Stůně nám školák, co s tím?
Každý rodič si pro svého potomka přeje hlavně zdraví. Bohužel realita je jiná a nemoci jsou nepříjemnou součástí života téměř každého dítěte. Podle některých statistik dítě od svého narození do 10 let onemocní až 100x.1 Mezi nejčastější choroby dětského věku patří záněty horních cest dýchacích, průjmová onemocnění a nemoci provázené vyrážkou – např. plané neštovice apod.
První signály nemoci
„S nemocí se obvykle pojí zvýšená teplota. Ještě před jejím nástupem mohou ale blížící se nemoc signalizovat změny v chování dítěte. Děti obvykle ztrácí chuť k jídlu, jsou mrzuté a málomluvné, unavené, polehávají a spontánně tlumí své fyzické aktivity. Děti školního věku si také často stěžují na bolest hlavy. Pokud se objeví horečka, která je pro dítě vyčerpávající, je důležité podat lék k jejímu snížení, a to v množství, které odpovídá věku a hmotnosti dítěte,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce. Pro malé pacienty od 6 let a s hmotností nad 20 kg je vhodný například přípravek Ibalgin® Junior 40 mg/ml. Jedná se o růžovou suspenzi s účinnou látkou ibuprofen, která snižuje horečku a tlumí mírnou až středně silnou bolest, včetně bolesti hlavy a zubů. Nástup účinku je již za 15 minut od podání a horečku u dětí snižuje až na 8 hodin. Suspenze má malinovo-třešňovou příchuť. Pokud se dítě do tří dnů necítí lépe nebo se mu přitíží, je nutné se poradit s lékařem.
Při horečce pomáhají i zábaly
Horečku, tedy tělesnou teplotu vyšší než 38,5 °C, lze snížit také zábaly, omýváním houbou namočenou ve vlažné vodě, případně sprchováním. Při zábalech se používá vlažná voda o teplotě zhruba 25 °C, zábaly se přikládají na hrudník a břicho po dobu 10 až 15 minut a aplikují se třikrát za 2 hodiny. Dítě se již nepřikrývá. Při sprchování nebo omývání houbou se dítě posadí do malého množství vody o teplotě 29 až 32 °C, v níž se mu následně omývá trup a končetiny přibližně 10 až 30 minut. U malých dětí se však sprchování nedoporučuje, u větších dětí pak záleží na jejich toleranci. Tyto metody se nesmí používat, má-li dítě mramorovanou kůži, studené končetiny, vyrážku, nebo při celkové nepohodě dítěte.
Bolest hlavy – nejčastější příčina školních absencí
Jednou z nejčastějších příčin školních absencí je bolest hlavy. V ordinacích praktických dětských lékařů či dětských neurologů také patří k velmi často řešeným problémům. Ve věkové skupině od 7 do 15 let trpí bolestí hlavy okolo 10 % dětské populace. Statistiky uvádějí, že ve skupině 12 až 17letých se s ní jednou měsíčně setká více než polovina dívek a 74 % chlapců. Tenzními bolestmi hlavy trpí až pětina dospívajících. Chronická denní bolest a migrény pak postihují přibližně 3 % dětí ve věku do 7 let a okolo 10 % dětí ve skupině 7 až 15 let.2 Cílem péče o děti s bolestmi hlavy je jednak včasné odhalení možné příčiny bolesti a její léčba a obecně také zlepšení kvality života dítěte.
Ibalgin® Junior 40 mg/ml – nezávazná orientační spotřebitelská cena 100ml balení suspenze je 149 Kč.
Ibalgin® Junior 40 mg/ml je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofenum. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
Zdroje:
1. Karger P.: Ošetřování nemocného dítěte, Státní zdravotní ústav Praha, 2000. In: Zdraví a zdravotnictví [online].[cit.26-08-2016].
Dostupné z: http://www.zdrav.cz/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=4075
2. Neklanová M.: Bolesti hlavy u školních dětí, Pediatrie pro praxi [online]. [cit.26-08-2016].
Dostupné z: http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/04/09.pdf
KONTAKT:
Kateřina Jíchová
email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300