V JAR přibývají oběti listeriózy, zdroj nákazy je stále nejasný
Johannesburg 8. ledna (ČTK) – Už 61 obětí listeriózy registrují úřady v Jihoafrické republice od loňského ledna, kdy začaly šíření infekčního onemocnění monitorovat. Jídlem se kvůli němu za poslední rok otrávilo celkem 727 osob, řekl dnes jihoafrický ministr zdravotnictví Aaron Motsoaledi. Na začátku prosince bylo potvrzených případů 557 a obětí pouze 36.
Podle potravinové mikrobioložky Lucie Anelichové se “alarmující” výskyt jeví jako největší zdokumentovaný případ listeriózy v dějinách. “Ze zmapovaných propuknutí, o kterých globálně víme… jsou naše čísla výrazně vyšší než ve všech ostatních případech,” citovala odbornici agentura Reuters.
Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že nechalo zavřít drůbežárnu u Pretorie, kde byla nebezpečná bakterie nalezena. Úřady ale stále neví, zda šlo o jediný zdroj nákazy a nadále vyzývají k důslednému respektování hygienických pravidel.
Anelichová uvedla, že nemoc se nejspíše rozšířila z jednoho podniku na zpracování potravin, neboť v devíti z deseti případů v JAR šlo o stejný kmen známý pod názvem ST6. Více než polovina nakažených se pak objevila v provincii Gauteng, která zahrnuje Pretorii i Johannesburg.
Bakterie způsobující listeriózu se může vyskytnout v živočišných produktech, ale také v zemědělských plodinách. Její příznaky jsou podobné chřipce a nemoc se dá léčit antibiotiky. Pokud ale není včas diagnostikována, může zejména u slabších jedinců vyústit v otravu krve a zánět mozkových blan.
lex rv