Neplodností trpěl zhruba každý šestý obyvatel planety, uvádí zpráva…
Obtíže se dotkly 17,5 procenta obyvatel, rozdíly mezi vysoko a středně a nízkopříjmovými zeměmi jsou zhruba jeden procentní bod. Poměrně velké odlišnosti jsou mezi jednotlivými regiony světa, ale sama WHO upozorňuje, že zpracovaná data nebyla dostatečně rozsáhlá pro vyvozování jednoznačných závěrů.
S neplodností se nejčastěji, ve více než 23 procentech, potýkají páry ze zemí západopacifického regionu, kam patří Čína, Japonsko nebo Austrálie. Nejmenší obtíže s početím mají lidé z regionu východního Středomoří, kam patří země Blízkého východu a severní Afriky, problémy zaznamenalo 11 procent dvojic.
„Tato zpráva, první svého druhu za posledních deset let, odhaluje důležitou pravdu: neplodnost nediskriminuje,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Obrovský počet postižených lidí ukazuje, že je třeba rozšířit přístup k léčbě neplodnosti a zajistit, aby tato problematika nebyla nadále odsouvána na okraj zdravotnického výzkumu a politiky,“ dodal šéf zdravotnické agentury OSN.
Analytici WHO našli přes 12.000 analýz a potenciálně relevantních studií neplodnosti, z nichž vybrali 133, které pak detailně zpracovali. Použili data z let 1990 až 2021. Zpráva neuvádí údaje pro jednotlivé země, ale jen podle regionů.
V Česku nejsou k dispozici oficiální souhrnná data o neplodnosti. Představitelé reprodukčních klinik v médiích nejčastěji uvádějí, že obtíže s početím má v ČR zhruba každý pátý pár.