Projekt Aktivní škola má jihomoravské žáky přimět ke zdravějšímu…
Podstatou projektu je vedle prevence obezity a přidružených onemocnění či podpory pohybu také eliminace negativních stereotypů, jako je kouření, pití alkoholu nebo spánková deprivace. „Prevence zdraví musí začít u dětí. Proto jsme s ostatními zástupci institucí vytvořili tento projekt. Věřím, že bude inspirací i pro ostatní kraje,“ uvedl Podzimek. Kraj letos na projekt vynaloží tři miliony korun.
Tvoří jej čtyři klíčové aktivity. „První souvisí s certifikací škol, kdy s Českou školní inspekcí budeme zjišťovat, zda školy vytváří vhodné podmínky pro pohybové aktivity. Druhá část je zaměřená na projektové dny na školách. Studentům a žákům předvedeme, jakým způsobem se chovat preventivně a odpovědně ve vztahu k vlastnímu zdraví. Dále vytvoříme webináře zaměřené na prevenci různých patologických jevů a poslední součástí je podpůrná internetová kampaň předchozích aktivit,“ popsal děkan Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity Jan Cacek.
Pracovní tým bude postupně oslovovat střední a základní školy. Certifikaci může získat každá škola v kraji. Stejně tak budou všem dostupné webináře. Projektové dny plánují na 16 vybraných školách.
Metodické doporučení pro Aktivní školu vychází z rozsáhlého šetření školní inspekce. „Na základě těchto dat z předloňského roku jsme se podívali na to, co školy, kde mají zdatné žáky, dělají jinak, a zda jsou jejich zkušenosti přenositelné,“ poznamenal ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Iniciativu vnímají jako potřebnou také zástupci brněnských zdravotnických zařízení. Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Iva Rovného odborníci denně řeší zdravotní problémy spojené s obezitou a současným stylem života. Masarykův onkologický ústav chce zaměřením na zdravý životní styl předejít zbytečným úmrtím na rakovinu. „Přibližně polovina všech případů zhoubných nádorů vzniká z ovlivnitelných rizikových faktorů nebo může být zjištěna ještě dříve, než se rakovina stane nevyléčitelnou. K těm nejzávažnějším patří kouření a užívání tabáku, pití alkoholu a dále rizika související se špatným stravováním, obezitou a nedostatečným pohybem,“ doplnil jeho ředitel Marek Svoboda.
S klesající pohybovou aktivitou u dětí souvisí zhoršující se stav pohybového aparátu, vadné držení těla či svalová nerovnováha. Zdravotní problémy vzniklé v dětském věku se pak přenášejí do dospělosti. „Lékařská fakulta věnuje značnou pozornost výchově nové generace budoucích dětských lékařů a připravovaný projekt významně podpoří jejich povědomí o nutné prevenci a případné časné léčbě,“ dodal děkan fakulty Martin Repko.