným institucím v Evropě minimální počet zaměstnanců, polovičníí proti Nizozemsku či Moldavsku a čtvrtinový proti Srbsku a přibližně šestinový proti Norsku či Finsku.
Některé nedostatky už ústav podle Sosnovcové začal odstraňovat, zrušil například úsek náměstka, který měl veřejné zakázky na starosti, a vytvořit oddělení právních služeb a veřejných zakázek. Ministerstvo plánuje v SZÚ vlastní kontrolu zaměřenou na hospodaření, zejména na veřejné zakázky, dodavatelské smlouvy a investice.
Vanda Králová mol